خبرنگاران اردبیل جزو اولین استان های آغازگر پروژه پلاک کوبی دام در کشور است

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، اردبیل - خبرنگاران - معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: اردبیل جزو اولین استان های پیشگام و آغازگر پروژه پلاک کوبی دام در کشور است.

خبرنگاران اردبیل جزو اولین استان های آغازگر پروژه پلاک کوبی دام در کشور است

نوبخت اژدری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار نقد و بررسی کالاهای دیجیتال اضافه کرد: ارائه هرگونه خدمات به دامداران از جمله معرفی تسهیلات بانکی ، توزیع نهاده های دامی و معرفی سوخت منوط به پلاک کوبی و هویت گذاری دام ها شده و دامداران بایستی در اسرع وقت در این خصوص اقدام کنند تا با مسائل آینده روبرو نشوند.

وی اظهارداشت: از نیمه دوم سال 95 استفاده از پلاک گوش استاندارد 15 رقمی در دامداری های صنعتی استان شروع شده است.

وی گفت: بر اساس گزارش اخذ شده از سامانه جامع هویت دام مرکز در 9 ماه سال 98 برای تعداد 11 هزار و 70 دامدار کد گله تخصیص یافته و 198 هزار و 417 راس دام پلاک کوبی و هویت گذاری شده و در مجموع تا انتها آذر سال جاری 227 هزار و 889 راس انواع دام در استان هویت گذاری شده است.

او اضافه کرد: هویت دار شدن تمامی دام های استان و ثبت اطلاعات آنها در سامانه مرکز و معین شدن مالکیت دام ، فراهم شدن شرایط ارائه بهتر خدمات به دامداران واقعی بر اساس تعداد دام موجود آنها ، دسترسی به آمار و اطلاعات واقعی جمعیت دامی استان برای برنامه ریزی های مدیریتی ، پیشگیری از قاچاق دام و تبعات ناشی از آن از مزایای این طرح است.

وی همچنین برآورد دقیق تر فراوریات دامی (شیر و گوشت قرمز) و برنامه ریزی برای جبران کمبود و صادرات مازاد استان ، برآورد دقیق تر احتیاج علوفه ای استان و برنامه ریزی جهت جبران کسری آن و سیاست گذاری و برنامه ریزی دقیق تر مدیریتی در مورد دامداران استان و کشور از جمله مهم ترین اهداف پلاک کوبی دام هاست.

استان اردبیل با بیش از سه میلیون و 900 هزار واحد دامی رتبه 10 کشوری را در صنعت دامداری دارد ، این استان دارای بیش از 2 میلیون دام سبک و 350 هزار دام سنگین است.

اردبیل رتبه 7 کشوری را در پرورش گوسفند ، رتبه 3 کشوری را در گاومیش ، رتبه 7 کشوری را در گاو بوی و رتبه 15 کشوری را در گاو اصیل دورگ داراست.

سالانه در این استان 29 هزار و 747 تن گوشت قرمز فراوری می گردد ، احتیاج سالانه این استان به گوشت قرمز 15 هزار و 300 تن می باشد که 14 هزار و 300 تن مازاد آن نیز به سایر استان های کشور فرستاده می گردد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران اردبیل جزو اولین استان های آغازگر پروژه پلاک کوبی دام در کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اردبیل جزو اولین استان های آغازگر پروژه پلاک کوبی دام در کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید