فراوان ترین و کمیاب ترین گروه های خونی مربوط به چه کسانی است؟

سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن تشریح وضعیت اهدای خون در هفت ماهه نخست سال 97، گفت: گروه خونی O مثبت به عنوان فراوان ترین گروه خونی در کشور شناخته شده و گروه خونی AB منفی نیز با دارا بودن جمعیت یک درصد از اهدا کنندگان خون کمیاب ترین گروه خونی در کشور محسوب می شوند.

فراوان ترین و کمیاب ترین گروه های خونی مربوط به چه کسانی است؟

دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه در کشور تنها 4.5 درصد از اهداکنندگان خون بانوان هستند، گفت: در حال حاضر بانوان استان های لرستان، خراسان جنوبی، کردستان و مرکزی در صدر اهداکنندگان خون در کشور قرار دارند. همچنین در هفت ماهه اول سال 97 نسبت به هفت ماهه نخست سال گذشته استان های زنجان، اردبیل و خراسان جنوبی بیشترین میزان رشد را در حوزه اهدای خون بانوان داشته اند.

وی با بیان اینکه در هفت ماهه امسال تا سرانجام مهرماه در کشور یک میلیون و 249 هزار و 455 واحد خون اهدا شده است، اضافه کرد: بر این اساس در هفت ماهه نخست امسال یک میلیون و 586 هزار و 805 نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون کشور مراجعه کردند که از این تعداد یک میلیون و 249 هزار و 455 واحد خون اهدا شده است. همچنین از ابتدای فروردین تا سرانجام مهرماه امسال دو میلیون و 67 هزار و 613 واحد خون و فرآورده های خونی در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است که از این تعداد یک میلیون و 132 هزار و 739 واحد گلبول قرمز فشرده شده، 378 هزار و 694 مورد واحد پلاسمای تازه منجمد شده و 556 هزار و 180 واحد پلاکت بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه در حال حاضر استان های تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان در صدر اهدای خون در کشور قرار دارند، گفت: به طوری که 38 درصد از خون اهدایی کشور مربوط به این چهار استان است. همچنین در هفت ماهه نخست امسال نسبت به هفت ماهه مشابه آن در سال 96 استان های خراسان شمالی و ایلام، بیشترین میزان رشد اهدای خون در کشور را داشته اند.

حاجی بیگی همچنین گفت: در حال حاضر نزدیک به 90 درصد اهداکنندگان خون در کشور گروه خونی مثبت و تنها 10 درصد اهداکنندگان خون گروه خونی منفی دارند. همچنین نزدیک به 34 درصد اهداکنندگان خون در کشور دارای گروه خونی O مثبت بوده و به عنوان فراوان ترین گروه خونی شناخته می شوند. همچنین گروه خونی AB منفی با دارا بودن جمعیت یک درصد از اهدا کنندگان خون کشور کمیاب ترین گروه خونی در کشور محسوب می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فراوان ترین و کمیاب ترین گروه های خونی مربوط به چه کسانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوان ترین و کمیاب ترین گروه های خونی مربوط به چه کسانی است؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید