چگونه مدل هواپیمای در حال پرواز را تشخیص دهیم؟

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، هر کدام از ایرلاین ها در ناوگان خود هواپیماهای متفاوتی دارند که از لحاظ برد پروازی، مقدار و... با یکدیگر متفاوت هستند.

چگونه مدل هواپیمای در حال پرواز را تشخیص دهیم؟

شاید کمی عجیب به نظر برسد ولی تشخیص نوع هواپیما و اطلاع از ویژگی های کلی آن مانند اندازه گنجایش و... می تواند به هنگام خرید بلیط هواپیما موثر واقع گردد.

برای مثال، اگر اندازه بار همراه شما زیاد است، بهتر است پرواز با هواپیماهای بزرگ تر را برای سفر خود انتخاب کنید تا در فرودگاه با مشکل محدودیت پذیرش بار روبرو نشوید. ولی سوالی که پیش می آید این است که چگونه نوع و ویژگی های هواپیما را تشخیص دهیم یا به عبارتی مانند یک مسافر حرفه ای پرواز کنیم.

مشهورترین مدل های هواپیما کدامند؟

کلیه ایرلاین ها، وب سایت های فروش یا موتور جستجو بلیط هواپیما نوع هواپیمای پرواز مورد نظر را در قسمت رزرو بلیط ذکر می نمایند. در این رابطه، هواپیماهای مسافری دارای دو تقسیم بندی کلی هستند:

  • بلند برد یا ماورای دور برد
  • پهن پیکر یا باریک

بعلاوه، بوئینگ، ایرباس، امبرائر و توپولف شناخته شده ترین سازندگان هواپیما محسوب می شوند. البته گاهی ممکن است ایرلاین برنامه پروازی خود را تغییر دهد و در فرودگاه با هواپیمای دیگری روبرو شوید. نکته قابل توجه اینکه این اتفاق فقط در موارد خاص مانند نقص فنی، شرایط جوی و... می افتد.

کدام هواپیما را باید انتخاب کنم؟

پاسخ این سوال بستگی به نوع سفر و خود مسافر دارد. برای مثال، اگر مقصد در مسافت نزدیکی واقع شده است، می توانید هواپیماهای کوچک تر مانند مک دانل داگلاس (MD) را انتخاب کنید؛ ولی برای مسافت های طولانی تر مانند پروازهای بین المللی هواپیماهای بزرگ تری مانند ایرباس و بوئینگ گزینه بهتری محسوب می شوند؛ زیرا در این هواپیماها فاصله بین جایگاه ها بیشتر است.

البته اگر راحتی هواپیما و فضای کابین برای شما اهمیت بیشتری دارد، می توانید به هنگام خرید بلیط هوایپما، هواپیمایی را انتخاب کنید که دارای دو راهرو است ، در این نوع هواپیماها علاوه بر فضای بیشتر، امکانات تفریحی نیز در پروازهای بین المللی برای مسافران وجود دارد.

پس از خرید بلیط هوایپما چه باید کرد؟

بزرگ ترین مزیت اطلاع از نوع هوایپما امکان انتخاب جایگاه مناسب است. شرکت های هواپیماسازی معمولا دارای ساختار ثابتی در چیدمان جایگاه های هواپیما هستند. البته این نکته را نیز باید مدنظر داشت که هر ایرلاین مطابق با سیاست ها و برنامه های خود ممکن است تغییرات کوچکی در این چیدمان ایجاد کند. بعلاوه، طراحی داخلی مدل های مختلف بعضی از هواپیماها مانند Boeing 767-300ER با یکدیگر فرق دارد.

ولی در مجموع پیشنهاد می گردد تا فارغ از کلیه این فرضیه ها، پس از خرید بلیط هوایپما، چیدمان هوایپمای مورد نظر را جستجو نموده و جایگاه خود را بر اساس نزدیکی به سرویس بهداشتی، درب هوایپما و... انتخاب نموده و به هنگام دریافت کارت پرواز جایگاه مورد را از مسئول صدور کارت درخواست کنید.

چگونه در آسمان نوع هواپیما را تشخیص دهیم؟

اگر شما نیز جزو افرادی هستید، که عبور هواپیما از آسمان توجهتان را به خود جلب می نماید، این نکته ها می توانند در تشخیص نوع هواپیمای عبوری به شما یاری نمایند:

  • آسان ترین هوایپمایی که می توان از روی زمین تشخیص داد، هواپیمای ایرباس A380 است، زیرا از نوک تا دم آن دارای دو ردیف پنجره است.
  • مورد دوم هواپیمای بوئینگ 747 است، زیرا کاکپیت آن مانند حبابی بالاتر از دماغه هواپیما قرار گرفته است.
  • ایرباس A350 و بوئینگ 787 شباهت بسیار زیادی با یکدیگر دارند با این تفاوت که بال های ایرباس A350 گردتر و رو به بالا است، در هواپیمای بوئینگ بال ها دارای زاویه بوده و نوک آن ها رو به عقب است.
  • هواپیمای بوئینگ 777 در قسمت انتهایی (دم هواپیما) کمی پهن تر است، در حالی که هوایپماهای بوئینگ 767 و ایرباس A330 در قسمت انتهایی مخروطی شکل هستند. بعلاوه، کلیه هواپیماهای ایرباس A330 و A340 دارای بالچه هستند، ولی بوئینگ 777 از این امکان برخوردار نیست.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما خارجی یا داخلی را دارید، با استفاده از موتور جستجوی پرواز نقد و بررسی کالاهای دیجیتال می توانید بلیط مقرون به صرفه هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده های معتبر بخرید.

منبع: کجارو / afar.com

به "چگونه مدل هواپیمای در حال پرواز را تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مدل هواپیمای در حال پرواز را تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید