نقشه راه سعید جلیلی برای شهرداران

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در موضوعات مختلف شهر، نباید صرفا با اتکا به وضع موجود، تصمیم گیری حداقلی صورت بگیرد بلکه شهرداران باید وضع مطلوب را در نظر داشته و برای رسیدن به آن برنامه ریزی نمایند.

نقشه راه سعید جلیلی برای شهرداران

به گزارش فارس؛ سعید جلیلی، عضو شورایعالی امنیت ملی پس از بازدید از رصدخانه شهری تهران، گفت: بدست آوردن اطلاعات و آمار دقیق از مولفه های گوناگون شهری و تشخیص ارتباط میان این داده ها می تواند به بهبود فرایند مدیریت شهری یاری کند.

جلیلی اضافه نمود: بعضی کتاب های انتقادی درباره کارآمدی علم سیاست بویژه در نیم قرن اخیر منتشر شده که اکتفای دانش سیاست به تحلیل داده ها را انفعالی دانسته است؛ چرا که این فرایند لزوما نمی تواند جوامع را به وضع مطلوب برساند.

وی در این زمینه توضیح داد: در صورتیکه هدف علم سیاست این است که شرایط مطلوب را ترسیم و تعریف کند و وضع موجود را به آن نزدیک کند، اما امروز با حکمرانی داده ها، مدیران هم مقهور وضع موجود شده و بدون تصویر از وضع مطلوب و برنامه ریزی برای رسیدن به آن، به مدیریت می پردازند.

جلیلی اظهار داشت: در موضوعات مختلف شهر، نباید صرفا با اتکا به وضع موجود، تصمیم گیری حداقلی صورت بگیرد بلکه شهرداران باید وضع مطلوب را در نظر داشته و برای رسیدن به آن برنامه ریزی نمایند. حتی اگر وضع موجود به خوبی اداره گردد، اما تصویری از وضع مطلوب وجود نداشته باشد، پیشرفت واقعی رخ نمی دهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تاکید نمود: هنگامی که داده های شهری مبنای تصمیم گیری قرار می گیرند، باید درصد بالایی از اطمینان درباره صحت و جامعیت اطلاعات و داده های جمع آوری شده احراز گردد؛ هر چقدر داده های دریافتی، قابل اتکا تر باشد، تصمیم گیری، سیاست گذاری و تخصیص بودجه درباره آن ها دقیق تر خواهد بود؛ بنابراین سازوکار جمع آوری داده ها باید علمی باشد.

وی در این راستا اضافه نمود: برای مثال در جمع آوری داده های مربوط به معضلات اجتماعی نظیر آمار زنان بدسرپرست، بچه ها کار و ... معیار ارزیابی هم باید مبتنی بر واقعیت و دارای تعریف درست باشد و این مستلزم یک سازوکار علمی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه توضیح داد: به همان مقدار که به داده ها توجه می گردد باید به تحلیل آن هم توجه کنیم و تحلیل داده باید بر مبنای شاخص های استاندارد و قابل دفاع صورت بگیرد.

وی در این زمینه با بیان اینکه یکی از ضعف های موجود، عدم توجه به اهمیت تحلیل داده است، اظهار داشت: تحلیل داده در هر موضوعی احتیاجمند علم آن موضوع است که با تحقیق و تاملات جدی حاصل می گردد؛ بنابراین با یک نگاه نمی توان داده ها را تحلیل کرد.

عضو شورایعالی امنیت ملی در ادامه گفت: همه مسئولان در حیطه مسئولیت خود احتیاجمند چنین تاملات علمی و جدی هستند و نباید به صرف اینکه مسئول هستند، خود را بی احتیاج از این مطالعات بدانند.

جلیلی در انتها با بیان اینکه دارا بودن داشبورد های برخط مدیریتی به وسیله رئیس جمهور، وزرا، استانداران و شهرداران به اجرای بهتر وظایف یاری خواهد نمود، تاکید نمود: تصمیم گیری مبتنی بر تحلیل های دقیق و داده های صحیح، هزینه ها را به شکل قابل توجهی کاهش خواهد داد.

لازم به ذکر است پیش از سخنان جلیلی، خانم بوربور رئیس مرکز آمار و رصد شهری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به ارائه نحوه جمع آوری داده در حوزه های مختلف مدیریت شهری، ارزیابی کیفیت داده ها و تهیه داشبورد های مدیریتی برای سطوح مختلف مدیران شهر تهران پرداخت.

رصدخانه شهری تهران هم اکنون با هدف رصد اطلاعات شهری به صورت سرویس های یکپارچه در سطوح مختلف طرح تفصیلی، سیستم شهرسازی و حوزه های وظایف شهرداری در حال فعالیت است.

منبع: فرارو

به "نقشه راه سعید جلیلی برای شهرداران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه راه سعید جلیلی برای شهرداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید