طرز تهیه خاگینه سه رنگ قالبی؛ مجلسی و شیک

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خاگینه (قیقاناخ) نوعی دسر محبوب و معروف در منطقه آذربایجان است که به شیوه های مختلف و در اشکال متفاوت تهیه می گردد. خاگینه از پرطرفدارترین دسرهای این منطقه است. به خصوص در ایام ماه رمضان زینت بخش سفره های افطار و سحری است. انواع مختلفی از خاگینه ها برای برای پذیرایی از مهمان ها بسیار مناسب هستند. مثل خاگینه قالبی یا خاگینه گل نیلوفری و …! یکی از خاگینه های مجلسی و مناسب سفره افطار خاگینه سه رنگ است که از ترکیب سه رنگ خاگینه تشکیل شده است.

طرز تهیه خاگینه سه رنگ قالبی؛ مجلسی و شیک

خاگینه قالبی سه رنگ را می توان هم در قالب های تک نفره و هم در قالب بزرگ تهیه کرد. طرز تهیه خاگینه سه رنگ را مهمان نقد و بررسی کالاهای دیجیتال بلاگ باشید.

مواد لازم برای شربت خاگینه
شکر 2 پیمانه
آب1 پیمانه
جوهر لیمویک چهارم قاشق چای خوری
مواد لازم برای قسمت سبز رنگ (لایه اول)
تخم مرغ2 عدد
آرد سفید قنادی1 پیمانه
پودر هل1 قاشق مرباخوری
وانیلیک هشتم قاشق چای خوری
شکر2 قاشق سوپ خوری
شیر نصف پیمانه
اسفناج 85 گرم
بکینگ پودر1 قاشق غذاخوری
مواد لازم برای قسمت صورتی رنگ (لایه دوم)
تخم مرغ4 عدد
شیریک هشتم پیمانه
آرد سفید قنادی5 قاشق سوپ خوری
پودر گل محمدی 5 قاشق سوپ خوری
وانیلیک هشتم قاشق چای خوری
بکینگ پودر1 قاشق غذاخوری
مواد لازم برای قسمت نارنجی رنگ (لایه سوم)
تخم مرغ3 عدد
آرد سفید قنادییک و نیم پیمانه
پودر دارچین1 قاشق مرباخوری
بکینگ پودر1 قاشق غذاخوری
شکر (برای هویج)نصف پیمانه
آب 1 پیمانه
شکر2 قاشق سوپ خوری
هویج 2 عدد (بزرگ)
آب پرتقال نصف پیمانه
وانیلیک هشتم قاشق چای خوری

مراحل تهیه خاگینه سه رنگ

1- در آغاز کار باید شربت خاگینه رو آماده کنیم. شکر و آب رو داخل ظرف مناسبی بریزین و کمی با قاشق چوبی مخلوط کنید تا یک سوم دونه های شکر داخل آب حل بشه.

بعد ظرف رو روی حرارت میانه قرار بدین تا دونه های شکر کاملا حل بشن و شربت آغاز به جوشیدن کنه حرارت رو کم کنید و اجازه بدین یکی دو دقیقه بجوشه بعد جوهر لیمو رو به شربت اضافه کنید و حرارت رو خاموش کنید.

وقتی جوهر لیمو کف کرد و تموم شد، شربت رو کنار بذارید تا در فضای آشپزخونه خنک بشه و مایه خاگینه رو آماده کنید.

2- برای تهیه خاگینه سه رنگ، باید مایه سه نوع خاگینه رو آماده کنیم.

برای تهیه لایه اول و سبزرنگ یا همون خاگینه اسفناج باید پوره اسفناج آماده کنیم. برای این کار اسفناج های پاک شده و شسته شده و خشک شده رو به صورت نواری خرد می کنیم. اونها رو وزن میکنیم و 85 گرم اسفناج و نصف پیمانه شیر رو داخل مخلوط کن می ریزیم و دستگاه رو روشن می کنیم تا اسفناج ها کاملا پوره بشن.

3- داخل ظرفی تخم مرغ ها و شکر و وانیل رو با دور تند همزن برقی مخلوط می کنیم تا جایی که مواد کاملا کرم رنگ و کشدار بشن و حجمشون دو برابر بشه.

4- آرد و بکینگ پودر رو کاملا با هم مخلوط میکنیم و داخل ظرف الک می کنیم و با همزن دستی یا لیسک مخلوط می کنیم بعد پودر هل رو به مواد اضافه می کنیم.

برای اینکه خاگینه عطر خوبی داشته باشه حتما از هل سبز تازه آسیاب شده بهره ببرید و بعد از آسیاب کردن هل اون رو از الک رد کنید و بعد داخل خاگینه بریزین.

5- به مقدار یک دوم پیمانه از پوره اسفناج رو به مایه اضافه می کنیم و با همزن دستی کاملا مخلوط میکنیم تا یکدست بشه.

6- یک قیف یکبار مصرف رو داخل لیوانی قرار بدین و مایه خاگینه اسفناج رو داخلش بریزین و انتهای قیف رو ببندین.

7- برای تهیه لایه وسط و صورتی یا همون خاگینه گل محمدی باید تخم مرغ ها و شکر و وانیل رو مثل مرحله 3 داخل ظرفی بریزین و با دور تند همزن برقی بزنید تا کاملا کرم رنگ و حجیم و کشدار بشه.

آرد و بکینگ پودر رو کاملا مخلوط کنید و داخل ظرف الک کنید و با همزن دستی مخلوط کنید.

بعد پودر گل محمدی و شیر رو به مایه اضافه کنید.

8- با همزن دستی کاملا میکس کنید. (در صورتی که رنگ پودر گل محمدی شما تیره یا کدر هست می تونید مقداری رنگ صورتی یا قرمز به مایه خاگینه اضافه کنید تا خوش رنگ تر بشه.)

داخل لیوان یک قیف یکبار مصرف قرار بدین و مایه خاگینه گل محمدی رو داخل قیف بریزین و قسمت انتهایی قیف رو ببندین.

9- برای تهیه لایه نارنجی یا همان خاگینه هویج اول باید پوره هویج تهیه کنیم.

برای این کار هویج ها رو پوست بگیرین و بشورین و خرد کنید و به همراه آب و شکر داخل ظرفی بریزین و روی حرارت کم بذارین تا هویج ها کاملا بپزین و آبشون کشیده بشه و در این بین هر از گاهی هویج ها رو زیر رو رو کنید تا به خوبی پخته بشن.

وقتی هویج ها پختن حرارت رو خاموش کنید و اجازه بدین خنک بشن.

10- بعد اونها رو به همراه آب پرتقال داخل مخلوط کن یا غذاساز بریزین و کاملا پوره کنید.

11- داخل ظرفی تخم مرغ ها و شکر و وانیل رو مثل مرحله 3 و 7 با دور تند همزن برقی مخلوط کنید تا کاملا کرم رنگ بشن و حجمشون زیاد بشه.

آرد و بکینگ پودر رو کاملا مخلوط کنید و داخل ظرف الک کنید و با همزن دستی مخلوط کنید.

بعد پودر دارچین رو به مواد اضافه کنید و در نهایت پوره هویج رو هم داخل ظرف بریزین.

12- با همزن دستی میکس کنید تا کاملا یک دست بشه.

قیف یکبار مصرف رو داخل لیوانی فیکس کنید و مایه خاگینه هویج رو داخل قیف بریزین و قسمت انتهایی قیف رو ببندین.

13- قالب سیلیکونی دلخواه رو با روغن چرب کنید و قالب رو داخل سینی فر قرار بدین.

به یاری قیف اول از مایه خاگینه اسفناج داخل قالب بریزین و بعد روی اون یک لایه از مایه خاگینه گل محمدی بریزین.

14- در آخر یک لایه مایه خاگینه هویج بریزید.

لایه ها رو به مقدار ای بریزین که در آخر فضای کافی برای پف کردن و بالا اومدن خاگینه ها باقی بمونه و بعد قالب رو داخل فر از قبل گرم شده با دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت حدودی 20 دقیقه بپزین.

زمان ذکر شده در فر های مختلف متفاوته و بعلاوه سایز قالب و بزرگی و کوچکی اون روی زمان پخت تاثیر می ذاره.

در آخر با یک خلال دندان از قسمت مرکزی خاگینه تست کنید. اگه خلال دندان تمیز بیرون اومد قالب رو از فر خارج کنید و اجازه بدین از داغی بیفته (اما کاملا خنک نشه).

بعد از قالب خارج کنید و به همون صورت که حالت ولرم دارن داخل شربت بریزین و حرکت بدین تا کاملا به شربت آغشته بشن.

15- بعد از یک دقیقه از شربت خارج کنید و اجازه بدین شربت اضافی خاگینه بریزه و بعد داخل ظرف سرو بچینید.

نکات مهم در تهیه خاگینه سه رنگ:

 • اگه قالب سیلیکونی مناسب ندارین می تونید خاگینه رو داخل سینی فر که با کاغذ روغنی پوشیده شده و کمی هم با قلمو چرب شده به همون ترتیبی که داخل قالب سیلیکونی ریختیم بریزین و داخل فر بپزین و بعد از پخت از فر خارج کنید و وقتی از داغی افتاد با چاقو به صورت لوزی یا مربع برش بدین و بعد شربت رو در چند مرحله روی خاگینه ها بریزین. فقط توجه داشته باشین که در این روش ممکنه زمان پخت خاگینه داخل فر کمی بیشتر بشه.
 • اگه قیف یکبار مصرف ندارین می تونید مایه خاگینه ها رو با قاشق داخل قالب بریزین و بسته به مقدار قالب یکی دو قاشق برای هر لایه در نظر بگیرین.
 • برای جلوگیری از شکرک زدن شربت خاگینه باید در حین جوشیدن دیواره های ظرف رو مدام با قلموی آغشته به آبلیمو پاک کنید تا دونه های شربتی که در حین جوشیدن به دیواره های ظرف می پاشن پاک بشن. وگرنه این دونه های شربت باعث شکرک زدن شربت خاگینه می شن.
 • اگه شربت خاگینه اضافه موند می تونید داخل ظرف شیشه ای بریزین و کمی فضای خالی داخل ظرف باقی بذارین و اون رو داخل فریزر نگه داری کنید و برای خاگینه های دیگه بهره ببرید.
 • در صورت دلخواه می تونید یکی دو قاشق گلاب هم به شربت خاگینه اضافه کنید.
 • به جای استفاده از جوهر لیمو می تونید از نصف قاشق مرباخوری آب لیمو بهره ببرید. استفاده از جوهر لیمو یا آب لیمو از شکرک زدن شربت خاگینه جلوگیری می کنه.
 • غلظت و قوام شربت خاگینه باید نه خیلی غلیظ و مثل عسل باشه و نه مثل آب کاملا روان و شل باشه و باید ما بین این دو باشه. شربتی که غلظتش کم باشه و مثل آب روون باشه باعث خمیر شدن خاگینه می شه و شربت خیلی غلیظ هم باعث شکرک زدن خاگینه می شه و اون حالت تر و مرطوب رو در خاگینه ایجاد نمی کنه.
 • برای چرب کردن قالب خاگینه بهتره از روغن جامد بهره ببرید.
 • در مرحله اول تهیه هر خاگینه باید تخم مرغ و وانیل و شکر رو به خوبی مخلوط کنید تا بعدا بوی زهم تخم مرغ داخل خاگینه حس نشه. بعلاوه باید از وانیل مرغوب بهره ببرید.
 • مواد اولیه استفاده شده به خصوص تخم مرغ ها و شیر باید به دمای محیط رسیده باشن.
 • برای اینکه شربت به خوبی جذب خاگینه بشه و باعث خمیر شدن خاگینه نشه بهتره هم شربت و هم خاگینه ولرم باشن در غیر این صورت باید یکی سرد و یکی گرم باشه.
 • اگه دوست دارین برای پخت خاگینه سه رنگ از قالب بهره ببرید برترین قالب نوع سیلیکونی هست و اصلا از قالب فلزی استفاده نکنید چون خاگینه به قالب می چسبه (حتی با وجود چرب کردن).
 • برای تزئین خاگینه می تونید از انواع مغزیجات بهره ببرید.
 • خاگینه هایی که آموزش دادیم رو می تونید به صورت جدا گانه و هر کدوم رو به تنهایی هم بپزین و به صورت تک رنگ بهره ببرید.
 • مایه خاگینه ها رو به همون ترتیبی که در آموزش ذکر شده داخل قالب بریزین و جابه جا نکنید به خصوص خاگینه گل محمدی در صورت جا به جا کردن لایه ها به علت سبک بودن ممکنه حین پخت به بالا یا پایین حرکت بکنه.
 • برای اینکه خاگینه بعد از پخت بوی زهم تخم مرغ نده وقتی تخم مرغ و شکر رو با همزن زدین دونه های پاشیده شده به دیواره های ظرف رو با لیسک جمع کنید و داخل مایه برگردونید. این مواد اگه روی دیواره ظرف بمونن به خوبی هم نمی خورن و باعث میشن بعد از پخت بوی تخم مرغ داخل خاگینه حس بشه.
 • اگه از قالب سیلیکونی استفاده می کنید قبل از ریختن مایه خاگینه حتما اون رو داخل سینی فر بذارین تا موقع جا به جا کردن قالب به مشکل نخورین.
 • طعم اسفناج به هیچ عنوان داخل خاگینه حس نمی شه. اسفناج فقط رنگ خوبی به خاگینه می ده و بعلاوه خاصیت زیادی داره و فقط طعم هل و وانیل از این قسمت حس می شه.
 • بعد از اینکه شربت خاگینه رو تهیه کردین برای اینکه ما بین تهیه مایه هر سه خاگینه وقفه زیادی نیفته بهتر هست که اول پوره هویج و پوره اسفناج رو تهیه کنید و به صورت آماده کنار بذارین و بعد آغاز به آماده کردن مایه خاگینه ها بکنید.

با سایر دستورهای آشپزی با مجله نقد و بررسی کالاهای دیجیتال همراه باشید.

منبع: اُکالا

به "طرز تهیه خاگینه سه رنگ قالبی؛ مجلسی و شیک" امتیاز دهید

2 کاربر به "طرز تهیه خاگینه سه رنگ قالبی؛ مجلسی و شیک" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه خاگینه سه رنگ قالبی؛ مجلسی و شیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید