عاقبت فضانورد بدون لباس چیست؟

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، فضانوردی که بدون لباس در فضا شناور است زنده نمی ماند، اما مرگ آن در عرض چند دقیقه اتفاق می افتد، نه در عرض چند ثانیه.

عاقبت فضانورد بدون لباس چیست؟

تصور کنید شما یک فضانورد در حال کاوش در فضا هستید و به طور تصادفی از فضاپیمای خود به بیرون پرتاب می شوید. اگر لباس فضانوردی به تن نداشتید و در معرض خلا فضا قرار می گرفتید چه اتفاقی برای بدن شما می افتاد؟ در این مطلب از نقد و بررسی کالاهای دیجیتال به سوال خلا فضا با بدن چه می نماید پاسخ می دهیم.

فضا خلا خالی از هوا است

این جمله به این معنی است که بر خلاف روی زمین، هیچ جو و فشاری به وسیله مولکول های هوا اعمال نمی گردد. فشار اتمسفر دمایی را معین می نماید که مایعات در آن می جوشند و تبدیل به گاز می شوند اما از آنجایی که عملا هیچ فشار اتمسفر در فضا وجود ندارد، نقطه جوش مایعات به اندازه قابل توجهی کاهش می یابد.

تاثیر بی فشاری بر بدن

دکتر کریس لنهارت، دانشمند عناصر برنامه تحقیقات انسانی در ناسا، می گوید: با توجه به اینکه 60 درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است، این یک مشکل جدی در فضا است. در غیاب فشار، آب مایع در بدن ما می جوشد و بلافاصله از مایع به گاز تبدیل می گردد. او می گوید: در اصل، تمام بافت های بدن شما که حاوی آب هستند آغاز به انبساط خواهند کرد.

تجربه شخصی که زنده مانده است!

بعضی از انسان ها در معرض خلا قرار گرفته اند و برای گفتن داستان، زنده مانده اند. در سال 1966، یک مهندس هوافضا در ناسا، جیم لبلانک، به آزمایش عملکرد نمونه های اولیه لباس فضایی در یک محفظه خلا بزرگ، یاری کرد. در مرحله ای از آزمایش، شلنگی که هوای تحت فشار را به لباس او می رساند، قطع شد. او در اپیزود مجموعه مستند ماشین های ماه در سال 2008 به یاد می آورد: هنگامی که به عقب افتادم، می توانستم حس کنم بزاق روی زبانم آغاز به حباب زدن درست قبل از بیهوش شدن می نماید، و این آخرین چیزی است که به یاد می آورم.

بولیسم در بدن

تشکیل حباب های گاز در مایعات بدن، که به عنوان بولیسم شناخته می گردد، در غواصانی که در آب های عمیق غواصی می نمایند نیز رخ می دهد که خیلی سریع به سطح آب می آیند، در واقع از یک محیط عمیق آبی با فشار بالا به فشار کم در سطح آب می فرایند. برای فضانوردان بدون لباس، خونی که در رگ ها جریان دارد، سریعتر از آب موجود در بافت ها می جوشد، زیرا سیستم گردش خون فشار داخلی خاص خود را دارد و بولیسم بزرگ در بافت های بدن به سرعت ایجاد می گردد.

یک آنالیز در سال 2013 در مجله Aerospace Medicine and Human Performance که به مواجهه با خلا در حیوانات و انسان ها نگاه کرد، نشان داد که آن ها در عرض 10 ثانیه هوشیاری خود را از دست دادند. سپس بعضی از آن ها کنترل مثانه و سیستم روده خود را از دست دادند و تورم در عضلات، جریان خون را به قلب و مغز آن ها محدود کرد، زیرا عضلات منبسط شده اند و اجازه جریان خون به دیگر قسمت های بدن را نمی دهند.

عاقبت فضانورد بدون لباس چیست؟

بر اساس کتاب داده های زیست فضانوردی ناسا، خلا فضا بعلاوه هوا را از ریه های شما خارج می نماید و باعث خفگی شما در عرض چند دقیقه می گردد. تبخیر مولکول های آب انرژی گرمایی را از بدن شما جذب می نماید و باعث می گردد قسمت های نزدیک بینی و دهان شما تقریبا یخ بزند. بقیه بدن شما نیز خنک می گردد، اما این کار را کندتر انجام می دهد، زیرا تبخیر زیادی در فضا انجام نمی گردد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چگونه نیش پشه را درمان کنیم؟ را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "عاقبت فضانورد بدون لباس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاقبت فضانورد بدون لباس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید