دل تیم فجر به هوادارانش گرم گردد، فرهنگ هواداری نهادینه نشد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خبرنگاران - گروه استان ها: هرگاه یکی از تیم های پرطرفدار مرکز به شیراز سفر می نمایند این سوال مطرح می گردد که چرا سرخابی ها در استان فارس و شهر شیراز هواداران بیشتری دارند؟

دل تیم فجر به هوادارانش گرم گردد، فرهنگ هواداری نهادینه نشد

پس از آنکه تیم فجرشهیدسپاسی بعد از حدود 8 سال دوباره به لیگ برتر فوتبال ایران بازگشت، در هفته چهارم این مسابقات، میزبان تیم استقلال تهران بود که آبی پوشان در سفر به شیراز با استقبال کم نظیر مردم این دیار روبرو شدند بطوریکه استقلالی ها برای ورود به هتل، حدود یک ساعت در اتوبوس محبوس ماندند.

پس از این ماجرا بسیاری از مردم و پیشکسوتان فوتبال فارس درفضای مجازی نسبت به غریب نوازی شیرازی ها و غربت فجری ها در شهر خودشان واکنش نشان دادند.

اگر شرایط شیراز را با دیگر شهرهای مشابه کشور مانند اصفهان، تبریز، اهواز و یا آبادان مقایسه کنیم، در بعضی شهرها مانند آبادان، تیم های سرخابی مرکز هیچ گونه طرفداری ندارند و در سایر شهرها مانند اصفهان و تبریز، طرفداران استقلال و پرسپولیس در اقلیت هستند و به عبارت دیگر تیم های بومی در اولویت قرار دارند اما در استان فارس ظاهراً داستان به گونه دیگری است.

در حالت واقع بینانه، اینکه در فارس و شهرشیراز تعداد طرفداران استقلال و پرسپولیس بیشتر است یا فجرسپاسی، خود یک مسئله قابل بحث است اما بسیاری از کارشناسان به جای نقد سلیقه مردم و طرفداران تیم ها، متولیان فوتبال استان و خود باشگاه فجرسپاسی را محور این مسئله می دانند و معتقدند که نمی توان به مردم خرده گرفت بلکه این تیم و نماینده استان فارس است که درصورت رسیدن به قله افتخار فوتبال ایران، تمامی توجهات را به سمت و سوی خود جلب می نماید و آن موقع است که رخسار شیراز، زرد خواهد شد.

مردم فارس از نماینده فوتبال استانشان بیشتر حمایت نمایند

مدیرکل ورزش و جوانان فارس در مصاحبه با نقد و بررسی کالاهای دیجیتال ضمن تأیید افزون بودن تعداد طرفداران تیم های سرخابی مرکز در استان فارس نسبت به تیم های شیرازی اظهار کرد: ما توقع داریم که مردم شیراز و استان فارس حمایت بیشتری از تیم شهر و استان خودشان انجام دهند زیرا به واسطه حضور تیم فجرشهید سپاسی در لیگ برتر است که تیم های استقلال و پرسپولیس به شیراز می آیند و طبیعی است که سرخابی ها طرفداران بیشتری دارند اما در زمانیکه یک طرف میدان نماینده فوتبال فارس باشد، بعلت تعصب به شهر و استان خودمان، توقع داریم از تیم فجر حمایت کامل انجام شود.

عباس حاجی زاده در ادامه اعلام کرد: یکی از نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی، علاقمند به تیم استقلال است اما در زمان ملاقات تیم های فجر و استقلال، در لحظه ای که فجرسپاسی به گل رسید، ایشان از جای خود بلند شد و به شادمانی پرداخت زیرا در این شرایط دیگر تعلق رنگی به تیم های آبی و قرمز درست نیست.

مدیرکل ورزش و جوانان استان در مورد عواملی که می تواند باعث رشد تعداد طرفداران تیم فجر شهیدسپاسی نسبت به تیم های سرخابی در سطح استان فارس شود، بیان داشت: در کنار تبلیغات و توجهاتی که مسئولین استان، صداوسیما و رسانه ها می توانند انجام دهند، خود باشگاه فجر شهیدسپاسی در رأس قرار گرفته است و اگر همانند شهرهایی مانند اصفهان، تبریز و اهواز، آموزشگاه باشگاه در رده های مختلف سنی ایجاد شود و مدارس یا آموزشگاه هایی در شهرستان های استان راه اندازی شود، علاوه بر پشتوانه سازی برای تیم بزرگسالان، به صورت طبیعی تعداد طرفداران این تیم در شهرهای گوناگون استان هم افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

یک آموزشگاه فوتبال در فارس وجود ندارد

مسعود مقیم مربی شیرازی تیم ملی فوتبال نونهالان نیز در مصاحبه با نقد و بررسی کالاهای دیجیتال معتقد است بخشی از افرادی که برای تشویق تیم استقلال تجمع نموده بودند از استان های همجوار همانند خوزستان و بوشهر به شیراز آمده اند، اضافه نمود: در گذشته به واسطه حضور تیم ریشه داری مانند برق شیراز در سطح اول فوتبال کشور و دارا بودن بازیکنانی مطرح، تعداد طرفداران این تیم در شیراز از طرفداران تیم های تهرانی بیشتر بود اما با از میان رفتن این تیم و سقوط فجرشهید سپاسی به لیگ یک و تغییر نسلی که در این سال ها رخ داد، تعداد طرفداران تیم های شیرازی به شدت کاهش پیدا کرد.

مقیم از دیگر عوامل این مسئله را عدم توجه به جوانان شیرازی و استان فارسی مطرح نمود و گفت: عدم توجه به جوانان باعث شده فوتبالیست های مستعد و مطرح استان ما به تیم هایی مانند استقلال و پرسپولیس و یا ذوب آهن و سپاهان بروند و متأسفانه متولیان فوتبال استان حاضر نیستند از تجربه و ظرفیت مربیان و افراد با دانش استان فارس استفاده نمایند.

این مربی سازنده تیم های ملی پایه در ادامه بیان داشت: متأسفانه یک آموزشگاه فوتبال در استان فارس وجود ندارد و مدارس فوتبال که در اختیار بخش خصوصی می باشند بیشتر به فکر درآمدزایی هستند تا بازیکن سازی و زمانیکه یک باشگاه مطرح فوتبال استان فارس، تیم های رده پایه خود را به دیگران اجاره می دهد، این موضوع می تواند باعث سوءاستفاده از نام باشگاه و ایجاد فساد و در نتیجه دلزدگی جوانان و خانواده ها از فوتبال فارس شود.

معیار شیرازی ها شایسته سالاری است

اما در این رهگذر دکتر سیدسعید زاهد زاهدانی، دانشیار جامعه شناسی و مدیرمرکز تحول در امورانسانی دانشگاه شیراز در مصاحبه با نقد و بررسی کالاهای دیجیتال گفت: مردم استان فارس و به ویژه مردم شیراز بعلت سابقه درخشان تاریخی و مرکزیت کشور در چندین دوره تاریخی همانند هخامنشیان و زندیه و دارا بودن مکتبی بنام مکتب شیراز، دارای نگاهی فرامحلی و ملی هستند و با دستیابی به قابلیت های بالا در زمینه هایی همانند هنر و ادبیات و ورزش، میل به مهاجرت به مرکز کشور را دارند و اینکه تیم فجرسپاسی از گذشته بعنوان یک تیم صادرنماینده بازیکن معروف بوده است، دلالت بر همین موضوع دارد.

وی اضافه نمود: مردم شیراز برخلاف مردم دیگر شهرها، برون گرا هستند و علت علاقه و محبت مردم دیگر شهرهای کشور به شیرازی ها همین نکته است و زمانیکه یک تیم مطرح بابازیکنان ارزشمندی به شیراز سفر می نماید، شیرازی ها آن را به چشم یک تیم ملی بزرگ می بینند و تعصب محلی گری را بر قابلیت ملی ترجیح نمی دهند و اصطلاح غریب نوازی که از قدیم به شیرازی ها نسبت داده می شود به همین علت است.

دانشیار جامعه شناسی دانشگاه شیراز معتقد است اگر این موضوع را از دید مردم شیراز ببینیم، می تواند مسئله ای مثبت و قابل قبول باشد زیرا آنها بدنبال شایستگی هستند و اگر در خود شیراز این شایستگی ها وجود داشته باشد، چون در سطح ملی و یا بین المللی درخشش داشته اند، برای مردم شیراز ارزشمند خواهند بود مانند پزشکان مطرح و یا شعرای بزرگی همانند حافظ و سعدی که مایه افتخار مردم این دیار هستند و نمونه دیگر آن استقبال بی نظیری بود که از کشتی گیران مدال آور شیرازی انجام شد.

مدیرمرکز تحول در امور انسانی دانشگاه شیراز به تیم فجرشهید سپاسی اشاره نمود و اضافه نمود: اگر تیم فجر قابلیت خود را در لیگ برتر نشان دهد مطمئن باشید مورد اقبال عمومی بیشتر مردم استان فارس و شیراز قرار می گیرد زیرا معیار شیرازی ها شایسته سالاری است.

دستگاه های فرهنگی اقدام نمایند / ‬مردم فرهنگ ناب شیراز را به نمایش بگذارند

به هر حال در کنار اینکه تیم فجر باید در این فصل شایستگی های خودش را نشان دهد تا تمام نگاه ها به سمت این تیم معطوف شود، اما نقش دستگاه های فرهنگی برای فرهنگسازی بین مردم برای پیشتیبانی نسبت به تیم همشهری نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

نگاه به لیگ های ورزشی سایر کشورها به خصوص کشورهای اروپایی نشان می دهد حتی تیم های ضعیف نیز در شهرهای خودشان نسبت به تیم های قدرتمند لیگ طرفدار بیشتری دارند. مردم در شهرهای مختلف تیم های شهرشان را در مسابقات خانگی و حتی بیرون از خانه تنها نمی گذارند و در این رهگذر است که لیک های فوتبال در اروپا بلوغ بیشتری از لحاظ طرفدار دارد.

مردم فرهنگی شهر شیراز نیز باید در نظر داشته باشند که طرفداری از تیم های استقلال و پرسپولیس در شیراز چه ضربه مهلکی به روحیه تیم میزبان خواهد زد و آنها را در شهر خودشان غریب می نماید.

فرهنگ فاخر باید در تمام سطح و ابعاد زیست اجتماعی نمود داشته باشد و از این رو باید در مسابقات بعدی مدل طرفداری تبریزی ها، خوزستانی ها و اصفهانی ها نیز در شیراز اجرا شود تا دل تیم فجر سپاسی بیشتر به طرفدارانش گرم شود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دل تیم فجر به هوادارانش گرم گردد، فرهنگ هواداری نهادینه نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دل تیم فجر به هوادارانش گرم گردد، فرهنگ هواداری نهادینه نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید