همه چیز در خصوص رنگ بدنه هواپیما

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، همه چیز در خصوص رنگ بدنه هواپیما

امروزه هر چیزی که فراوری می گردد در انواع مختلف و رنگ های گوناگون به بازار عرضه می گردد. اما تا به حال دقت نموده اید که چرا هواپیماها معمولاً به رنگ سفید رنگ می شوند؟

همه چیز در خصوص رنگ بدنه هواپیما

البته، هر ایرلاین دارای مارک و نمادی متمایز است که بر روی بدنه هواپیما حک شده است. که شامل شناسه های رنگی، گرافیکی و حروف چاپی است.

در فرودگاه که بنشینید با کمی دقت متوجه خواهید شد که به غیر از بخش های جزئی که نماد و علائم ایرلاین روی بدنه هواپیماها حک شده است، ما بقی بدنه کاملا سفید رنگ می باشد.

در ادامه با نقد و بررسی کالاهای دیجیتال ، درباره همه چیز در خصوص رنگ بدنه هواپیما شرح داده خواهد شد.

چرا هواپیما سفید رنگ است؟

  • حرارت:

ساده ترین درسی که هر کسی در طول زندگی اش از درس فیزیک گرفته است این می باشد که هر چقدر رنگ روشن تر باشد اندازه حرارتی که جذب می نماید کمتر است.

رنگ سفید به علت این که روشن ترین رنگ است در واقع کمترین اندازه حرارت را جذب می نماید. هواپیماها اغلب در آسمان هستند و زمان کمی را در فرودگاه ها به سر می برند لذا فاصله کمتری با خورشید دارند و اغلب ساعات روز را زیر نور مستقیم خورشید هستند.

سفید بودن رنگ بدنه هواپیما به آن یاری می نماید تا حرارت کمتری به بدنه جذب گردد. بعلاوه این امر موجب می گردد زمانی که هواپیما در آسمان است حرارت کمتری به موتور برسد و از آتش سوزی آن جلوگیری کند و زمانی که به زمین می نشیند موتور سریع تر خنک گردد.

  • صدمات:

بدنه هواپیماها اغلب از آلومینیوم و ترکیبات فلزی ساخته شده است که به خودی خود رنگ تیره ای دارند. رنگ کردن بدنه هواپیما به رنگ سفید موجب می گردد در صورت وجود صدمات، نشت روغن و یا خراش های سطحی واضح تر دیده شوند.

بدنه هواپیما مرتب برای صدمات احتمالی مورد بازرسی قرار می گیرد. رنگ سفید به ماًموران یاری می نماید تا این صدمات را راحت تر بیابند.

بعلاوه در صورت بروز حادثه های دریایی برای هواپیماها راحت تر می گردد رنگ سفید را در دریا تشخیص داد و به یاری وی شتافت.

این رنگ در آسمان شب راحت تر دیده می گردد و از بروز تصادفات در آسمان جلوگیری به عمل می آید.

  • هزینه:

به علت اینکه هدف گذاری شرکت های هواپیمایی بر روی رنگ سفید است زمانی که هواپیمایی به رنگ دیگر بخواهد فروخته گردد از اندازه قیمت خریداری شده آن درصد بالایی کسر می گردد.

بعلاوه زمانی که هواپیمایی ساخته می گردد با زدن رنگ سفید بر روی آن هم قیمت پایین تری صرف می گردد و هم این رنگ می تواند به راحتی با لوگوی ایرلاین مورد نظر همخوانی داشته باشد.

  • رنگ و رو رفتگی:

شاید برایتان پیش آمده باشد که پس از مدتی مشاهده کنید رنگ مشکی لباستان رو به زاغی و سفید شدن می رود. یا سایر رنگ ها هم به همین ترتیب اما آیا تا به حال دیده اید که رنگ سفید به رنگ دیگری بدل گردد؟

خیر. سفید تنها رنگی است که با وجود ماندن زیر آفتاب و استفاده های مکرر تغییر رنگ نمی دهد و به قوت خودش باقی است.

هواپیماهای سفید رنگ از این جهت مزیت دارند که نیازی نیست پس از اینکه مدت زمانی از آن ها استفاده شد دوباره رنگ شوند.

  • محیط زیست:

در تحقیقی که در سال 2011 بر روی رنگ بدنه هواپیماها صورت گرفت محققان به این نتیجه رسیدند که اندازه برخورد پرندگان با هواپیماهای سفید بسیار کمتر از سایر رنگ ها بوده است و این یعنی پرندگان در آسمان رنگ سفید را بهتر از سایر رنگ ها به عنوان یک شی تشخیص می دهند.

با این حال بعضی از ایرلاین ها از رنگ های دیگر مانند مشکی و یا طرح هایی کارتونی بر روی بدنه هواپیماهای خود بهره برده اند که مطمئناً هدف مخصوصی را دنبال می نموده اند.

هر رنگ در صنعت هواپیمایی هدف خاصی را دنبال می نماید و بیان گر کاربری خاصی است. در ادامه شما را با هر کدام از این رنگ ها و کاربرد آن ها بیشتر آشنا می کنیم.

طرح رادیکال و یا طرح غیررنگی بودن هواپیماها به این صورت است که فلز هواپیما صیقل داده می گردد و رنگی است.

برای نگهداری فلز صیقل داده شده باید هزینه ای بالا پرداخت کرد و همیشه از آن نگهداری و تعمیر کرد. به همین خاطر هواپیماهای سفید رنگ بسیار راحت تر به فروش می رسند.

یکی از هواپیماهای معروف غیر سفید هواپیمای داگلاس ای-1 اسکایریدر است. این هواپیما که در سال های آغازین فعالیت خود به رنگ آبی روشن براق بود پس از جنگ کره به رنگ خاکستری روشن عایدی.

انتخاب این رنگ از سوی ارتش آمریکا به این علت بود که این رنگ با رنگ نیروی دریایی ارتش آمریکا همخوانی داشت و به راحتی می توانست در شرایط خاص مستتر گردد.

اما ممکن است رنگ هواپیما جنبه دفاعی نداشته باشد و برعکس جنبه تجاری و تبلیغاتی داشته باشد.

بسیاری از شرکت ها برای تبلیغات از هواپیماها یاری می گیرند و بنر تیلیغاتی خود را بر روی بدنه هواپیماها حک می نمایند.

یا حتی ممکن است این امر کاملاً مرتبط با سیاست های ایرلاین مربوطه باشد و تنها برای ایجاد تمایز بین خود و سایر ایرلاین ها از رنگی مانند مشکی مات استفاده کند.

خرید بلیط هواپیما به سراسر دنیا با مناسب ترین قیمت از اینجا.

رنگ آمیزی های خاص بعضی از هواپیماها

  • ایسلند نورهای شمالی:

ایسلند به علت نورهای شمالی و شفق قطبی خود شناخته شده است و اغلب گردشگران برای تماشای این صحنه های زیبا راهی این منطقه می شوند.

جالب است بدانید که ایرلاین این کشور با اقدامی خلاقانه این تصاویر زیبا را بر روی بدنه هواپیما حک نموده است و در داخل کابین مسافران با قرار دادن ال ای دی های منحصر به فرد حس شفق قطبی را به داخل کابین کشانده است.

در واقع این سفر سفری رویایی خواهد بود.

  • بروکسل تن تن:

حتماً شما نیز با کارتون محبوب تن تن و ناخدا هادوک آشنایی داشته باشید.

این شخصیت که در واقع شخصیت اصلی یک کتاب کمیک کاراگاهی است اصالتاً بلژیکی بوده و به همین علت خطوط هواپیمایی بروکسل از این طرح بر روی بدنه هواپیماهای خود استفاده نموده اند.

بعلاوه داخل کابین تصاویری از ناخدا هادوک و کتاب های این داستان واقع شده است. می توانید در طول سفر کتاب های تن تن و ناخدا هادوک را بخوانید.

  • آوا ایر هلو کیتی:

هلو کیتی نام یکی دیگر از شخصیت های محبوب کارتونی است که خطوط هوایی آوا ایر سعی نموده اند تا از این هواپیماها در مسیرهایی که هلو کیتی بیشترین محبوبیت را دارد استفاده نمایند. این طرح بر روی بدنه ساده و سفید رنگ هواپیما پیاده شده است.

  • آلاسکا ما به دیزنی لند میرویم:

الاسکا دو فروند از هواپیماهای خود را کاملاً برای رفتن به دیزنی لند آماده نموده است.

این دو فروند با طراحی بیرونی از شخصیت های دیزنی لند و فضای شاد درون کابین مسافران تعیین می نماید، که مقصد آن ها بازدید از دیزنی لند است.

می توانید شخصیت های کارتونی دیزنی لند را بر روی بدنه این دو فروند هواپیما مشاهده کنید.

می توان به این فهرست هواپیماهایی از ایرلاین های دیگر را نیز افزود که هر کدام از آن ها طراحی کارتون و یا فیلم معروف منطقه خود را به نمایش گذاشته اند و موجب محبوبیت بیشتر ایرلاین خود شده اند.

حتی در اقدامی جالب یکی از ایرلاین ها رنگ بدنه هواپیما را با سبزی خوش رنگ پوشانده و سپس با نوشته هایی سفید رنگ بخش های مجزای هواپیما را تعیین نموده است مثلا اینکه جعبه سیاه هواپیما کجاست و یا درب های خروج و ورود کدام هستند.

همانطور که مشاهده کردید اغلب رنگ امیزی های بدنه هواپیماها برای جذب مخاطب ها و از سیاست های مدیران ایرلاین ها بوده است.

منبع: طاهاگشت

به "همه چیز در خصوص رنگ بدنه هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در خصوص رنگ بدنه هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید