مرگ کسب و کار من است

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، وقتی یک هنرمند یا چهره شناخته شده و محبوب به هر دلیلی سر و کارش به بیمارستان می افتد، جدا از اضطراب و نگرانی بیماری و اتفاقی که ممکن است برای آن فرد رخ دهد، مسابقه بعضی افراد بی ربط و باربط برای دادن خبر تلخ سرانجام زندگی آن فرد، فشار روانی مضاعفی روی خانواده چهره مردمی و طرفداران او وارد می نماید.

مرگ کسب و کار من است

به خاطر بیاورید روزهای آخر زندگی علی انصاریان، بهنام صفوی، مرتضی پاشایی، محمدرضا شجریان و.... را که از چپ و راست افراد مختلف سعی می کردند خبر مرگ آنها را منتشر نمایند. این مسابقه در انتشار خبرهای تلخ تا جایی شدت گرفته که بعضی حتی افرادی که زنده هستند را به دیار باقی می فرستند تا با چند لایک و بازنشر و دنبال نماینده کاسبی نمایند. این شهوت انتشار خبر تلخ از کجا می آید؟

از آخر آغاز کنیم

علی انصاریان، عزیز همه ماست. فوتبالیست و بازیگر محبوب و مردمی که خنده هایش همواره لحظات خوبی را در تلخ ترین شرایط برای ما رقم زده و به غیر از مردم، خانواده اش منتظر بلندشدن او از روی تخت بیمارستان هستند. حتی اگر این اتفاق معجزه بطلبد. شرایط انصاریان به شدت وخیم است. ضربان قلبش به مشکل خورده، سطح اکسیژن خونش به شدت کم شده و داماد خانواده شان از مردم می خواهد برای سلامت او دعا نمایند. حالا تصور کنید در چنین شرایط نامساعدی، عده ای برای اعلام خبر فوت او مسابقه گذاشته اند! اتفاقی که به شدت غیراخلاقی است و البته با توجیهاتی مثل خبرنگار بودن، صادق بودن با مردم، مجری بودن و... قابل توجیه نیست.

خدا رحمتت کند!

پسر اسطوره استقلالی ها ست و شاید هیچ کس انتظار چنین رفتاری را از او نداشته باشد. در حالی که پزشک معالج انصاریان خبر از بالاتر آمدن سطح اکسیژن خون او می دهد، در صفحه شخصی خود استوری عجیبی را منتشر می نماید : روحت شاد پسر، باورم نمی شه! امیدوارم متوجه بشیم که دعا در قرن21 اثری ندارد! استوری که با واکنش تند رضا جباری و نیما نکیسا روبرو می گردد. نکیسا در ویدئویی اعلام می نماید: شب تولد حضرت زهراست و هیچ کس عزیزتر از مادر ندارد. به مرگ مادرم دروغ است و حال علی خوب است. همچنین رضا جباری، پیشکسوت پرسپولیس در پاسخ به او می نویسد: من واقعا نمی دونم شما دنبال چی هستید؟ زبونم لال اگه اتفاق بدی هم بیفته، برای این سرعت چی بهتون میدن که بخواهید خبر فوت یک نفر را در صفحه خود بگذارید؟ من برعکس شما به دعا و معجزه ایمان دارم و تا لحظه آخر امیدم را از دست نمی دهم...

بیش از 20نفر او را کشته اند

این جمله را نیما نکیسا در مصاحبه ای گفت. تا به امروز بیش از 20نفر علی را کشته اند. اولین شایعه خبر فوت انصاریان توسط مجری معروف در فضای مجازی پخش می گردد. پزشکان و نزدیکان انصاریان این خبر را تکذیب می نمایند و او پستش را حذف می نماید.

این مجری سپس در استوری اش می نویسد: هرچی من فحش بخورم، باز هم ارزش داره که دروغ شنیده باشم. من رو ببخشین و آرزو می کنم دروغ شنیده باشم. اگر علی آقا برگردد ارزش همه این توهین ها در وصف من هست! نه مسابقه ای بوده و نه بازی مجازی. این خبر را از یکی از پزشکان تیم معالجشون شنیدم و خواستم به نوبه خودم تسلیت بگم! بازم میگم، امیدوارم من اشتباه شنیده باشم.

او همچنین در کامنتی که شخصی از او درباره اعلام این خبر از خبرگزاری های رسمی و منبع این خبر پرسید، پاسخ می دهد: مهمه مگه؟ حاج علی مون هم رفت... در این بین اما یکی از مسوولان تدارکات تیم پرسپولیس هم از قافله زودتر خبر فوت دادن عقب نمی ماند و در پستی می نویسد: روز مادر مبارکت باشه شاه دوماد! رفتی داداشم و بیچاره مادرت... و بعد پستش را پاک می نماید!

چون من دوست نزدیک بیمار هستم

خبرنگار پرسپولیس است و ادعای دوستی با انصاریان را دارد. در توییتر خبر فوت او را تسلیت می گوید و چند نفر با استناد به او این شایعه را باور و منتشر می نمایند. در صورتی که این خبر کذب محض است. در همین حین بیش از صد نفر از چهره ها و مردم جلوی در بیمارستان حاضر شده اند.

چند بازیگر زن و مرد که به عقیده خودشان به منبع خبر تبدیل شده اند، در بیمارستان فرهیختگان حاضر می شوند و به وسیله رسانه مجازی خود لحظه به لحظه خبرهای مختلف به مردم می دهند. در این صورت چطور به مردمی که متاسفانه آنها هم روبه روی بیمارستان تجمع نموده اند از رعایت پروتکل ها خواهید گفت؟ آن هم در شرایطی که بحران کرونا چنین شرایطی را به وجود آورده است؟ اینستاگرام کاربری دیگری هم دارد.

باور کنید من زنده هستم

آبان 93 مرتضی پاشایی در بیمارستان بستری شد و همین کافی بود که شایعه درگذشتش در فضای مجازی پر گردد. پاشایی آن روزها در مصاحبه ای این طور گفت: نمی دانم چه شده که من با تکیه بر خدا و دعای خانواده و دوستانم زنده مانده ام اما بعضی ها می خواهند مرا از جهان بیرون برانند، انتظار نداشتم به جای ایجاد انگیزه برای زندگی و مبارزه من با این درد عظیم، اندک روحیه ای را که داشته ام به نابودی بکشانند! مگر من در این جهان جای چه کسی را تنگ نموده ام؟ از این نوع زنده به گورشدنم دلم سخت گرفته و با شایعه مرگ، غم عظیمی بر دل من و خانواده ام نشسته. باورکنید من زنده هستم!

شایعاتی که البته تا روز فوت این خواننده مطرح کشورمان هم دست از سرش برنداشت تا جایی که خیلی ها در روز فوتش نوشتند: شما که قبلا بارها مرتضی را کشته اید! این شایعات البته کمتر نشد و در زمان بهنام صفوی، استاد محمدعلی کشاورز، استاد شجریان، مهرداد میناوند و... هم امان مردم را برید. استاد شجریان هنوز نفس می کشید و همایون شجریان بارها خبر فوت ایشان را تکذیب می کرد... .

شایعات را پخش نکنیم

درست است که همه ما از افراد معروف توقع بیشتری داریم اما نمی توان همه تقصیر را بر گردن آنها انداخت. بخشی از این اتفاق مهیب هم ماییم. ما که گاهی بدون پرس و جو و صرفا با تکیه بر یک پست یا استوری از فردی معروف، آن را برای دیگران فوروارد می کنیم بدون این که از صحت وسقم ماجرا آگاه باشیم و این فورواردکردن ها همین طور ادامه دارد تا بالاخره کسی آن را تکذیب کند! لطفا روزی چندبار این جمله را تکرار کنیم و آن را فقط برای بقیه نخواهیم! صفحه اینستاگرام و توییتر ما برای انتشار خبر فوری مرگ عزیز دیگران نیست و کاربردهای دیگری هم دارد. اگر چنین خبرهای مهیبی در کار باشد، منابع و خبرگزاری های معتبر، حواسشان هست.لطفا در رساندن خبرهای بد عجله نکنیم. کلیک دریافت به هر قیمتی نمی ارزد .

کلیک دریافت از خبر فوت

سرعت اطلاع رسانی مهم است اما همه چیز نیست. ناراحتی همه مردم در قبال از دست دادن یکی از هنرمندان کشورشان قابل درک است و ناراحتی دوستان و رفقای صمیمی آن هنرمند ملموس تر و قابل درک تر اما دقت در اطلاع رسانی و البته رعایت حال خانواده آنها نیز اهمیت فوق العاده ای دارد اما آیا منابع معتبری این خبر را تایید می نمایند؟ اعلام خبرهای این چنینی نه تنها باعث بی اعتمادی مردم به افراد دنبال نماینده می گردد بلکه به خانواده بیمار نیز آسیب می زند.

آسیب به روح و جسم مادری که از دار جهانر فقط همین یک پسر را دارد و این در حالی است که پسرش هنوز نفس می کشد اما عده ای به منظور کسب دنبال نماینده بیشتر، خبرهای دروغین منتشر می نمایند و این خبرها حتی پس از فوت او هم ادامه دارد! شخص دیگری از فوت علی انصاریان روز دوشنبه می نویسد و این که آقایان اجازه ندادند کسی آگاه گردد و بعد ابراز پشیمانی می نماید و آن توییت پاک می گردد. به همین سادگی.

یگانه عصاری - رسانه / روزنامه نقد و بررسی کالاهای دیجیتال

منبع: جام جم آنلاین

به "مرگ کسب و کار من است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ کسب و کار من است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید