نیازی در گفت و گو با خبرنگاران: پیش بینی فراوری 5 میلیون تن سیب زمینی، خرید تضمینی سیب زمینی جوابگوی هزینه کشاورزان نیست

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، رئیس هیات مدیره انجمن ملی سیب زمینی گفت: براساس پیش بینی ها، فراوری سیب زمینی در امسال به 5 میلیون تن خواهد رسید.

نیازی در گفت و گو با خبرنگاران: پیش بینی فراوری 5 میلیون تن سیب زمینی، خرید تضمینی سیب زمینی جوابگوی هزینه کشاورزان نیست

رحیم احتیاجی رئیس هیات مدیره انجمن ملی سیب زمینی در گفت و گو با خبرنگار ، درباره آخرین وضعیت فراوری سیب زمینی اظهار کرد: براساس پیش بینی های انجام شده، فراوری سیب زمینی در امسال به 5 میلیون تن خواهد رسید.

وی از برداشت سیب زمینی در جیرفت اطلاع داد و گفت: همچنین کشت دوم سیب زمینی در جیرفت به تازگی شروع شده است که محصول کشت دوم این این استان در فروردین به بازار عرضه می گردد.

احتیاجی سطح زیر کشت سیب زمینی در کشور را 150 هزار هکتار گفت و اضافه کرد: با توجه به آنکه سرانه مصرف سالانه سیب زمینی به ازای هر نفر 45 کیلو است، از این رو مازاد احتیاج کشور باید به بازار های هدف صادر گردد.

رئیس هیات مدیره انجمن ملی سیب زمینی میزان صادرات محصول تا سرانجام شهریور را 280 هزارتن گفت و گفت: این درحالی است که از 20 مهرماه به دنبال نوسان قیمت سیب زمینی، صادرات محصول بنا به درخواست وزارت جهاد کشاورزی متوقف شد.

وی ادامه داد: با توجه به مازاد فراوری سیب زمینی و جوانه زدن سیب زمینی ها در انبار، انجمن درخواست برطرف ممنوعیت صادرات را از وزارت جهاد کشاورزی داشت که این موضوع طی نامه ای از سوی وزیر جهاد کشاورزی به وزیر صمت اعلام شد.

احتیاجی با اشاره به اینکه مسئله ای در فراوری و عرضه سیب زمینی نداریم، بیان نمود: هم اکنون هر کیلو سیب زمینی با نرخ یک هزار و 500 تا یک هزار و 600 تومان از کشاورزان خریداری می گردد، درحالیکه با نرخ های 2 هزار و 500 تا 3 هزار تومان ناشی از ضعف در نظارت ها در میدان عرضه می گردد که این امر اجحاف در حق مصرف کنندگان است.

رئیس هیات مدیره انجمن ملی سیب زمینی در سرانجام با اشاره به اینکه خرید تضمینی سیب زمینی جوابگوی احتیاج کشاورزان نیست، توضیح داد: قیمت خرید تضمینی سیب زمینی بسیار پایین و غیرکارشناسی است، چرا که با وجود افزایش دو برابری هزینه های حمل و نقل و خرید نهاده و تراکتور بر مبنای دلار و فروش محصول به ریال جوابگوی هزینه کشاورزان نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نیازی در گفت و گو با خبرنگاران: پیش بینی فراوری 5 میلیون تن سیب زمینی، خرید تضمینی سیب زمینی جوابگوی هزینه کشاورزان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیازی در گفت و گو با خبرنگاران: پیش بینی فراوری 5 میلیون تن سیب زمینی، خرید تضمینی سیب زمینی جوابگوی هزینه کشاورزان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید