5 روش خواب سریع و آرام

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خواب سریع و آرام، دست آورد تمرکز و آرامش ذهنی است و تمرکز، هدیهٔ شگفت انگیزی است که براحتی به دست نمی آید! مغز انسان، سیستمی پیچیده و فعال دارد که هرگز خاموش نمی گردد، مگر پس از مرگ! مادامی که روح در بدن انسان وجود دارد، مقرِ فرماندهی بدن، مغز است و بدون توقف، کنترل بدن را به عهده دارد. بدن انسان برای بهبود عملکرد خود به استراحت و نیرویی دوباره احتیاج دارد.

5 روش خواب سریع و آرام

بنابراین دستور اغمای موقت از سوی مغز صادر می گردد و انسان به خواب فرو می رود تا برای دریافت انرژی، فرصتی مجدد به بدن داده گردد. از سوی دیگر، هنگام خواب روح از بدن انسان خارج می گردد. بنابراین نام دیگر خواب، مرگ خاموش است. با این حال، خوابیدن هرگز امری ساده و سهل انگارانه نبوده و نیست. زیرا مغز هرگز از فعالیت دست نمی کشد. پس چاره چیست؟

خواب سریع و آرام چگونه امکان پذیر است؟

علوم و فنون مختلفی منجر به خواب سریع و آرام می شوند که همگی رابطهٔ مستقیم با مغز دارند. ارتباط مغز با سریع خواب رفتن، فقط و فقط وابسته به ممارست در تکنینک ها و تمرین های افزایش تمرکز فکر است. در واقع تمرکز کلید اصلی و گمشدهٔ تمامی روش هایی است که خواب سریع و آرام را فراهم می نماید. یوگا و مدیتیشن مهمترین علومی هستند که در زمنیهٔ تقویت تمرکز و عملنمودهای فکری، بکار می فرایند.

بنابراین با انجام روش های متنوع، خلاقانه و ساده مدیتیشن و یوگا، اصول اصلی خواب سریع و آرام را فرا می گیرید. تکنیک های محبوب و ساده ای که در ادامه به آنها می پردازیم، به دو دستهٔ کلی (تکنیک های فکری و فیزیکی) طبقه بندی شده اند و در هر زمان و مکانی قابلیت اجراء دارند.

تکنیک های فکری

مواد اولیه برای اجرایی کردن تکنیک های فکری، داشتن یک فکر پر مشغله است! زیرا در حالت عادی و طبیعی، مغز آرامش فکری دارد. بنابراین احتیاج به انجام این تمرین ها ندارید. اما اگر جزو افراد پر مشغله ای هستید که به راحتی خوابتان نمی بَرد؟ نگران نباشید. با مطالعه و اجرای تکنینک های زیر، نقطهٔ تلاقی فکر و خواب سریع و آرام را دیدار خواهید کرد. تمرین های زیر به ترتیب از درجهٔ آسان به سخت تهیه شده اند.

تمرین گوسفند

این تمرین یکی از قدیمی ترین تمرین های فکری خواب سریع و آرام است که در عین فکاهی بودن، می توانید هر لحظه آن را بکار گیرید:

 1. چشم هایتان را به آرامی ببندید.
 2. بدن را در حالتی قرار دهید که هیچ گرفتگی عضلانی وجود نداشته باشد.
 3. تصور کنید گله دار گوسفند هستید و قرار است تعداد گوسفندان موجود در گله را بشمارید.
 4. از شماره یک آغاز به شمردن گوسفندان کنید. هر یک شماره را با عدد هزار آغاز کنید.
 5. هزار و یک، هزار و دو، هزار و سه و سایذ اعداد در ادامه.
 6. شمارش را تا جایی که فکر کمک می نماید، ادامه دهید.
 7. این تمرین فکر شما را معطوف به شمارش اعداد و تقویت تمرکز می نماید. با این روش، فکر شما از افکار مشوش خالی می گردد. بنابراین با این روش خواب سریع و آرام را عملی نموده اید.

تصور خلاقانه

تصور خلاق، یکی از برترین تمرین های فکری خواب سریع و آرام است که علاوه بر تقویت تمرکز، منجر به افزایش خلاقیت نیز می گردد:

 1. بدون در نظر گرفتن بُعد منطقی مسائل، یکی از چالش های اخیر را به صورت فکری در نظر بگیرید.
 2. یک راه چاره عجیب برای آن بسازید. (راه چاره عجیب به این معناست که در حالت منطقی و عادی آن را انجام نمی دهید).
 3. سپس وارد ابعاد و لایه های عمیق تر راه چاره شوید و سعی کنید از بُعد طنز و مفرح به تحلیل راه چاره بپردازید.
 4. راه چاره را در جزئی ترین حالت ممکن، تحلیل کنید و از آن لذت ببرید.
 5. سپس یک راه چاره دوم برای مشکل بیابید. دوباره راه چاره دوم را تحلیل کنید.

مثالی از تصور خلاقانه

مسئلهٔ شما در محل کار با مدیر بالادستی خود تنش دارید. راه چاره هایی که می تواند منجر به بهبود رابطهٔ شما با مدیر گردد، روش های خلاقانهٔ زیر هستند.

تصور کردن یک مسافرت محبت آمیز با مدیر. (در این راه چاره، همسفر خود را متضاد با خودِ واقعی اش در نظر بگیرید). انتخاب مقصد سفر. وسیلهٔ نقلیه ای که با آن می خواهید سفر کنید. وسایلی که با خود برای سفر حمل می کنید. اماکنی که در مقصد می خواهید بازدید کنید. تفریحاتی که می خواهید در سفر به آنها بپردازید.

حرف هایی که می خواهید به همسفر خود بگویید. (تمام این موارد را در غیر عادی ترین و فکاهی ترین حالت ممکن تصور کنید). حال احساساتی که در طول سفر تجربه نموده اید را حس کنید. هنگام بازگشت با او به خوبی خداحافظی کنید. احتمالاً قبل از اینکه به لحظهٔ خداحافظی برسید، خواب تان برده است! در غیر این صورت راه چاره های دیگر را با همین تکنیک انجام دهید.

رؤیای شگفت انگیز

یکی دیگر از تمرین هایی که منجر به خواب سریع و آرام می گردد، رویای شگفت انگیز است. بزرگترین آرزوهای خود را در فکر تان تصویر سازی کنید. وارد جزئیات رویای خود شوید. از تک تک لحظاتی که در آن رویا هستید لذت ببرید. از رویا پردازی های عجیب و غریب نترسید. رویاسازی برای فکر خیلی مفید و باعث تقویت افکار مثبت و حال خوب می گردد. بنابراین تا می توانید از این تکنیک ساده بهره ببرید.

خاطره سازی

خاطره سازی یک روش خواب سریع و آرام تقویت حافظه و تمرکز است. چشم هایتان را به آرامی ببندید و خاطرات بسیار خوبی که با افراد مختلف زندگی داشته اید را به یاد بیاورید. به عنوان مثال می توانید اولین روز آشنایی با همسرتان را در فکر بازسازی کنید. سپس جزئیات خاطره اصلی را با جزئیاتی غیر واقعی عوض کنید.

کارها یا اتفاقاتی که در خاطره اصلی رخ داده است را به صورتی دیگر تصور کنید و جریان را در حالتی که احساسی خوب به شما دست دهد، دنبال کنید. با این کار از یک فرد یا یک رویداد دو خاطرهٔ خوب در فکر می سازید. این کار باعث می گردد فکر از جهت اصلی و مشوشی که دارد منحرف شده و وارد بُعدی تازه و متمرکز گردد. بنابراین براحتی به خواب سریع فرو خواهید رفت.

مدیتیشن خواب

این روش در دستهٔ تکنیک های فیزیکی قرار گرفته است و یکی از سریع ترین روش های خواب سریع و آرام به شمار می رود. کافیست تصمیم بگیرید!

 1. در تخت خواب دراز بکشید به طوری که هیچ گونه گرفتگی عضلانی نداشته باشید.
 2. چشم هایتان را در حالت نیمه باز قرار دهید و به سقف خیره شوید.
 3. بطور مکرر چشم ها را با حالت سنگینی، باز و بسته کنید تا جایی که توان باز نگه داشتن چشم ها را نداشته باشید.
 4. حال نوبت ریلکس کردن بدن است. با چشمان بسته، از بالای سر آغاز به درک عضلات بدن خود کنید. سعی کنید اگر گرفتگی در عضلات وجود دارد آن را رفع کنید. همزمان، تنفس خود را به آرامی او به دقت انجام دهید.
 5. عضلات گردن، شانه ها، قفسه سینه، شکم، دست ها، کمر، پاها را همراه با تنفس دقیق و آرام درک کنید.
 6. این تمرین به شدت روی آرام کردن فکر و خواب سریع موثر است. در انتهای ریلکس کردن، خواب سریع و آرام را تجربه خواهید کرد.

کلام آخر

خواب سریع و آرام، ماحصل آرامش فکر و جسمی است. بنابراین یادگیریِ روش هایی که منجر به سریع خواب رفتن می شوند، می تواند راه چاره مناسبی برای رسیدن به این هدف باشد. ما در این مقاله به انواع روش های فکری و فیزیکی خواب سریع و آرام پرداختیم. اما علاوه بر تمرین های فوق العاده سادهٔ بالا، استفاده از انواع دمنوش های آرامش بخش، قطع مصرف کافئین قبل از ساعت 20 شب و نوشیدن آب یا شیر گرم قبل از خواب و دوری از فرکانس های موبایل، روش خواب سریع و آرام محسوب می شوند .

به طور کلی چنین می توان نتیجه گرفت که انواع روش خواب سریع، روش هایی چند جانبه برای داشتن فکری قوی، سالم و مبتکر بشمار می فرایند.

منبع: اسنپ مارکت

به "5 روش خواب سریع و آرام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 روش خواب سریع و آرام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید