توافقنامه دو برابر شدن سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان امروز امضا می گردد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، در ادامه دیپلماسی فعال انرژی، امروز وزیر نفت که به جمهوری آذربایجان سفر نموده است، تفاهم نامه دو برابر شدن اندازه سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را با مقامات آذری امضا خواهد نمود.

توافقنامه دو برابر شدن سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان امروز امضا می گردد

به گزارش گروه اقتصادی نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، فعال سازی دیپلماسی انرژی یکی از محور های مهم فعالیت های وزارت نفت در دولت سیزدهم بوده است.

در این راستا، در چند ماه نخست کار دولت سیزدهم بود که قرارداد سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان پس از 5 سال وقفه در سفر دکتر رئیسی به ترکمنستان از سوی وزیر نفت امضا شد.

بر اساس این قرارداد حدود 1.5 تا 2 میلیارد مترمکعب گاز ترکمنستان از جهت ایران به آذربایجان منتقل می گردد و ایران بخشی از این گاز را به عنوان حق ترانزیت یا سواپ فی برمی دارد.

نکته بسیار مهم در این قرارداد، عدم احتیاج به مبادلات اقتصادی برای اجرای آن است که باعث می گردد اجرای قرارداد بسیار روان و بدون مشکل انجام گردد.

در ادامه دیپلماسی فعال انرژی، امروز وزیر نفت که برای سخنرانی در همایش انرژی باکو و بازدید از نمایشگاه نفت و گاز جمهوری آذربایجان به این کشور سفر نموده است، تفاهم نامه دو برابر شدن اندازه سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را با مقامات آذری امضا خواهد نمود.

بر این اساس حجم گاز انتقالی از جهت ایران دو برابر می گردد. وزیر نفت اعلام نموده که ایران ظرفیت بالاتر بردن این اندازه تا 3 یا 4 برابر را نیز به راحتی در اختیار دارد.

این تفاهم نامه جای پای ایران را در جهت تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه محکم تر می نماید.

قرارداد سواپ گاز از یک سو به پایدارتر شدن شبکه گاز شمال شرق ایران یاری زیادی می نماید و از سوی دیگر جهت ایران را در تبدیل به هاب انرژی منطقه هموارتر می نماید.

علاوه بر این، احیای این قرارداد پس از 5 سال وقفه و دو برابر شدن آن در کمتر از چند ماه، درواقع باز کردن جهت مسدود شده دیپلماسی انرژی است و امکان انعقاد قرارداد های مشابه با دیگر کشور های منطقه را فراهم تر می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "توافقنامه دو برابر شدن سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان امروز امضا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافقنامه دو برابر شدن سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان امروز امضا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید