شناسایی بیش از 3 هزار گونه انحصاری گیاهان نادر در ایران

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خبرگزاری خبرنگاران-بیش از 3 هزار گونه گیاهی انحصاری، نادر و در معرض خطر انقراض ایران مطالعه شد که یک سوم آن ها را گیاهان دارویی تشکیل می دهند.

شناسایی بیش از 3 هزار گونه انحصاری گیاهان نادر در ایران

به گزارش خبرگزاری اریا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حفظ تنوع زیستی و ذخائر ژنتیکی از جمله اقداماتی است که از جانب نهاد های مختلفی در حال اجراست.

سازمان ها و موسسات تحقیقاتی زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از جمله نهاد هایی هستند که به شکل جدی به این حوزه ورود نموده اند.

مو سسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور در سه دهه گذشته در کنار فعالیت جدی برای حفظ تنوع زیستی، در قالب طرح ملی فلور ایران، تا به امروز نزدیک به 85 درصد گیاهان ایرانی را شناسایی نموده است که بسیاری از این گونه های گیاهی مهم دارویی شناخته شده جزء گیاهان انحصاری کشور محسوب می شوند.

بعلاوه در طرح ملی جایگاه حفاظتی گیاهان مختلف از جمله گیاهان دارویی بر اساس شاخص های تدوین شده IUCN جایگاه حفاظتی گونه های گیاهی انحصاری، نادر و در معرض خطر انقراض ایران در مقیاس ملی مطالعه می گردد که تا به امروز 3026 گونه مورد آنالیز قرار گرفته اند که از این میان بیش از یک سوم گیاهان آنالیز شده گونه های گیاهان دارویی هستند.

ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حفظ و احیای مجدد این گونه های نادر و منحصر به فرد در کوشش است تا با استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها بتواند گامی اثرگذار در حفظ و زنده نگه داشتن نسل این گیاهان با ارزش انحصاری بردارد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "شناسایی بیش از 3 هزار گونه انحصاری گیاهان نادر در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی بیش از 3 هزار گونه انحصاری گیاهان نادر در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید