علت جوشاندن کنسرو مواد غذایی قبل از مصرف چیست؟

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خبرنگاران | سرویس علوم - بوتولیسم کشنده ترین سم دنیا است! آیا می دانستید برای کشتن ده میلیون انسان فقط یک گرم سم موجود در کنسرو مواد غذایی کافیست؟ کلستردیوم بوتولنیوم باکتری است که در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی در کنسرو کردن مواد غذایی می تواند وارد کنسرو گردد و و اگر در شرایط مساعد قرار گیرد سم بوتولیسم فراوری می نماید. این همان سمی است که یک گرم ان قادر به کشتن ده میلیون انسان است. باکتری کلستردیوم بوتولنیوم اصلا در برابر حرارت نمی تواند دوام بیاورد و کنسرو مواد غدذایی برای نابودی کامل این باکتری، باید 20 دقیقه جوشانده گردد. علت جوشاندن کنسرو همین است.

علت جوشاندن کنسرو مواد غذایی قبل از مصرف چیست؟

در ادامه به سوالات متداول میان مردم درباره بعضی از کنسرو های پر مصرف مانند تن ماهی و کنسرو لوبیا پاسخ داده می گردد:

حدبیشتر فاصله زمانی مجاز بین جوشاندن و خوردن کنسرو ماهی چقدر است؟

توصیه می گردد که پس از این که کنسرو به مدت 20 دقیقه جوشانده شد، مصرف گردد. اگر به هر دلیلی قادر به مصرف کامل آن نیستید، می توانید در محیط خارج یخچال (بین دمای 5 تا 65 درجه سانتی گراد) به مدت دو ساعت نگهداری کنید. اگر کنسرو را در یخچال داری کنید بین 24 الی 48 ساعت قابل استفاده است.

آیا کنسرو لوبیا را باید جوشاند؟

چون در تمامی کنسرو ها احتمال فراوری سم بوتولیسم وجود دارد، باید تمامی کنسرو ها را قبل استفاده 20 دقیقه جوشاند.

باد کردن کنسرو قبل و بعد از جوشاندن نشانه چیست؟

اگر کنسرو بعد از جوشاندن متورم گردد امری کاملا طبیعی است و استفاده از کنسرو منعی ندارد. اگر قبل از جوشاندن کنسرو متورم شده باشد نشان دهنده وجود میکروب و غیر قابل استفاده بودن کنسرو است.

مدت زمان نگهداری تن ماهی باز شده چقدر است؟

کنسرو ماهی همانند دیگر کنسرو های غذایی می تواند در خارج یخچال (5 تا 65 درجه سانتی گراد) به مدت دو ساعت و در داخل یخچال بین 24 تا 48 ساعت نکه داری کرد.

از کجا بفهمیم تن ماهی خراب است؟

برای تشخیص این موضوع پس از توجه به تاریخ انقضای تن ماهی بیست دقیقه ان را جوشانده اگر طعم، رنگ و بوی طبیعی نداشت آن را دور بریزید، چون قطعا خراب شده است.

قوطی تن ماهی باید کاملا سالم، بدون زنگ زدگی و نشتی باشد. اگر قوطی تن ماهی دارای نشتی یا زنگ زدگی باشد قطعا خراب است و اصلا از آن استفاده نکنید. اگر کنسرو ماهی در جا های تاریک و خشک مثل کابینت نگهداری گردد دچار آسیب نخواهد شد، اما اگر در محیطی مثل یخچال نگهداری گردد ممکن است به علت رطوبت داخل یخچال دچار زنگ زدگی گردد و خراب و غیر قابل استفاده گردد.

علائم مسمومیت با تن ماهی چیست؟

بیشتر مسمویت هایی که به دلیل استفاده کنسرو است به دلیل وجود سم بوتولیسم است. اولین نشانه بیماری بوتولیسم صدای تو دماغی است. از نشانه های دیگر می توان به بروز مشکل در بلع و بینایی اشاره نمود. بوتولیسم یک بیماری فلج کننده و کشنده است. غیر از مسمومیت به خاطر بوتولیسم، مسمومیت های دیگری نیز وجود دارد که از نشانه های ان می توان به اسهال و استفراغ، اسهال خونی، درد در نواحی کلیه و شکم و بدن درد اشاره نمود.

منبع: setare.com

به "علت جوشاندن کنسرو مواد غذایی قبل از مصرف چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت جوشاندن کنسرو مواد غذایی قبل از مصرف چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید