پیاز و ارتباط آن با سلامت پوست

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، اگر از این محصول بدبوی اشک آور به درستی بهره ببرید، ممکن است حتی به پوست شما یاری کند.

پیاز و ارتباط آن با سلامت پوست

وقتی به مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت از پوست فکر می کنید، پیاز و آب پیاز احتمالا نخستین مواردی نیستند که در فکر شما نقش می بندند.

تردیدی نیست که بیشتر مردم نمی خواهند صورت و بدنشان بوی پیاز بدهد. اما این سبزی در واقع منبع غنی شگفت انگیزی از اسید ها و ترکیبات دوستدار پوست است. اگر از این محصول بدبوی اشک آور به درستی بهره ببرید، ممکن است حتی به نرمی پوست شما یاری کند.

بیشتربخوانید

  • بابونه برای چه درد هایی مفید است؟

اگر قصد دارید با مواد طبیعی تر روح تازه ای در روتین مراقبت از پوست خود بدمید، مد نظر قرار دادن پیاز با توجه به فوایدی که ارائه می نماید شاید ارزشش را داشته باشد.

در پیاز چه چیزی وجود دارد؟

پیاز یکی از اعضای خانواده گیاهان آلیوم (Allium) است. از دیگر اعضای این خانواده گیاهی می توان به سیر، موسیر، تره فرنگی، و پیازچه اشاره نمود.

انواع مختلف قرمز، سفید، و زرد پیاز تقریبا دارای خواص گیاهی مشابهی هستند.

پیاز در بسیاری از کشور ها به عنوان یک ماده ضروری برای پخت و پز مورد استفاده می گردد. بنابر پژوهشی که در سال 2018 انجام شد، این تا حدی ممکن است به علت آن باشد که به نظر می رسد پیاز با میکروب ها و انگل های موجود در دستگاه گوارش انسان مبارزه می نماید.

مطالعه ای در سال 2019 نشان داد که پیاز سرشار از آنتی اکسیدان ها، به ویژه در لایه های بیرونی خود است. افراد بسیاری پیاز را به علت خواص پری بیوتیکی آن ها مصرف می نمایند که می تواند گوارش را تسهیل نموده و میکروبیوم سالم در روده بزرگ را تقویت کند.

پژوهشی در سال 2015 نیز نشان داد که پیاز ها دارای ترکیبات گوگردی و بعلاوه مواد مغذی مانند سلنیم و ویتامین C هستند.

تمام این ویژگی ها علتی قوی برای گنجاندن پیاز در رژیم غذایی انسان ایجاد می نمایند. همین خواص آن چیزی است که پیاز را برای بعضی افراد به عنوان یک ماده مراقبت از پوست مجذوب کننده می نماید.

به رغم تمام این خواص مفید، باید این هشدار مهم را بیان کرد: اگرچه مطالعات متعدد در زمینه تاثیر مصرف پیاز بر گوارش اجرا شده، اما پژوهش ها و مطالعات چندانی که نشان دهند پیاز یک عنصر کلیدی برای پوست انسان است، وجود ندارند.

پیاز ممکن است التهاب و جای زخم را کاهش دهد

پیاز حاوی مقادیر زیاد آنتی اکسیدان ها است. این ترکیبات به وسیله دفاع در برابر رادیکال های آزاد به مبارزه با التهاب یاری می نمایند.

رادیکال های آزاد ترکیباتی هستند که در بدن گردش می نمایند و می توانند موجب آسیب سلولی شده که بروز چین و چروک و دیگر نشانه های زودرس پیری را در پی دارد. آنتی اکسیدان ها به خنثی سازی رادیکال های آزاد یاری می نمایند، در نتیجه، این مواد مضر نمی توانند آسیبی به بدن وارد نمایند.

کوئرستین، یکی از آنتی اکسیدان های شناخته شده در عصاره پیاز است. این ترکیب به مبارزه با التهاب و تقویت فرایند بهبودی یاری می نماید.

این خاصیت موجب محبوبیت عصاره پیاز در درمان های موضعی مورد استفاده برای بهبود جای زخم شده است. مطالعه ای در سال 2017 با حضور سوژه های حیوانی از این نظریه پشتیبانی کرد که کوئرستین ممکن است به بدن در ایجاد پوستی سالم طی فرایند بهبودی یک زخم یاری کند. با این وجود، به پژوهش های بیشتر با حضور سوژه های انسانی برای تایید این اثر احتیاج است.

مطالعه ای دیگر در سال 2018 به مقایسه استفاده موضعی از ژل عصاره پیاز در برابر ژل سیلیکون، یکی دیگر از درمان های محبوب برای جای زخم، پرداخت. پس از استفاده از هر ژل به مدت 12 هفته، پژوهشگران دریافتند که هر دو به یک میزان در درمان جای زخم پس از جراحی موثر بوده اند.

پیاز ممکن است باکتری های روی سطح پوست انسان را از بین ببرد

بنابر پژوهشی که در سال 2016 انجام شد، عصاره پیاز توانایی خود در غیرفعال کردن بیشتر اشکال باکتری ها را نشان داده است. این خاصیت می تواند برای پوست انسان مفید باشد، زیرا باکتری ها می توانند التهاب سطح پوست را افزایش دهند.

بعلاوه، زمانی که با جوش های آکنه فعال سر و کار دارید، خواص ضد باکتری مفید واقع می شوند.

پیاز ممکن است به درمان آکنه یاری کند

افزون بر خواص ذکر شده در بالا، پیاز حاوی اسید سولفوریک طبیعی است. گوگرد رقیق شده می تواند برای درمان بعضی انواع آکنه استفاده گردد.

هیچ مطالعه خاصی برای این که اسید پیاز می تواند برای درمان جوش زدن استفاده گردد یا خیر وجود ندارد. با این وجود، افراد بسیاری مدعی هستند که بعضی شرکت ها از عصاره پیاز در بعضی محصولات ضد آکنه خود استفاده می نمایند.

پیاز بعلاوه حاوی ویتامین C است. این ویتامین به واسطه توانایی خود در افزایش سرعت گردش سلولی مشهور است که می تواند به کاهش جوش زدن، کاهش قرمزی، و روشن شدن پوست یاری کند. بار دیگر، مطالعه خاصی برای ارزیابی این که ویتامین C پیاز چگونه می تواند در مبارزه با آکنه موثر باشد، انجام نشده است.

برای عفونت های باکتریایی یا قارچی

ذکر این نکته اهمیت دارد که عصاره پیاز جاگزینی برای درمان های پزشکی عفونت های باکتریایی یا قارچی نیست. اگر فکر می کنید به یکی از این عفونت ها مبتلا شده اید، باید برای دریافت مشاوره و درمان به پزشک مراجعه کنید.

برترین روش برای استفاده از پیاز برای بهبود شرایط پوست چیست؟

هنگامی که موضوع استفاده از پیاز روی پوست مطرح می گردد، انواع قرمز، زرد و سفید آن به نظر می رسد برای بهبود شرایط پوست موثر هستند. اگر به بیشترین فواید آنتی اکسیدانی علاقه دارید، از لایه های بیرونی پیاز به جای لایه های درونی آن بهره ببرید.

در ادامه چند ایده برای استفاده از پیاز و یاری به بهبود شرایط پوست ارائه شده اند.

پیاز برای درمان لکه های آکنه

بعضی افراد مدعی اند که پیاز به درمان لکه های ناشی از آکنه و جای زخم آکنه یاری می نماید. شما می توانید درمان خانگی برای بهبود لکه های آکنه را مد نظر قرار دهید و این که آیا در این زمینه موثر است یا خیر را به راحتی آنالیز کنید.

یک تکه کوچک پیاز را به آرامی رنده کنید.

با انگشتان تمیز، پیاز رنده شده را روی لکه یا ناحیه جوش خود بمالید.

پس از این کار، دست های خود را با آب و صابون بشویید تا با مشکل باقی ماندن بوی پیاز روی دست خود روبرو نشوید.

ژل عصاره پیاز برای درمان جای زخم

از عصاره پیاز می توانید برای درمان جای زخم بهره ببرید. ترکیب عصاره پیاز با ژل آلوئه ورا می تواند نتایج حاصله را تقویت کند، زیرا آلوئه ورا دارای سابقه اثبات شده برای درمان آسیب های پوستی و جای زخم است.

برای تهیه ژل عصاره پیاز مراحل زیر را دنبال کنید:

یک قاشق چایخوری آب پیاز تازه را با یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا خالص ترکیب کنید.

این ژل را روی جای زخم بمالید.

اجازه دهید برای 10 دقیقه باقی بماند، سپس موضع را شستشو داده و از یک مرطوب نماینده بهره ببرید.

ماسک پیاز برای مرطوب سازی و روشن شدن پوست

ترکیبات ضد التهاب موجود در پیاز ممکن است به مرطوب سازی پوست انسان یاری کند. ترکیب پیاز با مواد دیگر مانند عسل و جو دوسر که از خواص ضد التهاب پوست برخوردار هستند، احتمالا به تقویت نتایج یاری خواهد نمود.

برای تهیه ماسک صورت تسکین دهنده با استفاده از پیاز مراحل زیر را دنبال کنید:

جو دوسر را به آرامی برای 20 دقیقه بپزید، سپس اجازه دهید خنک گردد.

در یک دستگاه مخلوط کن، یک پیاز میانه پوست کنده را تا زمانی که حالت خمیری به خود بگیرد، هم بزنید.

خمیر پیاز را با جو دوسر و یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید.

این ماسک پیاز-جو دوسر را روی صورت خود مالیده و پس از 10 دقیقه پوست خود را شستشو دهید.

عوارض جانبی احتمالی استفاده از پیاز روی پوست

عوارض جانبی زیادی درباره استفاده از پیاز روی پوست گزارش نشده است. گروه کار محیط زیست شواهدی دال بر آلرژی یا سمیت ایمنی ناشی از استفاده از عصاره پیاز را گزارش ننموده است.

با این وجود، اگر خوردن پیاز موجب آلرژی در شما می گردد، ممکن است نسبت به آثار استفاده موضعی از آن نیز حساس باشید.

پیش از استفاده در مقیاس گسترده، ابتدا روی قسمت کوچکی از پوست خود عصاره پیاز را آزمایش کنید. اگر از محصولات مراقبت از پوست حاوی عصاره پیاز استفاده می کنید نیز همین کار را انجام دهید، زیرا عصاره پیاز به ندرت تنها ماده تشکیل دهنده در این قبیل محصولات است. از این طریق، تعیین می گردد آیا پوست شما دچار تحریک و حساسیت می گردد یا خیر.

شما می توانید میزان کمی پیاز یا محصول مراقبت از پوست را روی قسمت داخلی مچ دست خود مالیده و تا 24 ساعت منتظر بمانید و این که آیا قرمزی یا تحریکی در موضع ظاهر می گردد را آنالیز کنید.

منبع: عصرایران

نقد و بررسی کالاهای دیجیتال وب گردی خواندنی ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "پیاز و ارتباط آن با سلامت پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیاز و ارتباط آن با سلامت پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید