وزیر ارتباطات: پلتفرم های ایرانی از نمونه های خارجی بهتر هستند

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خانه ملت: عیسی زارع پور پس از حضور در کمیسیون تخصصی مجلس و ارائه توضیحات در جمع نمایندگان، از مردم خواسته به پلتفرم های داخلی نگاه ویژه ای داشته باشند چرا که خیلی از این پلتفرم ها به مراتب بهتر از نمونه های خارجی هستند و قابلیت های بهتری دارند.

وزیر ارتباطات: پلتفرم های ایرانی از نمونه های خارجی بهتر هستند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پس از این جلسه اظهار کرد که اجرای شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت فضای مجازی کشور، اکنون حدود 50 درصد پیشرفت داشته و باتوجه به شرایطی که مراجع امنیتی کشور به ما ابلاغ کردند و محدودیت هایی که در بعضی پلتفرم های خارجی ایجاد شده، ما به عنوان وزارت ارتباطات که وظیفه وصل کردن داریم و در دوره این محدودیت ها کوشش کردیم، ظرفیت های داخلی را تقویت و به ارتقای سکو های داخلی یاری کنیم تا آن ها بتواند ارتباط مردم با یکدیگر و موضوع کسب و کار ها را پذیرا باشند و مدیریت نمایند.

او با بیان اینکه امروز ما ظرفیت های داخلی بسیار خوبی در همه بخش ها داریم، اضافه نمود: در حالیکه پلتفرم های آمریکایی در بسیاری از کشور های اروپایی، موضوعات خرید و فروش، جابه جایی مسافر و... را دربرگرفتند، ما امروز ظرفیت های بومی خودمان را داریم که در حال کار هستند.

زارع پور، تصریح نموده است که برای نخستین بار شاید با وجود اینکه بنا به شرایط امنیتی کشور در بعضی از ساعت ها محدودیت هایی در اینترنت بین الملل اعمال می شود، اما تمام سرور ها و خدمات داخلی کشور به صورت 100 درصدی در حال فعالیت است.

وی اضافه نمود: ما برنامه ویژه ای برای حمایت از پلتفرم ها و ظرفیت های داخلی پیش بینی کردیم تا زیرساخت های سخت افزاری و ظرفیتی تقویت شود تا بتوانند خدمات موردنیاز مردم را باکیفیت و پرسرعت تامین نمایند؛ در دو هفته اخیر که محدودیت ها با توجه به شرایط امنیتی کشور اعمال شده است، ما تمام کوشش شبانه روزی خود را برای ارتقای کیفیت آن ها به کار بردیم، ظرفیت های داخلی اصلا قابل مقایسه با گذشته نیستند؛ از مردم دعوت می کنم از ظرفیت های داخلی استفاده نمایند، زیرا قابلیت هایی دارند که بعضا در بعضی نسخه های خارجی وجود ندارد.

اما طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور به اواخر سال 1384 برمی شود و مهم ترین علت پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد. در سند ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات آمده که شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه های کشور است. این شبکه متشکل از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است.

در سال های بعد از 1384 عملا اجرای این طرح با کندی صورت می گرفت تا این که در دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و درنهایت در اواخر همان دولت اعلام شد که فاز های اول، دوم و سوم آن افتتاح و رونمایی شده است.

اما در دولت سیزدهم، شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات از مهم ترین اقدامات وزارت ارتباطاتبه شمار می رود؛ بدین ترتیب طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات، از مهرماه سال گذشته شروع شده و در حال حاضر هم در مرحله اجرا قرار گرفته است؛ این طرح در ابتدای دولت سیزدهم، پیشرفت حدود 30 درصدی داشت و اکنون به 50 درصد رسیده و براساس هدف گذاری های اجرا شده دست یابی به پیشرفت 60 درصدی تا سرانجام سال 1401 مورد انتظار است.

منبع: فرارو

به "وزیر ارتباطات: پلتفرم های ایرانی از نمونه های خارجی بهتر هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارتباطات: پلتفرم های ایرانی از نمونه های خارجی بهتر هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید