آیا سفر به مریخ رویایی دست نیافتنی است؟

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، کارشناسان معتقدند که هنگام پرواز به مریخ، فضانوردان دچار طیف گسترده ای از مسائل پزشکی، از جمله آتروفی عضلانی(کاهش بافت عضله)، کمبود کلسیم، فشار و مسائل قلبی و عروقی، اختلال بینایی و حتی تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند.

آیا سفر به مریخ رویایی دست نیافتنی است؟

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال؛ همچنین ثابت شده است که بی وزن باعث ایجاد مسائل مفصلی می گردد که حتی پس از بازگشت به زمین نیز نمی توان آن را بازسازی کرد.

سرگئی فیلیپنکو پزشک فضایی و کارشناس مؤسسه تولیدات هوا-فضایی زوردا در خصوص مسائل سفر به مریخ و تفاوت آثار این سفر با اقامت طولانی در مدار زمین می گوید: فضانوردانی که در مدار زمین فعالیت می نمایند، در مدت اقامت مداری، از دستگاه های ورزشی مختلفی برای از بین بردن آثار منفی بی وزنی استفاده می نمایند.

در عین حال بعد از بازگشت باید مدت ها تحت نظر باشند تا مسائل ناشی از سفر فضایی رفع گردد و هفته ها قادر به زندگی طبیعی نیستند. حال در نظر بگیرید این افراد بعد از پرواز به مریخ مثل رفتن به کره ماه نیست که سه روز طول بکشد و فضانوردان بتوانند مثل فضانوردان آپولو در آنجا، کار و تحقیق نمایند. آنها باید پس از سفری حداقل شش ماهه به مریخ برسند و آیا با آن شرایط بدنی خواهند توانست در این سیاره فرود آیند و فعالیتی تحقیقاتی داشته باشند؟

این فضانوردان باید بعد از آن، رنج سفری طولانی تر را تحمل نمایند تا به زمین برگردند. مسلماً این مدت نیز مسائل را تشدید خواهد نمود. این سفر بین یک تا دو سال طول می کشد و نمی توان هیچ ضمانتی برای بازگشت سلامت فضانوردان داد.

والری پالیاکف پزشک و فضانورد در مجتمع مداری میر تقریباً یک سال و نیم در مدار و شرایط بی وزنی زندگی کرد اما فراموش نکنیم که ابعاد سفینه ای مانند مجتمع مداری میر اجازه می داد که اسباب و تجهیزات ورزشی متعدد در آن نصب گردد تا او مرتباً اندام های بدنش را از تنبلی و صدمات ناشی از بی وزنی دور کند اما سفینه ای که مریخ خواهد رفت مسلماً نمی تواند چنان ابعاد بزرگی داشته باشد.

وی به عنوان یک راهکار منطقی معتقد است سفینه ای که قرار است انسان را به مریخ ببرد باید دارای بخشی باشد که به عنوان ضمیمه سفینه اصلی و در حال اتصال با آن به مریخ برود. این بخش طوری طراحی گردد که با چرخش محوری، شرایطی مانند جاذبه را بطور مصنوعی بوجود بیاورد تا بدن فضانورد جاذبه را فراموش نکند.

اعزام فضانورد به مریخ ابعاد گوناگونی دارد که تأمین سلامت فضانوردان تنها یکی از آنهاست به همین دلیل کارشناسان معتقدند چنین مأموریتی به راحتی میسر نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آیا سفر به مریخ رویایی دست نیافتنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سفر به مریخ رویایی دست نیافتنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید