برجستگی های روی ناخن چه می گویند؟

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، برخی اوقات، این خطوط با برجسته با قرمز شدن گوشت اطراف ناخن همراه می گردد که به شما هشدار مبتلا شدن به بیماری های پوستی مثل اگزما، پسوریازیس و یا پارونیشیا را می دهد که باید حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

برجستگی های روی ناخن چه می گویند؟

نقد و بررسی کالاهای دیجیتال| در نگاه اول به نظر برخی افراد، ناخن ها کار خاصی برای بدن انجام نمی دهند مگر اینکه در نگه داشتن اجسام و یا نوشتن به دست ها یاری می نمایند.

گاهی اوقات آقایان و برخی از خانم ها از بلند شدن آن ها و کوتاه کردنشان شاکی هستند. اما باید متوجه باشید که ناخن می تواند آئینه سلامتی بدن شما باشد. به این ترتیب که اگر چیزی سلامتتان را تهدید می نماید ناخن ها آغاز به تغییر می نمایند، از رنگ گرفته تا حالت آن ها به هنگام رشد.

برجستگی های افقی روی ناخن

برخی مواقع ناخن ها را از پایین تا نوک، خط هایی افقی می پوشانند که در 20 درصد از بزرگسالان دیده شده است.

یک متخصص پوست در کالیفرنیا علت را اینگونه شرح می دهد: ناخن ها عمدتا از کراتین ساخته شده اند. پروتئینی که در رشد مو و سلامت پوست نقش مهمی دارد. همانطور که آدمی در میانسالی پوستی خشک تر و مو هایی کمتر خواهد داشت، ناخن هایش نیز تغییر حالت می دهند. او می گوید این برجستگی های افقی روی ناخن نشان دهنده پیری است.

ظهور علائم بیماری روی ناخن

اما اگر تغییراتی در رنگ و شکل ناخن ها ایجاد شد حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. در موارد نادر برجستگی ها و خطوطی که روی ناخن ایجاد می گردد نشانه ای از آنمی، آرتریت روماتوئید و یا مسائل قلبی عروقی است.

اگر این خطوط در میانه ناخن دیده شوند به این معناست که بدن شما کمبود مواد مغذی مانند پروتئین یا اسید فولیک دارد.

این برجستگی ها ممکن است مدتی روی ناخن ها باشندو بعد از بین بروند. شما باید به این نکته توجه کنید که در این شرایط احتمالا خود ناخن ها تحت تأثیر عواملی مثل مانیکور کردن، لاک زدن بیش از حد و یا ضربه خوردن بیمار شده اند.

برخی اوقات، این خطوط با برجسته با قرمز شدن گوشت اطراف ناخن همراه می گردد که به شما هشدار مبتلا شدن به بیماری های پوستی مثل اگزما، پسوریازیس و یا پارونیشیا را می دهد که باید حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

توجه به این نکته نیز بسیار مهم است که پوسته پوسته شدن اطراف ناخن همواره هم نشانه ای از بیماری های داخلی نیست. بلکه گاهی بیماری هایی مثل تیروئید باعث تغییراتی در ناخن می شوند. پس با مراجعه به پزشک در تشخیص آن به خود یاری نموده تا بتوانید درمان مناسبی را آغاز کنید.

منبع: readers digest

منبع: فرادید

به "برجستگی های روی ناخن چه می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برجستگی های روی ناخن چه می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید