شوک آنافیلاکتیک در بچه ها

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، شوک آنافیلاکتیک که آنافیلاکسی هم نامیده می گردد، یک واکنش سریع و حاد آلرژیک بوده و یکی از دلهره آورترین فوریت های پزشکی است که والدین ممکن است با آن روبرو شوند. این شوک زمانی شروع می گردد که سیستم ایمنی بدن یک ماده بی خطر را به اسم یک خطر جدی شناسایی نموده و به آن پاسخ شدید بدهد، که موجبِ آزاد شدن

شوک آنافیلاکتیک در بچه ها

شوک آنافیلاکتیک در بچه ها

شوک آنافیلاکتیک چیست؟

شوک آنافیلاکتیک که آنافیلاکسی هم نامیده می گردد، یک واکنش سریع و حاد آلرژیک بوده و یکی از دلهره آورترین فوریت های پزشکی است که والدین ممکن است با آن روبرو شوند. این شوک زمانی شروع می گردد که سیستم ایمنی بدن یک ماده بی خطر را به اسم یک خطر جدی شناسایی نموده و به آن پاسخ شدید بدهد، که موجبِ آزاد شدن هیستامین و بعضی مواد شیمیایی دیگر می گردد و نشانه هایی را در پی خواهد داشت که بعضی از آنها می توانند منجر به مرگ شوند. این نشانه ها عبارتند از:

ورم کردن پوست، لب ها، گلو، زبان یا صورت

خس خس کردن یا مسائل حاد تنفسی

نبض سریع یا ضربان قلبِ نامنظم

کهیر بصورت موضعی یا منتشر

سرگیجه، غش کردن، عدم هوشیاری

تهوع، استفراغ، دل پیچه، اسهال

تعرق و رنگ پریدگی شدید پوست، قرمزی پوست، یا رنگ آبی پوست

گیجی، تکلم نامفهوم

نشانه ها معمولا ظرف دو ساعت (و گاهی اوقات طی چند دقیقه) پس از قرار گرفتن در معرض ماده ظاهر می شوند، هرچند ممکن است بروز نشانه ها تا چهار ساعت هم طول بکشد.

چه موادی ممکن است منجر به بروز یک واکنش شدید شوند؟

مواد آلرژی زای مختلفی وجود دارند که ممکن است باعث بروز این مساله شوند؛ اما موارد زیر معمول ترین آنها هستند:

بادام زمینی، سایر آجیل ها (از قبیل گردو یا بلارد)، نرم تنان صدف دار (از قبیل میگو و خرچنگ)، ماهی، شیر و انواع تخم پرنده ها معمول ترین عامل های بروز این شوک هستند، هرچند هر نوع غذایی می تواند منجر به بروز واکنش حاد آلرژیک گردد. اگر آلرژی های غذایی به صورت ارثی در خانواده شما وجود دارند، کودک شما ممکن است بیشتر در خطر ابتلا به این نوع آلرژی باشد.

داروهای خانواده پنی سیلین (که شامل آنتی بیوتیک معروف به نام آموکسی سیلین هم می گردد.)

گزیدگی و نیش حشرات (خصوصا زنبورها مانند زنبور عسل، زنبور زرد، زنبور قرمز، زنبور وحشی و مورچه های قرمز و کارگر)

لاتکس (که معمولا بصورت پودری است که در تجهیزات پزشکی مثل داخل دستکش ها بکار می رود)

مواد نگهدارنده و رنگ های خوراکی (مانند زردچوبه)

اگر به نظر می رسد که کودک من به واکنش حاد آلرژیک دچار شده است، چه کار باید بکنم؟

اگر کودک شما مشکل تنفسی دارد یا ناگهان بیهوش شده است، سریعا با اورژانس تماس بگیرید. او را دراز بخوابانید و پاهایش را بالاتر بیاورید تا خطر بروز شوک کمتر گردد. سعی کنید با صحبت با او و حفظ خونسردی تان، او را آرام نگه دارید.

اگر او مشکل تنفس یا بلع دارد به او آنتی هیستامین ندهید، زیرا ممکن است موجب خفگی بگردد.

هنگامی که تیم پزشکی رسید، احتمالا با تزریق اپینفرین (که واکنش را ظرف چند دقیقه متوقف می نماید) او را در همان محل درمان خواهند کرد. (اپینفرین موجب می گردد که تپش قلب قوی تر گردد، ماهیچه های جهت دستگاه تنفسی شل و ریلکس شوند، تورم کاهش پیدا کند و جریان خون در رگ ها بهبود یابد تا در نتیجه جریان خون به اندام های حیاتی همچون قلب و مغز افزایش یابد.)

تیم پزشکی، کودک شما را به بیمارستان خواهند برد که در آنجا معاینه می گردد و بواسطه احتمال بروز واکنش های تاخیری، کودک تحت مراقبت قرار خواهد گرفت. پزشکان در بیمارستان به شما یاری خواهند کرد تا دلیل بروز مشکل را معین کنید. همچنین باید مراجعه به پزشک را ادامه دهید که احتمالا شما را به یک متخصص ایمونولوژی و آلرژی معرفی خواهد نمود.

برای حفاظت از کودکم در برابر شوک آنافیلاکتیک، چکار می توانم بکنم؟

برترین پیشگیری آن است که از همه مواد آلرژی زای شناخته شده و همین طور موادی که معمولا موجب بروز واکنش های حاد آلرژیک می شوند، اجتناب نمایید.

اگر کودک شما نسبت به بعضی غذاهای خاص آلرژی دارد، کافی است به زمان بروز واکنش دقت نمایید تا این مواد را معین کنید؛ بنابراین باید برچسب های مواد غذایی را به دقت بخوانید، در رستوران ها یا منزل دوستان بپرسید که آیا غذایشان شامل مواد ممنوعه می گردد یا نه. تا زمانی که کودک خودش بتواند این مراقبت را انجام دهد، شما باید دقت بسیار زیادی به خرج دهید.

اگر گزیدگی یا نیش حشرات موجب بروز مشکل شده است، به کودک خود یاری کنید جایی را برای بازی انتخاب کند که حشرات موذی در آن نباشند. نباید به اسپری های دفع حشرات اکتفا کنید؛ این اسپری ها، زنبورها و مورچه ها را (که معمولا بچه ها را نیش می زنند) دور نمی نمایند.

همچنین، اجازه ندهید کودکتان در بیرون از خانه پابرهنه بدود. بسیاری از بچه ها زمانی گزیده می شوند که سهوا روی یک حشره گزنده یا نیش دار پا می گذارند.

اگر کودک شما یک واکنش حاد آلرژیک داشته است، پزشک ممکن است به شما توصیه کند یکEpiPen به همراه داشته باشید: یک وسیله تزریق نماینده شبیه به اتوماتیک که از اپینفرین پر شده است. این دستگاه برای استفاده در خصوص بچه های که 15 تا 30 کیلوگرم وزن دارند، طراحی شده است، و تنها با نسخه پزشک داده می گردد.

همچنین اطمینان حاصل کنید هر کسی که از کودک شما مراقبت می نماید (پرستار، معلم، خویشاوندان) در خصوص آلرژی کودک شما اطلاع داشته و دقیقا می داند که در صورت بروز واکنش باید چه کاری انجام دهد.

نهایتا، اگر کودک شما یک واکنش حاد همچون آنافیلاکسی داشت، حتما باید یک دستبند هشداردهنده پزشکی (ممکن است بتوانید از داروخانه ها تهیه کنید) به او بپوشانید، که در موارد اورژانسی می تواند اطلاعات لازم را در اختیار فرد ارائه دهنده خدمات پزشکی قرار دهد.

منبع:www.ninisite.com

منبع: راسخون

به "شوک آنافیلاکتیک در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوک آنافیلاکتیک در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید