موسیقی می تواند به خلاقیت آسیب بزند!

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، مطالعه جدید محققان نشان می دهد گوش دادن به موسیقی در حین انجام فعالیت های مختلف ذهنی می تواند خلاقیت فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

موسیقی می تواند به خلاقیت آسیب بزند!

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال و به نقل از گیزمگ، نتایج یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه لنکستر(Lancaster)، دانشگاه گاول(Gävle) و دانشگاه مرکزی لنکاشایر(Lancashire) نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی به طور قابل توجهی می تواند توانایی برای انجام وظایف خلاقانه را مختل کند.

در حالی که تعیین شد پخش موسیقی به جلوگیری از فرآیندهای خلاقانه منجر می گردد، صدا یا نویز موجود در کتابخانه اثر معنی داری نداشت.

البته اگر از دوستان خود بپرسید که آیا با گوش دادن به موسیقی در هنگام کار، خلاقیت شان جریان دارد یا نه مطمئن باشید که بحث شکل می گیرد و هر دو طرف استدلال های خود را دارند. اما این مطالعه جدید با هدف قرار دادن داوطلبان به وسیله یک سری آزمایشات به طور تعیین به این پرسش پاسخ داد.

زبان اصلی همه شرکت نمایندگان در این مطالعه زبان انگلیسی بود و هیچ عارضه دیداری و شنیداری نداشتند. در مجموع سه آزمایش انجام شد که در آن از داوطلبان خواسته شد تا مجموعه ای از وظایف را که معمولاً برای اندازه گیری عملکرد کلامی خلاقانه استفاده می گردد، انجام دهند. به عنوان مثال از فرد خواسته می شد تا با شنیدن سه کلمه مرتبط، یک کلمه مرتبط و جدید بسازد.

طی هر آزمایش از شرکت نمایندگان خواسته شد تا تمرینات را یک بار در یک محیط آرام انجام دهند و سپس در حالی که موسیقی در محیط پخش می شد.

در اولین آزمایش داوطلبان وظایف را کامل انجام دادند، در حالی که موسیقی در حال پخش به زبان غیر انگلیسی بود.

در آزمایش دوم برای شرکت نمایندگان موسیقی بی کلام پخش شد و در سومین آزمایش نیز موسیقی با اشعار انگلیسی پخش شد که داوطلبان می توانستند شعرها را درک نمایند.

در آزمایش سوم، شرکت نمایندگان همچنین تحت شرایط سر و صدای کتابخانه قرار گرفتند که شامل سر و صدای محیطی مانند صدای حرف زدن از دور، سر و صدای دستگاه فتوکپی، تایپ کردن و ورق خوردن کتاب ها بود.

محققان متوجه شدند که عملکرد خلاقانه هنگام شنیدن موسیقی طی هر سه تمرین در مقایسه با داوطلبانی که مجاز به انجام تمرینات در سکوت بودند به میزان قابل توجهی کاهش یافت. این کاهش خلاقیت حتی زمانی که شرکت نمایندگان اعلام کردند که موسیقی باعث بهبود حال آنها شده است نیز رخ داد.

در حالی که موسیقی مضر بود، شرایط صدای محیطی کتابخانه هیچ تأثیری بر عملکرد خلاقانه نداشت. به گفته محققان این مطالعه این امر می تواند به این علت باشد که صدای محیطی کتابخانه یک سر و صدای ثابت است، در حالی که موسیقی بی کلام یا با کلام فراز و فرود دارد و مدام تغییر می نماید.

اعتقاد بر این است که این تغییر وضعیت می تواند با دخالت در حافظه عملکردی کلامی تأثیرگذار باشد.

با توجه به این نتایج درمی یابیم که گوش دادن به موسیقی در هنگام انجام فعالیت های ذهنی برخلاف دیدگاه اکثریت مردم که عقیده دارند موسیقی خلاقیت را افزایش می دهد، صرف نظر از محتوای بدون کلام، باکلام یا با کلامی به غیر از زبان مادری عملکرد خلاقانه را مختل می نماید.

این مطالعه در نشریه Applied Cognitive Psychology منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "موسیقی می تواند به خلاقیت آسیب بزند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسیقی می تواند به خلاقیت آسیب بزند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید