کشف گور دسته جمعی از شهدای مسجد گوهرشاد در مشهد؟

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، طبق تحقیقات و شواهد تاریخی شهدای واقعه گوهرشاد در چندین نقطه شهر مشهد دفن شدند که امروز پس از گذشت چندین دهه از این واقعه خونین خبر هایی مبنی بر کشف و داغ شدن این خبر در فضای مجازی در حال انتشار است.

کشف گور دسته جمعی از شهدای مسجد گوهرشاد در مشهد؟

به گزارش تسنیم، چند روزی است که زمزمه های پیدا شدن گور دسته جمعی دوران رضاخان در مشهد فضای خبری را ملتهب کرده است و اخبار ضد و نقیضی از این گور دسته جمعی به گوش می رسد و بسیاری این گور دسته جمعی را به پیکر شهدای قیام مسجد گوهرشاد حرم امام رضا (ع) در زمان رضاخان نسبت می دهند، اما هنوز اخبار موثقی از بررسی نهایی کارشناسان و تشخیص دوره تاریخی استخوان های پیدا شده به دست نیامده است.

محمود طغرایی، مسئول دفتر ثبت اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی اظهارداشت: کشف گور دسته جمعی در مشهد هیچ سندیت قانونی ندارد. تا به امروز هیچ سند قانونی و متقنی در رابطه با کشف گور دسته جمعی مربوط به واقعه گوهرشاد در مشهد بدست نیاوردیم.

برخی از کاربران شبکه های اجتماعی در مشهد شنیده هایی درباره کشف و دیده شدن بقایایی از گور های دسته جمعی شهدای واقعه گوهرشاد مطرح کرده اند، ظاهراً این گور نو در گودال محله خشت مال های مشهد کشف شده است، البته اینکه پیکر ها مربوط به جنایت گوهرشاد باشد هنوز تأیید نشده است.

شاهدان بسیاری از آن سال روایت می کردند که پس از کشتار مردم در مسجد گوهرشاد مأموران رضاخان پیکر های شهدا و حتی زخمی ها را با کامیون به چند نقطه در مشهد منتقل و بدون انجام غسل و کفن به صورت جمعی دفن کردند؛ تخمین ها در این زمینه حدود 4 هزار شهید است.

منبع: فرارو

به "کشف گور دسته جمعی از شهدای مسجد گوهرشاد در مشهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گور دسته جمعی از شهدای مسجد گوهرشاد در مشهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید