چه شد که جاده ابریشم به وجود آمد؟

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، جاده ابریشم یکی از قدیمی ترین جاده های تجاری دنیا است. کارشناسان به تازگی دلایلی جدید برایی ساخت این جاده پیدا نموده اند.

چه شد که جاده ابریشم به وجود آمد؟

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری های نوین گروه علمی پزشکی نقد و بررسی کالاهای دیجیتال؛ محققان درجدیدترین پژوهش های خود دریافتند دگرگونی های آب و هوایی 5000 هزارسال پیش قاره آسیا، باعث شد مردم برای زنده ماندن نوعی مسیر ارتباطی تجاری که بعد ها جاده ابریشم نام گرفت را به وجود آورند.

محققان براین باورند سرد شدن دمای هوا سبب شد مردم ساکن قاره آسیا شیوه ای جدید برای زندگی خود انتخاب نمایند، مردم نقل مکان کردند و این سبب رشد محصول های مختلف و تشکیل شبکه های تجاری جدید شد.

جاده ابریشم یک شبکه قدیمی از مسیر های تجاری دنیا است که درسرتاسر قاره آسیا وجود دارد و کشور های آسیای شرقی را به کشور های قاره اروپا متصل می نماید.

نام این جاده برگرفته از تجارت سودآور ابریشم است که درحدود 200 سال پیش از میلاد درسراسر قاره آسیا انجام می شد.

شهر ها و بازار های اطراف این جاده به تدریج ساخته و رشد کردند. تحقیق درباره اثرگذاری دگرگونی های آب وهوایی برشکل گیری جاده ابریشم از طریق دانشمندان موسسه ماکس پلانک و آکادکی علوم روسیه صورت گرفته است. کارشناسان دریافتند مردم آسیا حدود 4000 سال پیش آغاز به حرکت دادن حیوان های خانگی خود از مناطق مسکونی اولیه خود شدند.

دراین پژوهش تیم دانشگاه کالیفرنیا هم مشارکت دارد و به شبیه سازی رایانه ای برای آنالیز مسیرحرکتی انسان های باستانی درقاره آسیا در جاده ابریشم پرداخته اند.

زمانی که آب و هوا سرد می گردد، حیوانات که منبع دریافت پروتئین انسان ها هستند نمی توانند در چراگاه های سرد به تغذیه بپردازند و به ناچار انسان به مناطق گرم تر که چراگاه های سرسبز دارد کوچ می نمایند.

این نقل و انتقال و افزایش خرید و فروش سبب می گردد تا مسیر های تجاری به وجود آیند و افراد برای تجارت از جاده ارتباطی استفاده نمایند که بعد ها جاده ابریشم نام گرفت.

کارشناسان اعلام نموده اند اکنون گرم شدن کره زمین می تواند سبب دگرگون شدن مسیر زندگی انسان هاو مهاجرت آن ها به مناطق جدید و درنتیجه دگرگون شدن مسیر های ارتباطی و تجاری درآینده گردد.

نتیجه این مطالعه درمجله (Science Advances) منتشرشده است.

منبع:Dailymail

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چه شد که جاده ابریشم به وجود آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه شد که جاده ابریشم به وجود آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید