هایکو ماس: نجات برجام، نیازمند تمایل تمامی طرف ها برای سازش است

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، تهران (پانا) - وزیر خارجه آلمان تأکید کرد که مسائل پیرامون برجام بسیار پیچیده است و یافتن راهکار برای آن نیازمند تمایل تمامی طرف ها برای سازش است.

هایکو ماس: نجات برجام، نیازمند تمایل تمامی طرف ها برای سازش است

به گزارش فارس، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان علی رغم آنکه نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در وین پایتخت اتریش را سازنده توصیف کرد، اما ادامه داد که مسائل پیرامون برجام بسیار پیچیده است و یافتن راه چاره برای آن نیازمند تمایل تمامی طرف ها برای سازش است.

دومین جلسه حضوری نشست کمیسیون مشترک برجام که از روز سه شنبه 17 فروردین ماه در وین از سر گرفته شده بود، روز گذشته (آدینه 20 فروردین) برگزار و بعد از حدود یک ساعت و نیم انتها یافت.

خبرگزاری آلمان گزارش کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام چهارشنبه هفته آینده (25 فروردین ماه) از سرگرفته می گردد که شرکت نمایندگان در این نشست در مورد پیشرفت هایی که تا به امروز حاصل شده، خوش بینی محتاطانه ای ابراز نموده اند.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین پایتخت اتریش روز گذشته در پیامی که در صفحه توییتر خود در مورد نشست کمیسیون مشترک برجام منتشر نموده بود، نوشت که مذاکره نمایندگان در انتها سه روز اول از گفت وگوها، از پیشرفت های حاصل آمده ابراز رضایت خاطر داشتند.

وی سپس خبر داد: کمیسیون (مشترک برجام) به منظور حفظ این جریان مثبت، هفته آینده مجدداً تشکیل جلسه خواهد داد.

طبق گزارش خبرگزاری آلمان، یکی از مقام های ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز مذاکرات را سازنده توصیف کرد اما در ادامه بدون اشاره به کوشش هایی که ایالات متحده برای پیشرفت در مذاکرات باید انجام دهد، توپ را در میدان ایران انداخت و گفت که برای حصول پیشرفت، ایران می بایست جدیت بیشتری در عزم خود نشان دهد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا به نقد و بررسی کالاهای دیجیتال گفت که آمریکا در صورت بازگشت ایران به تعهداتش، آمادگی دارد تا تحریم های غیرمرتبط با برجام و غیرمرتبط با مزایایی که ایران از برجام انتظار دارد را بردارد.

از طرف دیگر، سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: نشانه هایی وجود دارد مبنی بر آن که ایالات متحده قصد اصلاح موضع خود و برداشتن تحریم ها را دارد.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان نیز در گفت وگو با شبکه خبری رند با سازنده توصیف کردن مذاکرات وین گفت: تمامی طرف ها تمایل نشان دادند که با صداقت لازم برای یک هدف مشترک-اجرای کامل برجام-کوشش نمایند.

وی با این حال ادامه داد: این آسان نخواهد بود. ما تنها در شروع مذاکرات فشرده هستیم و مذاکرات شامل موضوعات بسیار پیچیده است و یافتن راه چاره، نیازمند تمایل تمامی طرف ها برای سازش است.

در نشست روز گذشته کمیسیون مشترک برجام، نمایندگان اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ نماینده های جلسات کارشناسی، نتیجه رایزنی های کارشناسان ایران و کشورهای 1+4 را به اعضای کمیسیون مشترک گزارش کردند.

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و رئیس هیأت ایرانی، در این نشست ضمن تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه تعاملات جدی، گفت: این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف های مقابل است و در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت.

ایران تأکید نموده در این دور مذاکرات، هیچ گفت وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا نخواهد داشت و ضمن رد راه حال گام به گام، بازگشت ایران به تعهدات برجامی را منوط به لغو همه تحریم های آمریکا می داند.

اتحادیه اروپا بعد از انتها دومین دور نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، با صدور بیانیه ای گفت در این گفت وگوها ابعاد بازگشت احتمالی آمریکا به توافق هسته ای آنالیز شد و تأکید شد: سازوکارها جهت تضمین بازگشت به برجام و اجرای موثر آن نیز مورد بحث نهاده شد. دو گروه کارشناسی برطرف تحریم و اجرای مقدمات هسته ای نیز اقدامات خود را به اطلاع کمیسیون مشترک رساندند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "هایکو ماس: نجات برجام، نیازمند تمایل تمامی طرف ها برای سازش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هایکو ماس: نجات برجام، نیازمند تمایل تمامی طرف ها برای سازش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید