نوای موسیقی سنتی ایرانی در ژاپن طنین انداز شد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، پکن- خبرنگاران- کنسرت موسیقی سنتی ایرانی توسط گروه سنتی تنبورنوازان بیستون کرمانشاه روز شنبه به مناسبت یکصدمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن، در سالن کنسرت شهرداری میناتاکو توکیو برگزار گردید.

نوای موسیقی سنتی ایرانی در ژاپن طنین انداز شد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال از رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن، این برنامه با همکاری سفارت ایران در این کشور، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، موزه ملی توکیو، دانشگاه یوکوهاما، رادیو و تلویزیون ملی ژاپن(NHK) و شهرداری میناتاکو برگزار گردید.

دیوسالار رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن در ابتدای این برنامه ضمن تقدیر و تشکر از همکاری شهرداری میناتاکو به همزمانی اجرای این برنامه با نودمین سال شروع روابط رسمی دو کشور بزرگ ایران و ژاپن اشاره نمود و اضافه کرد: ایران و ژاپن بیش از 1400 سال روابط تاریخی و فرهنگی را تجربه می نمایند.

او اضافه کرد: بسیار خرسندم همزمان با نودمین سال شروع روابط رسمی دو کشور، شاهد اجرای برنامه موسیقی سنتی ایرانی در سرزمین آفتاب تابان هستیم و امیدواریم شاهد رشد و توسعه روزافزون روابط دو کشور به ویژه در زمینه های فرهنگی باشیم.

وی با اشاره به حضور گروه موسیقی سنتی تنبورنوازان بیستون کرمانشاه شامل هنرمندان برجسته و شایسته کشورمان در ژاپن و اجرای برنامه های متنوع اظهار امیدواری کرد که این گونه برنامه ها بتواند زمینه شناخت بیشتری را میان دو ملت بزرگ فراهم نماید.

در این برنامه که با همکاری بخش بین الملل شهرداری میناتاکو از مهمترین مناطق شهرداری برگزار گردید، جمعی از مخاطبان ژاپنی حضور داشتند و گروه موسیقی سنتی بیستون در دو قسمت جداگانه به اجرای برنامه پرداخت که مورد استقبال نهاده شد.

در این برنامه مُهر ویژه نوروز به همراه کارت های تصویری در معرفی ایران، بروشورهای تبلیغاتی، راهنمای سفر به ایران و نشریه تخصصی ایران به زبان ژاپنی در اختیار مخاطبان و مهمانان نهاده شد.

این گروه همچنین در ادامه سفر خود به ژاپن با حضور در استودیو پارک ان اچ کی، ضمن مصاحبه در مورد اهداف سفر و حضور در ژاپن، به اجرای برنامه موسیقی سنتی پرداخت تا در قالب ویژه برنامه این رسانه پخش شود.

در زمان ضبط برنامه نیز با حضور تعداد قابل توجهی از علاقه مندان ژاپنی بر جذابیت این برنامه اضافه نموده شد.

استودیو پارک رادیو و تلویزیون ملی ژاپن مجموعه ای است که با تعبیه استودیوهای شیشه ای امکان حضور مخاطبان و مراجعه نمایندگان به مجموعه را فراهم می کند.

همچنین همزمان با میلاد حضرت علی (ع)، این گروه موسیقی در مراسم جشن نوروز که با حضور مرتضی رحمانی موحد سفیر ایران در توکیو، جمعی از سفرا، دیپلمات ها، مقامات ژاپنی و بعضی از ایرانیان مقیم در سالن فردوسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو برگزار گردید به اجرای موسیقی پرداخت.

در ادامه این مراسم فیلم مختصری در مورد آئین نوروزی که به معرفی سال نو و بزرگداشت آن توسط کشورهای ایران و آسیای میانه پرداخته بود، پخش شد که مورد توجه شرکت نمایندگان نهاده شد.

گروه موسیقی سنتی تنبور نوازان بیستون کرمانشاه شامل بهزاد مرادی، جمشید عزیز خانی، عبدالعارف روستائی و علیرضا صنعتی است.

این گروه به منظور اجرای برنامه های متنوع از جمله ویژه برنامه نوروز برای ایرانیان و دانشجویان ایرانی در موزه ملی ژاپن، برپایی برنامه موسیقی و کارگاه آموزشی در دانشگاه یوکوهاما، اجرای کنسرت موسیقی ویژه سفرای مقیم و شخصیت های فرهنگی ژاپنی در محل سفارت کشورمان در ژاپن، برگزاری موسیقی سنتی در شهرداری میناتاکو و ضبط برنامه در رادیو و تلویزیون ملی ژاپن(NHK) از سوی اداره کل همکاری های فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ژاپن سفر نموده است.

**آساق**1904**

منبع: ایرنا

به "نوای موسیقی سنتی ایرانی در ژاپن طنین انداز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوای موسیقی سنتی ایرانی در ژاپن طنین انداز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید