خبرنگاران اقتصاد لیبی چهار میلیارد دلار خسارت دیده است

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، تهران-خبرنگاران - یک مقام بلندپایه نفتی در دولت غرب لیبی سه شنبه شب گفت: تعطیلی خودسرانه شماری از تأسیسات نفتی، چهار میلیارد دلار به کشور آسیب زده است.

خبرنگاران اقتصاد لیبی چهار میلیارد دلار خسارت دیده است

به گزارش تارنمای اینترنتی شرکت ملی نفت غرب لیبی، مصطفی صنع الله رییس هیأت مدیره این شرکت با تأیید این موضوع افزود: این خسارت قابل توجه است، از آن می شد در بخش بهداشت، بازسازی راه ها، تعمیر مدارس و توسعه بخش آموزش استفاده کرد.

صنع الله افزود: تعطیلی تاسیسات نفت خسارت جبران ناپذیری به تمام مردم لیبی وارد نموده است، این میزان خسارت علاوه بر مشکلاتی است که در سال های گذشته، دامنگیر تأسیسات نفتی شده است.

وی گفت: اگر فراوری نفت لیبی از سر گرفته گردد، این کشور خواهد توانست از فروپاشی مالی اش جلوگیری کند و این مرحله سخت را پشت سر بگذارد.

بر اساس توافق 22 فروردین ماه اوپک پلاس 20 کشور تصمیم گرفتند که 23درصد از فراوری خود را کاهش دهند. بر اساس این توافق لیبی به همراه ایران و ونزوئلا از توافق کاهش فراوری نفت معاف شدند.

فراوری نفت لیبی از 18 ژانویه (28 دی ماه) به دنبال آن که نیروهای وفادار به خلیفه حفتر فرمانده ارتش شرق لیبی بنادر و میادین نفتی این کشور را بستند، به شدت کاهش یافت.

لیبی تا پیش از مسدود شدن مبادی صادرات نفتی اش از بنادر آن و بسته شدن میادین نفتی اش در شرق و جنوب، روزانه یک میلیون و 900 هزار بشکه نفت فراوری می کرد.

حفتر بیش از یک سال است که حملات گسترده و پیاپی را علیه طرابلس مقر دولت وفاق ملی لیبی مورد حمایت جامعه جهانی شروع نموده است.

لیبی با داشتن 48 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام در رتبه نخست قاره آفریقا و رتبه نهم کشورهای دارای بیشترین ذخایر نفتی در جهان واقع شده است.

پیش از شروع جنگ های داخلی در لیبی، این کشور با صادرات سالانه 403 میلیون بشکه نفت خام به اروپا، 11 درصد از نفت خام مورد احتیاج کشورهای اروپایی را تامین می کرد و به عنوان سومین تامین نماینده نفت خام مورد احتیاج این قاره پس از نروژ و روسیه شناخته می شد.

اما فرایند تحولات سیاسی سال های اخیر در این کشور آفریقایی نشان می دهد بازیگران خارجی در این کشور از جمله آمریکا، عربستان، امارات، مصر، فرانسه، انگلیس و در مقابل ترکیه، قطر، روسیه و بعضی دیگر از کشورهای اروپایی این معادله تجاری میان لیبی و کشورهای اروپایی را برهم زده اند، چرا که هر یک از بازیگران با حمایت از بخشی از نیروهای حاکم بر این کشور منافع مالی خودشان را با بحران آفرینی در داخل لیبی دنبال می نمایند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران اقتصاد لیبی چهار میلیارد دلار خسارت دیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اقتصاد لیبی چهار میلیارد دلار خسارت دیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید