افشای جزئیات توافق اولیه عربستان و قطر

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، فارس نوشت: روزنامه کویتی القبس به نقل از مقامات بلندپایه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس خبر داد، مذاکرات عربستان و قطر برای حل بحران خلیج فارس تا به امروز با توافق بر سر سه موضوع همراه بوده است.

افشای جزئیات توافق اولیه عربستان و قطر

این روزنامه آورده است: منابع موثق و پیگیر پرونده مذاکرات مستمر میان عربستان و قطر که از چند ماه پیش آغاز شده است، تاکید کردند که نخستین توافق میان طرفین به موضوع آماده سازی افکار عمومی برای یک فضای جدید متفاوت از دوره قبل و ایجاد فرصتی برای دستیابی به توافق بین دو طرف است. از همین رو در سطوح متعددی برای این اتفاق برنامه ریزی شده است که ورزش یکی از آنهاست.

به نوشته القبس اما توافق دوم میان عربستان و قطر مربوط به عدم تعرض به چهره ها و شخصیت های برجسته و حاکم بر دو کشور است که مسئولان، روزنامه نگاران و توئیتری های برجسته و دیگر افراد تاثیرگذار، صاحب نفوذ و تصمیم ساز در دو کشور ملزم به رعایت آن هستند.

این روزنامه کویتی توافق سوم میان عربستان و قطر را عدم بیان اظهارات خصمانه از جانب مقامات، دولت و رهبران علیه همتایان آنها در کشور مقابل دانست و تاکید کرد: بحث و گفت وگو بر سر دیگر مسائل مورد اختلاف ادامه دارد و طی روزها و هفته های آینده احتمالا به طور مستقیم یا غیرمستقیم نتایج مذاکرات بر سر مسائل باقیمانده اعلام خواهد شد.

منابع القبس درباره چشم انداز این گفت وگوها گفتند: مذاکرات دو قدم جلو می رود یک قدم به عقب برمی شود. در حال حاضر دیدارها در سطوح مختلف از جمله در سطح وزرا بین دو کشور جریان دارد و برخی از آن در پایتخت های اروپایی انجام می شود.

رایزنی میان عربستان و قطر برای حل بحران شورای همکاری خلیج فارس از دو سال پیش کماکان جریان دارد. شاه سعودی هم از امیر قطر برای حضور در چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که نوزدهم آذر ماه در ریاض برگزار شد، دعوت کرد؛ اما امیر قطر سفری نه چندان مهم به کشور آفریقایی رواندا را به اجلاس ریاض که برای حل بحران قطر امید زیادی به آن بسته شده بود،ترجیح داد و به نمایندگی از خود، عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی نخست وزیر و وزیر کشور قطر را راهی اجلاس ریاض کرد.

عربستان، مصر، امارات و بحرین از حدود دو سال پیش روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند و 13 شرط از جمله کاهش روابط با تهران، تعطیلی شبکه الجزیره و قطع حمایت از اخوان المسلمین و حماس را از برای از سرگیری این روابط تعیین کردند.

درعین حال برخی کارشناسان مسائل حوزه خلیج فارس معتقدند، امیر قطر همچنان به عربستان بی اعتماد است و تا وقتی که ریاض به دنبال تحمیل سیاست های خود بر دوحه باشد امکان ندارد، اختلافات عربستان - قطر خاتمه پذیرد.

23311

منبع: خبرآنلاین

به "افشای جزئیات توافق اولیه عربستان و قطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای جزئیات توافق اولیه عربستان و قطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید