میانجی جدید سازمان ملل در لیبی اول فوریه کارش را آغاز می کند

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، دبیرکل سازمان ملل گفت که فرستاده ویژه او به لیبی ماموریت خود را در این کشور از ابتدای فوریه آینده آغاز خواهد کرد.

میانجی جدید سازمان ملل در لیبی اول فوریه کارش را آغاز می کند

به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی که به صورت ویدئو کنفرانس از دفتر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، اعلام کرد: یان کوبیس، فرستاده ویژه او به لیبی و رئیس هیات سازمان ملل در این کشور از ابتدای فوریه آینده ماموریت خود را آغاز خواهد کرد.

دوجاریک در ادامه اظهار کرد: دبیرکل از پایبندی و رهبری برجسته نماینده موقت سازمان ملل در لیبی (استفانی ویلیامز) در پیشبرد فرایند سیاسی در این کشور تقدیر و تشکر می کند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: دبیرکل تصمیم گرفت یان کوبیس از اسلواکی را به عنوان فرستاده ویژه خود به لیبی و رئیس هیات سازمان ملل در این کشور تعیین کند.

او افزود: کوبیس که از سال 2019 به عنوان هماهنگ کننده ویژه امور لبنان فعالیت داشته، از تجربه چند ساله در حوزه دیپلماسی، سیاست امنیت خارجی و روابط مالی بین المللی در دو سطح بین المللی و منطقه ای در کشور خود برخوردار است.

دوجاریک در ادامه گفت: همچنین کوبیس از سال 2015 تا 2018 به عنوان نماینده ویژه دبیرکل و رئیس هیات سازمان ملل در عراق (یونامی) و نیز از سال 2011 تا 2015 به عنوان نماینده ویژه دبیرکل و رئیس هیات سازمان ملل در افغانستان فعالیت داشته است.

در مارس 2020 غسان سلامه، دیپلمات لبنانی به دلیل مسائل جسمانی از سمت فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی استعفا کرد.

گوترش در دسامبر همان سال نیکولای ملادینوف، دیپلمات بلغاری را به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی تعیین کرد اما ملادینوف در اواخر همان ماه کناری خود از این سمت را اعلام کرد.

کشور نفت خیز لیبی از چند سال قبل با درگیری مسلحانه ای میان شبه نظامیان وابسته به خلیفه حفتر که مورد حمایت برخی کشورهای عربی و خارجی است، و نیروهای دولت وفاق ملی روبرو است و این درگیری به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان و خسارات مالی گسترده در این کشور منجر شده است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "میانجی جدید سازمان ملل در لیبی اول فوریه کارش را آغاز می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانجی جدید سازمان ملل در لیبی اول فوریه کارش را آغاز می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید