طریقه کاشت پیاز خوراکی در گلدان

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، برای کاشت پیاز در گلدان میتوان از پیازچه های ریشه دار یا بذر پیاز استفاده نمود. خاک سبک، آبیاری روزانه و نور کافی برای کاشت پیاز لازم است.

طریقه کاشت پیاز خوراکی در گلدان

اگر به کاشت گیاهان به ویژه سبزیجات در منزل علاقه مندید و دوست دارید محصولات تولیدی خود را مصرف کنید، پیشنهاد میکنیم با کاشت پیاز خوراکی و پیازچههای کوچک و خوش رنگ هم لذت کاشت گیاهان را تجربه کنید و هم یک سبزی مورد نیاز روزانه تان را در منزل تولید کنید. تنها کاری که لازم است گذاشتن گلدانی کوچک کنار پنجره است. گلدان را در جهت جنوبی یا غربی منزل تابش آفتاب قرار دهید تا به خوبی نور بگیرد .

ریشه پیازهای خود را دور نینداخته، آن را در یک گلدان یا مستقیماً در خاک باغچه بکارید تا مجدداً رشد کند. می توانید آن را زود برداشت کرده و پیازچه تازه داشته باشید یا اینکه صبر کنید تا به طور کامل رشد کند . در ادامه طریقه کاشت پیاز خوراکی در گلدان و شرایط محیطی مورد نیاز آن، آورده شده است.

طریقه کاشت پیاز خوراکی در گلدان

برای کاشت پیاز در گلدان میتوانید از روشهای زیر بسته به زمانی که میخواهید محصول را برداشت کنید، استفاده کنید.

  • روش اول

با این شیوه کاشت در کمتر از پنج روز می توانید یک پیازچه کامل را از تکه ای از آن پرورش دهید. به این منظور، ریشه پیازچه که کمی ساقه دارد را در یک لیوان کوچک آب قرار دهید و آن را پشت پنجره در برابر نور آفتاب قرارد هید. در عرض چند روز پیازچه های تازه خواهید داشت .

  • روش دوم

این روش را نیز میتوانید با وسایلی که در خانه دارید به راحتی انجام دهید. در بدنه یک قوطی پلاستیکی مانند قوطی نوشابه و ... ، سوراخ هایی با فاصله دو سانتی متر ایجاد کرده و در آن خاک مناسب مانند خاکبرگ یاخاک گلدانی ریخته و دم پیازهایی که جوانه زده اند را از این سوراخ ها بیرون بگذارید. سپس بر روی آن 1 تا 2 سانتی متر خاک ریخته و در لایه بعد مجددا همین کار را انجام دهید و پیازها را تا بالای بطری بکارید.

از جوانه های تازه روییده می توانید به عنوان پیازچه استفاده کنید یا اجازه دهید پیازچهها به رشد خود ادامه داده و به پیاز تبدیل شوند .

  • روش سوم

ریشه دورانداختنی پیاز را در یک گلدان یا مستقیما در خاک باغچه بکارید تا مجددا رشد کند . دوره رشد در این حالت طولانی تر میباشد.

  • روش چهارم

درا ین روش بذر پیاز را گلخانه های گل و گیاه تهیه کرده، بذرها را در سینی نشاء در لایه سطحی خاک بکارید و روی آن را به آرامی با چند میلیمتر خاک بپوشانید . آبیاری کنید تا بذرهاجوانه بزنند. در دمای 21 تا 27 درجه سانتی گراد محیط بذرهای پیاز در مدت فقط 3 تا 4 روز جوانه میزنند. پس از جوانه زدن بذرها آنها را به گلدان اصلی منتقل نمایید. لازم به ذکر است عمق بذر پیاز هنگام کاشت بایستی حدود 6 تا 12 میلیمتر بوده و خاک تا زمان سبز شدن بذرها باید مرطوب نگه داشته شود. فواصل بین بوته های پیاز هنگام انتقال به گلدان اصلی یا باغچه، باید 7 تا 10 سانتی متر باشد .

شرایط محیطی مورد نیاز کاشت پیاز

شرایط اکولوژیکی مورد نیاز پرورش و کاشت پیاز به شرح زیر میباشد:

  • خاک: پیاز را در هر نوع خاکی می توان کاشت ولی در زمین های سبک و قوی رشد پیاز بهتر است. بنابراین خاک های لومی مناسبترین خاک برای پرورش پیاز است. همچنین همانند سایر سبزیجات، بهترین خاک، خاکی است که از نظر مواد غذایی غنی باشد تا بهترین محصول را تولید کند.
  • نور: بذرهای پیاز برای جوانه زدن نیاز به نور کافی دارند. پس سینی نشا را حتما در برابر نور آفتاب قرار دهید. همچنین سایر مراحل رشد پیاز نیز نیاز به نور داشته، گلدان خود را در جهت جنوبی یا غربی منزل تابش آفتاب قرار دهید تا به خوبی نور بگیرد .
  • دما: پیاز یک محصول فصل خنک است و با دمای 13 تا 24 درجه سانتی گراد سازگار است. به طور کلی دمای بهینه برای رشد گیاهچههای پیاز 20 تا 25 درجه سانتی گراد است . میزان رشد این گیاه در دماهای بالاتر از 27 درجه سانتی گراد شروع به افت می کند .
  • آبیاری: گلدان خود را روزی یک بار یا وقتی دیدید سطح خاک گلدان خشک شده است، آب دهید .

در سرانجام لازم به ذکر است شما با همین روش میتوانید انواع پیاز مانند پیاز بهاره، پیاز ترشی و موسیر که می توان آن ها را از نهال پیاز، بذر و یا از هر دو آن ها پرورش داد، در گلدان بکارید. برای اشنایی با خواص درمانی پیاز میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

خواص پیاز و کاربردهای درمانی بی نظیر آن

منابع: کتاب سبزیکاری در منزل، بذرام، تک فارس

منبع: setare.com

به "طریقه کاشت پیاز خوراکی در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طریقه کاشت پیاز خوراکی در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید