جشن هالووین؛ مسیری رنگارنگ از دل افسانه ها تا جهان مردگان

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، جشن هالووین مراسمی قدیمی و باستانی است که در دوران سلتیک شکل گرفته و ریشه در نماد پرستی یا نوعی بت پرستی دارد. اما در طول سال ها این مراسم به مهمانی های شاد، فانوس های جک و شبی برای شادی بچه ها و بزرگسالان تبدیل شده است. در این جشن فعال بچه ها حضور فعال دارند و تمام شب مشغول دریافت مقدار زیادی شکلات و تنقلات از دیگران هستند؛ اتفاقی شبیه به قاشق زنی در چهارشنبه سوری های خودمان.

جشن هالووین؛ مسیری رنگارنگ از دل افسانه ها تا جهان مردگان

به نظر شما ریشه جشن هالووین چیست؟ چرا از کدو تنبل برای درست کردن فانوس استفاده می کنند و این شب را ارواح و مردگان نسبت می دهند؟ امروز قرار است در نقد و بررسی کالاهای دیجیتال مگ پاسخ این سوال ها را پیدا کنیم.

افسانه جشن هالووین و ارتباطش با کدو تنبل

جشن هالووین ریشه در یک افسانه ایرلندی دارد. جک خسیس یکی از شخصیت های اساطیری در ایرلند است که در بهشت زندگی می کرده و برای رسیدن به پول شیطان را فریب داده است. بعد از این اتفاق خداوند جک را از بهشت بیرون می کند و شیطان هم که از او کینه به دل گرفته بود، در جهنم را به روی او می بندد و جک محکوم می شود تا ابد روی زمین پرسه بزند.

بر اساس همین افسانه، مردم ایرلند روی شلغم ها صورت های می تراشیدند و جلوی خانه آویزان می کردند تا روح سرگردان جک را بترسانند. وقتی ایرلندی ها به آمریکا مهاجرت کردند دیگر به شلغم دسترسی نداشتند، پس به سراغ صیفی جات دیگری می گشتند تا بتوانند چهره شیطانی را روی آن حکاکی کنند. کدو تنبل در آمریکا به میزان خیلی زیادی وجود داشت و در نتیجه آن ها کدو تنبل را با شلغم جایگزین کردند!

دلیلی دیگر برای ارتباط فانوس های جک و هالووین

سلتیک جشنی باستانی در بریتانیا و ایرلند باستان است که درواقع در آن به نماد پرستی یا بت پرستی می پرداخته اند. این جشن به مناسبت پایان تابستان و آغاز سال نو در 1 نوامبر برگزار می شده است. آن ها اعتقاد داشته اند که در طول این شب سامهین (روح افرادی که طول سال گذشته مرده بودند) از جهان ماوراء به خانه هایشان بازمی گردند تا با اعضای خانواده شان دیدار کنند. کلیسای کاتولیک رومی در قرن هشتم میلادی تصمیم می گیرد که روز همه مقدسین (All Saints Day) را که مخصوص بزرگداشت قدیسان کلیسا بوده است را به 1 نوامبر منتقل کند.

به همین دلیل شب هالووین و روز مقدسین در یک شب برگزار می شده و مردم برای پنهان کردن خود از ارواحی که از جهان مردگان بازگشته بودند لباس مبدل می پوشیدند. بعد از این هم زمانی، افسانه جک خسیس هم به سرعت در جشن هالووین جا باز کرد و مردم در کنار مراسم مخصوص این شب به حکاکی صورت روی کدو تنبل یا شلغم مشغول شدند.

در شب جشن هالووین چه می گذرد؟

این روزها دیگر جشن هالووین یک مراسم سنتی قدیمی نیست و به بهانه ای برای دور هم بودن تبدیل شده است. در کشورهای مختلف و با اعتقادات متفاوت، حتی در ایران، مردم به بهانه هالووین دور هم جمع می شوند و در کنار دوستان چند ساعتی خوش می گذرانند. یکی از کارهایی که حتما همه در هالووین انجام می دهند گریم کردن است. گریم هایی که بیشتر شبیه به ارواح، اسکلت یا دزد دریایی است. البته بعضی ها هم خود را به شکل شخصیت کارتونی محبوبشان گریم می کنند.

تزئین کدو تنبل با چشم و دهان و روشن کردن شمع در آن، روشن کردن آتش، بازی های رومیزی سرگرم کننده، بازدید از خانه های متروکه، تعریف کردن داستان ترسناک، تماشای فیلم های ترسناک و مراجعه بچه ها به خانه همسایه ها برای دریافت شکلات از کارهایی است که در شب های هالووین انجام می شود.

خوراکی هایی مخصوص جشن هالووین

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، کدو تنبل یا کدو حلوایی به یکی از نمادهای جشن هالووین تبدیل شده است. به همین دلیل معمولا در شب هالووین خوراکی های مختلفی که با کدو تنبل تهیه شده است سرو می شود. البته تهیه و مصرف این خوراکی ها در طول پاییز و حتی زمستان مرسوم است اما حضورشان در شب هالووین 100% است. ما قبلا در نقد و بررسی کالاهای دیجیتال مگ دستور تهیه خوراکی های بسیار زیادی که با کدو حلوایی آماده می شوند را تهیه کرده ایم که در اینجا می توانید لیست آن ها و دسترسی سریع به دستور تهیه شان را ببینید:

1. کیک کدو حلوایی

یکی از کیک های پاییزی ساده و پرطرفدار کیک کدو حلوایی است که بدون نیاز به ابزار و مواد اولیه خاصی، به راحتی می توان آن را در خانه تهیه کرد. در این کیک علاوه بر کدو حلوایی از ادویه هایی مثل دارچین، جوز هندی و زنجبیل استفاده هم می شود که برای روزهای سرد سال بسیار مفید بوده و بدن شما را گرم نگه می دارند. برای مشاهده طرز تهیه این کیک اینجا کلیک کنید.

2. شیرینی کاکا با کدو حلوایی

شیرینی کاکا یک شیرینی خوش طعم گیلانی است. همانطور که می دانید گیلان سرزمین خوراکی ها و دسرهای خوشمزه است و شیرینی کاکا یکی از خوشمزه ترین شیرینی هایی است که همراه با چای سرو می شود. در تهیه این شیرینی از دارچین، هل، گلاب و وانیل استفاده می شود و خمیر آن مثل پنکیک در روغن سرخ می شود. برای مشاهده طرز تهیه این شیرینی خوشمزه اینجا کلیک کنید.

3. دسر کدو حلوایی

اگر از طرفداران کرم کارامل و فرنی سرد هستید حتما عاشق این دسر می شوید. در این دسر علاوه بر کدو حلوایی از شیر و خامه استفاده می شود که خاصیت غذایی آن را افزایش می دهد. طرز تهیه آن آسان است و شما می توانید هر روز آن را به راحتی در خانه تهیه کنید. برای مشاهده طرز تهیه این دسر پاییزی اینجا کلیک کنید.

4. لته کدو حلوایی

طرز تهیه لته کدو حلوایی بسیار آسان است و فقط در 10 دقیقه آماده می شود. برای تهیه آن به پوره کدو حلوایی، شیر، وانیل، شکر یا عسل، کمی دارچین یا زنجبیل نیاز دارید. برای تهیه لته ابتدا شیر را کمی حرارت دهید، سپس پوره کدو حلوایی را همراه با شکر یا عسل، وانیل، دارچین یا زنجبیل را به آن اضافه کرده و هم بزنید. مواد را تا آنجایی حرارت دهید که با هم مخلوط شوند. سپس آن را با قهوه غلیظ مخلوط کرده، در لیوان بریزید و روی لیوان را هم با خامه تزئین کنید.

5. خورش کدو حلوایی

اگر شما هم به بهانه جشن هالووین دور هم جمع می شوید بد نیست که غذاهای ایرانی که با کدو حلوایی تهیه می شوند را امتحان کنید. خورش کدو حلوایی یکی زا این غذاها است که با عنوان غذای مجلسی شناخته می شود. برای مشاهده طرز تهیه این خورش اینجا کلیک کنید.

6. کدو پلو یا کئی پلا

کئی پلا غذای سنتی مازندرانی است که با کدو حلوایی، مرغ و برنج تهیه می شود. روش پخت آن بسیار آسان است و یکی از خوشمزه ترین غذاهای پاییزی این منطقه است. برای مشاهده طرز تهیه این خورش اینجا کلیک کنید.

اگر دوست دارید بدانید که با خوردن کدو حلوایی به شکل های مختلف چه مواد مغذی و ویتامین هایی را به بدنتان می رسانید می توانید مطلبی که درباره خواص کدو حلوایی برای بدن نوشته شده است را بخوانید.

شب گدایان، سنت خنده دار جشن هالووین

بچه ها خردسال در شب هالووین با کیف ها و سبد هایی در دست و ظاهری گریم شده به خیابان می آیند تا مراسم شب گدایان را اجرا کنند. این مراسم برای اولین بار در سال 1938 اجرا شد و هدف از اجرای آن ایجاد امنیت برای بچه ها در این شب و همچنین جلوگیری از خرابکاری آن ها در زمان اجرای جشن بوده است. در شب گدایان بچه ها باید برای صاحب خانه های اطراف و همسایه ها، یا حتی رهگذرها، یک جوک تعریف کنند یا یک شعر بخوانند تا بتوانند از آن ها شکلات و تنقلات هدیه بگیرند. این مراسم کمی شبیه به مراسم قاشق زنی ایرانیان در شب چهارشنبه سوری است. در این شب هم بچه ها، یا افراد مراجعه کننده به منازل همسایگان، بعد از خواندن شعری در وصف چهارشنبه سوری می توانند از صاحبخانه خوراکی های خوشمزه دریافت کنند.

روز مردگان در مکزیک و جشن هالووین

از 31 اکتبر تا 2 نوامبر در مکزیک و چند کشور اسپانیایی، روز مردگان نام دارد. در 1 نوامبر مراسمی برای یادبود و تجلیل از از بچه های که مرده اند برگزار می شود و در آن قبر آن ها را با وسایل نوزادی و ارکیده های سفید تزئین می کنند. در 2 نوامبر هم مراسمی برای بزرگسالانی که مرده اند برگزار می شود و تمام فضای روی قبر و اطراف آن ها را با گل های نارنجی تزئین می کنند.

جشن اصلیِ این مراسم در زمان آزتک ها برگزار می شده و یک ماه طول می کشیده است. اما وقتی در قرن شانزدهم فاتحان اسپانیایی به مکزیک می آیند این مراسم را با مراسم روز همه ی مقدسین که مخصوص کاتولیک ها بوده ادغام می کنند. امروزه این جشن باقیمانده ترکیبی از این دو مراسم است و در آن هم آئین های آزتک ها دیده می شود هم آئین های کاتولیک ها. مثلا گذاشتن جمجمه رنگ شده روی قبر باقیمانده از آزتک ها و تزئین محراب و نیایش باقیمانده از آئین کاتولیک ها است.

انیمیشن کوکو، محصول شرکت پیکسار، در مورد ماجراهای روز مردگان و داستان پسرک دوازده ساله ای است که به صورت اتفاقی وارد جهانی مردگان می شود. اگر هنوز این انیمیشن را ندیده اید می توانید امسال به بهانه هالووین با اعضای خانواده به تماشای آن بنشینید. البته خوردن دسرها و نوشیدنی های تهیه شده با کدو حلوایی درزمان تماشای انیمیشن را هم از قلم نیاندازید.

صحنه آخر

در این مطلب با هم به جواب خیلی از سوال هایی که درباره جشن هالووین داشتیم رسیدیم و با ریشه و سنت های این جشن آشنا شدیم. داستان ارواح، بازگشت آن ها از جهان مردگان و برگزاری جشن هایی مخصوص این شب در تمام اقوام و آئین ها رواج داشته است. البته در روزگاران قدیم این مراسم ظاهری آئینی و مقدس داشته اما امروزه به جشن و درواقع بهانه ای برای جشن گرفتن تبدیل شده است. در بخشی از این مطلب دستور تهیه خوراکی های خوشمزه ای که با کدو حلوایی تهیه می شود را عنوان کردیم. اگر شما هم در شهر یا منطقه خود خوراکی یا دسر خاصی با کدو حلوایی می پزید در قسمت کامنت ها بنویسید تا ما و خوانندگان بتوانیم با طرز تهیه آن ها آشنا شویم.

منابع: britannica, historyextra, inspiredtaste, 10best

منبع: دیجیکالا مگ

به "جشن هالووین؛ مسیری رنگارنگ از دل افسانه ها تا جهان مردگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن هالووین؛ مسیری رنگارنگ از دل افسانه ها تا جهان مردگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید