توصیه علی مطهری به مجلس یازدهم

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، علی مطهری در یادداشتی در روزنامه ایران پیرامون انتظاراتش از مجلس یازدهم نوشت: مجلس یازدهم باید توجه لازم را به فصل سوم قانون اساسی درباره حقوق ملت داشته باشد. معمولاً بخشی از اصولگرایان توجه کمتری به احترام به آزادی ها و حقوق شهروندی دارند و برخی از آن ها برای حفظ نظام استفاده از هر وسیله ای را مجاز می شمارند.

توصیه علی مطهری به مجلس یازدهم

در آخرین نطقم در مجلس خطاب به کنندگان مجلس دهم و یازدهم گفتم شما کننده مردم هستید نه کننده نظام. در جایی که تزاحمی میان حق مردم و حق نظام پدید می آید باید منصفانه قضاوت کنید و حق را به حقدار برسانید. در مجالس هشتم و نهم این مشکل را با اکثریت داشتیم که به این مسائل اهمیت نمی دادند و برخی از آن ها ورود به این امور را موجب تضعیف نظام می پنداشتند و برخی نیز این طور توجیه می کردند که اگر لازم باشد خود رهبری وارد می شوند، در حالی که هرکس وظیفه خود را دارد.

مجلس یازدهم نباید طوری عمل کند که برخی عناصر تندرو احساس آزادی عمل پیدا کنند و احیاناً حقوق ملت پایمال شود.

اقدام لازم دیگر مجلس یازدهم مربوط به خارج از مجلس است. مجلس یازدهم باید دخالت های غیرضروری نهاد های خارج از مجلس در مصوبات مجلس را از بین ببرد. به عنوان نمونه، کاری که مجمع تشخیص مصلحت نظام اخیراً انجام می دهد که مصوبه مجلس را از نظر انطباق با سیاست های کلی نظام بررسی و اظهارنظر می کند و به نوعی مجمع وارد فرایند قانونگذاری شده و به مثابه مجلس سنا عمل می کند باعث شده است که برخی مصوبات مجلس مدت ها متوقف بماند.

در قانون اساسی فقط یک نهاد است که می تواند مصوبه مجلس را بررسی کند آن هم فقط از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی و او شورای نگهبان است. مجلس یازدهم باید این مشکل را با رایزنی با مقامات عالی کشور رفع کند. همین طور گاهی ایراد هایی که شورای نگهبان تحت عنوان مغایرت با شرع می گیرد مبهم است و نیاز به توضیح دارد. این ها با گفتگو قابل حل است. بهتر است هیأت رئیسه مجلس یازدهم از همان ابتدا وارد این مسائل شود.

منبع: فرارو

به "توصیه علی مطهری به مجلس یازدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه علی مطهری به مجلس یازدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید