شرایط زرد و قرمز ایمنی بیش از 1800 مدرسه در تهران

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، معاون آموزش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تکمیل سند ارزیابی مخاطرات اجزای غیرسازه ای مدارس و تدوین سند مخاطرات مدارس در شش منطقه تهران اطلاع داد.

شرایط زرد و قرمز ایمنی بیش از 1800 مدرسه در تهران

به گزارش گروه رسانه های نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، حیدر کلهری در گفت وگو با ایسنا، درباره اقدامات اجرا شده در اجرای طرح مدرسه آماده گفت: در اجرای طرح مدرسه آماده که با همکاری آموزش و پرورش استان تهران از چند سال قبل شروع شد، مخاطرات غیرسازه ای و ایمنی مدارس مورد آنالیز نهاده شد و پس از تکمیل سند مخاطرات توسط کارشناس آتش نشانی و گروه مدیریت بحران مدرسه، نتایج آن مدرسه در یکی از سه سطح قرمز یعنی مدرسه دارای خطرپذیری بالا، زرد یعنی مدرسه دارای خطرپذیری متوسط و سبز یعنی مدرسه دارای خطرپذیری پایین قرار می گیرد و بر همین اساس نیز برنامه کاهش مخاطرات هر مدرسه در سه بازه زمانی، کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به هر مدرسه ارائه می گردد تا میزان خطرپذیری مدرسه به ویژه در برابر حوادثی مانند زلزله کاهش یابد.

وی با بیان اینکه در شهر تهران حدود 4200 مدرسه وجود دارد اضافه نمود: از ابتدای اجرای طرح مدرسه آماده تا کنون ارزیابی مخاطرات اجزای غیر سازه ای در2673 مدرسه شهر تهران اجرا شده است و در باقی مدارس نیز ارزیابی ها و آموزش ها در حال اجرا است. در حال حاضر نیز ارزیابی ها در مدارس دولتی شش منطقه تهران به انتها رسیده است و در مدارس دولتی چهار منطقه دیگر نیز 90 درصد کار اجرا شده و اقدامات در مراحل انتهای است.

در خصوص اینکه ارزیابی ها در مدارس کدام منطق به انتها رسیده؟ اظهار کرد: شرایط مدارس دولتی مناطق 7، 9، 11، 13، 17 و 18 شهر تهران نهایی شده است.

کلهری در خصوص نتایج به دست آمده از شرایط ایمنی و آمادگی مدارس گفت: از میان 2673 مدرسه ای که طرح مدرسه آماده در آن اجرا شده، 751 مدرسه در شرایط قرمز، 1147 مدرسه در شرایط زرد و 775 مدرسه در شرایط سبز قرار دارند که راهکارهای ویژه و اختصاصی هریک از مدارس نیز به آنان اطلاع داده است.

معاون آموزش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره ضرورت ارزیابی اجزای غیر سازه ای مدارس اظهار کرد: از اقدامات اساسی برای کاهش آسیب پذیری دانش آموزان ایجاد محیط ایمن است. اجزای غیرسازه ای از مهمترین عوامل آسیب و صدمات دانش آموزان و پرسنل در زمان وقوع حوادثی مانند زلزله هستند به همین دلیل نیز آنالیز شرایط اجزای غیرسازه ای و مخاطرات آنها ضرورت و اهمیت بالایی دارد.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر ما بحث آموزش ها را در دستور کار قرار داده ایم چرا که آموزش های پرسنل مدارس علاوه بر ایجاد حساسیت و ایجاد انگیزه موجب افزایش مهارت تصمیم گیری در شرایط بحران می گردد و به همین دلیل با هماهنگی های به عمل آمده دو دوره حضوری آموزش ضمن خدمت با عنوان مدرسه آماده و یک دوره ضمن خدمت مجازی شامل آموزشهای شناخت مخاطرات و مبابی مدیریت بحران، اصول ایمنی در مدارس، حمایت روانی در بحران، اطفاء حریق و اصول تخلیه اضطراری ، فوریتهای پزشکی ویژه اولیاء مدارس برگزار شده است.

وی اضافه نمود: تاکنون 1900 مدیر مدرسه و 300 هزار دانش آموزان آموزش های مقدماتی و کلاس به کلاس و بیش از 15 هزار دانش آموز آموزش های نیم روزه را فرا گرفته اند.

به گفته کلهری، هدف اصلی از اجرای این طرح ارتقای آمادگی، ایمنی و توانمندسازی مدارس شهر تهران برای مقابله با حوادث است و در جریان آن سند کاهش خطرپذیری مدارس شهر تهران، افزایش مهارت فردی پرسنل مدارس و دانش آموزان در مواجهه با حوادث و تقویت ساختارهای فعالیت و مشارکت گروهی پرسنل و دانش آموزان مدارس نیز در دستور کار نهاده شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "شرایط زرد و قرمز ایمنی بیش از 1800 مدرسه در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط زرد و قرمز ایمنی بیش از 1800 مدرسه در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید