گزینه مجذوب کننده ایتالیایی برای تیم ملی ایران

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، سرنوشت نیمکت تیم ملی ایران بعد از رقابت های جام جهانی همچنان مبهم مانده است. البته از میزان ابهام موجود به میزان زیادی کاسته شده و حالا تقریبا گزینه های پیش روی فدراسیون فوتبال روشن شده اند. در این بین و در حالی که جلسه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال از 8:30 صبح امروز (سه شنبه) شروع می گردد، پنج به علاوه یک گزینه معین شده اند که قرار است جمع بندی درباره آن ها صورت بگیرد.

گزینه مجذوب کننده ایتالیایی برای تیم ملی ایران

اگرچه در روز های اخیر از هفت گزینه ایرانی دعوت شده تا برنامه هایشان را برای راهنمایی تیم ملی به همراه بودجه مدنظر برای عملیاتی شدن برنامه شان به فدراسیون اعلام نمایند، اما تعداد این گزینه ها ریزش درخور توجهی داشته و فقط دو نفر از بین چهره های معرفی شده تمایل خودشان را برای راهنمایی تیم ملی اعلام نموده اند. پیش از این عنوان شده بود که از امیر قلعه نویی، حسین فرکی، جواد نکونام، فرهاد مجیدی، مهدی تارتار، ساکت الهامی و حمید مطهری برنامه خواسته شده، ولی پنج نفر از آن ها به طور رسمی انصراف شان از این پروژه را اعلام نموده اند. ساکت الهامی نفر اول این جمع بود. پس از او، امیر قلعه نویی، حمید مطهری و مهدی تارتار نیز به ترتیب اعلام کردند در این مقطع زمانی تمایلی برای اعلام برنامه به فدراسیون فوتبال ندارند. حسین فرکی هم اگرچه کمی دیر، ولی نهایتا عنوان نمود از این پروژه کنار می کشد.

روز گذشته، ولی جواد نکونام، سرمربی مستعفی فولاد، برنامه اش برای راهنمایی تیم ملی را به فدراسیون فوتبال اعلام نموده و فرهاد مجیدی نیز ابراز تمایل نموده تا سکان راهنمایی تیم ملی ایران را به دست بگیرد. به این ترتیب، در بین گزینه های داخلی مدنظر برای راهنمایی تیم ملی ایران، فقط جواد نکونام و فرهاد مجیدی مانده اند که قرار است امروز در جلسه هیئت رئیسه شرایط آن ها ارزیابی گردد.

در کنار این دو نفر، سه چهره نام آشنای خارجی هم در لیست گزینه های تیم ملی وجود دارند؛ ژوزه مورایس، پاکو خمس و فلیکس سانچس. از این سه نفر به طور رسمی به عنوان گزینه های خارجی تیم ملی یاد شده است. دو نفر اول که این روز ها نتایج خوبی در لیگ برتر ایران داشته اند، بیشتر مرکز توجه قرار گرفته اند. مورایس از زمانی که راهنمایی سپاهان را بر عهده گرفته، به وضوح سطح فنی این باشگاه را تغییر داده است. در سوی دیگر، پاکو خمس هم از تراکتور تیم مجذوب کنندهی ساخته که نمی گردد به سادگی از کنار آن عبور کرد.

فلیکس سانچس، ولی گزینه به نسبت جدیدی است. اگرچه پیش از این عنوان شده بود که او هم در لیست گزینه های احتمالی واقع شده است، ولی چندان جدیتی درباره او وجود نداشت. درنهایت روز گذشته از صحبت های مهدی تاج تعیین شد که سرمربی سابق تیم ملی قطر که سابقه قهرمانی با این کشور در جام ملت های آسیا را دارد نیز وارد لیست گزینه های احتمالی برای راهنمایی تیم ملی شده است. سانچس یکی از مربیانی است که در احیای پروژه اسپایر در قطر نقش فراوانی ایفا کرد و پس از آن هم در کار کردن با نسل جوان فوتبال قطر توانست تیم قابل احترامی برای این کشور بسازد. این مربی اسپانیایی رابطه بسیار خوبی با ژاوی ارنارندس دارد و عنوان شده که یکی از دلایل حضور چندساله ژاوی در باشگاه السد، همین فلیکس سانچس است.

در کنار مواردی که درباره سانچس عنوان شده، در روز های اخیر ادعا شده که فدراسیون پیش از این با ژوزه مورایس جلسه داشته و با او درباره حضور در تیم ملی ایران مذاکره نموده است. موردی که تکذیب شده و گفته می گردد او هم مثل سایر مربیان مذکور، به عنوان گزینه در نظر گرفته شده و خواهان رؤیت برنامه هایش شده اند.

با وجود انتشار اسامی تعیینی که نامشان در بالا ذکر شد، به نظر می رسد فدراسیون فوتبال و مهدی تاج یک گزینه مخفی هم دارند که تا به الان چندان درباره او صحبت نشده است. واقعیت این است که با وجود درخواست از فدراسیون فوتبال مبنی بر همکاری با مربیان ایرانی (موردی که باعث شد فدراسیون لیستی هفت نفره را اعلام کند)، نظرسنجی های مختلف نشان می دهد که علاقه مندان به فوتبال در ایران همچنان خواهان حضور یک سرمربی سرشناس روی نیمکت تیم ملی هستند؛ موضوعی که در دستور کار فدراسیون فوتبال قرار گرفته تا این بار هر طور شده رضایت مردمی هم جلب گردد.

اتفاقا یکی از دلایلی که باعث شده مهدی تاج ساعت 5:30 صبح روز گذشته به ملاقات محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری، در کنار سایر اعضای تیم مالی دولت برود، همین موضوع است. تاج در جلسه مذکور به علاقه مردم به مربی صاحب نام خارجی اشاره نموده و خواهان یاری در این پروژه شده است. با این حال و در شرایطی که چندان درباره این موضوع صحبتی نشده، پروژه مخفی فدراسیون فوتبال برای راهنمایی تیم ملی ایران یک گزینه مجذوب کننده ایتالیایی است؛ مربی ای که قطعا آندره آ استراماچونی نیست و پیش از این سابقه حضور در ایران را هم نداشته است. او همان طور که پیش از این هم عنوان شده بود، یک مربی جوان است که در عین جوانی، کارنامه درخور تأملی دارد و راهنمایی تیم های مطرحی را بر عهده داشته است.

البته برای نهایی شدن این پروژه مجذوب کننده هم احتیاج به حمایت های خاص است، هم اینکه ابتدا امروز باید اعضای هیئت رئیسه چراغ سبز نشان دهند و هم اینکه منابع مالی مورد احتیاج تأمین گردد. عمده ترین مشکل در راه مذاکره با این مربی ایتالیایی، همان داستان تحریم ها ست که باعث شده انتقال پول به وسیله بانک های ایرانی به حساب مربی خارجی تقریبا غیرممکن گردد. فدراسیون فوتبال و به ویژه همین مهدی تاج که پیش از این تجربه تلخی از همکاری با مارک ویلموتس بلژیکی دارند، از گزینه های خارجی خواسته اند شرایط خاص ایران را درک نموده تا در صورت تعویق احتمالی دستمزدشان که مطابق با قانون باید هر دو ماه یک بار نهایتا واریز گردد، به فیفا شکایت ننموده و به فدراسیون برای پرداخت دستمزد وقت کافی بدهند.

اتفاقی که قبل از این درباره مارک ویلموتس رخ داد و او با شکایت بردن به فیفا، درخواست غرامت از فدراسیون فوتبال کرد و دست آخر هم پیروز شد. این موضوع جدی ترین امری است که روند انتخاب سرمربی خارجی را به درازا کشانده است. ضمن اینکه اگر چنین بندی مورد توافق طرفین قرار نگیرد، آن وقت تا حوالی 20 اسفند برنامه گزینه های مدنظر مورد ارزیابی قرار می گیرد و یکی از چهره هایی که حالا نامشان علنی شده، به عنوان سرمربی انتخاب خواهد شد.

منبع: فرارو

به "گزینه مجذوب کننده ایتالیایی برای تیم ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزینه مجذوب کننده ایتالیایی برای تیم ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید