ظریف: پمپئو مرتکب جنایت جنگی علیه مردم ایران شده است، آماده مذاکره با عربستان هستیم

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، وزیر امور خارجه در گفت وگو با تلویزیون تی آرتی اظهار کرد که ایران همواره آماده مذاکره مستقیم با عربستان سعودی است.

ظریف: پمپئو مرتکب جنایت جنگی علیه مردم ایران شده است، آماده مذاکره با عربستان هستیم

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، محمدجواد ظریف، در گفت وگویی اختصاصی با تی آرتی که روز آدینه منتشر شده است، گفت: ما همواره آماده مذاکره درباره تمامی مسائل با عربستان سعودی بوده ایم. عربستان همسایه ماست و قرار است تا ابد در کنار یکدیگر بمانیم. ما چاره ای جز گفت وگو با یکدیگر نداریم. ما می توانیم مستقیم یا به وسیله میانجی گری با عربستان مذاکره کنیم. ما هرگز میانجی گری را رد نمی کنیم.

او اضافه کرد: ما هیمشه آماده مذاکره مستقیم با عربستان سعودی بوده ایم. رئیس جمهور حسن روحانی در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل با درخواست از هر هشت کشور خاورمیانه برای پیوستن به طرح ائتلاف امید این مسئله را نشان داد. امیدواریم که این طرح ادامه یابد و با همسایگانمان بر سر این مسئله گفت وگو کنیم.

ظریف درباره سوریه گفت: شش سال پیش که من وزیر امور خارجه شدم، در ساحل رودخانه ایست با وزیر امور خارجه پیشین ترکیه، احمد داووداوغلو قدم زدم و طرحی را برای صلح ارائه کردم. من در طرحم خواستار آتش بس فوری، برقراری مذاکرات داخلی در سوریه و انتخابات شدم. حال نیز معتقدم به مذاکرات داخلی در سوریه و قانون اساسی در سوریه احتیاج است. ما باید برای انتخابات آینده سوریه که در سال 2021 برگزار می شود آماده شویم. به نظر من در وهله اول تبیین قانون اساسی سوریه حائز اهمیت است.

او در ادامه گفت: ما باید سعی کنیم که تنش ها را کاهش دهیم. ما با این که خواسته ترکیه مبنی بر برقراری امنیت را می پذیریم، باور داریم که امنیت با هجوم به سوریه حاصل نخواهد شد. گزینه های بهتری همانند توافق آدانا برای ترکیه وجود دارد. ما می توانیم یاری کنیم که دولت سوریه و ترکیه گردهم بیایند تا نیروهایشان بتوانند از مرزهایشان دفاع نمایند. این گزینه بهتری برای ترکیه است.

وزیر امور خارجه با انتقاد از عدم پایبندی اروپا به توافقات هسته ایش گفت: از نظر من ایران می تواند بدون توافق هسته ای سر کند اما آیا اروپا نیز می تواند با این ادراک که شریک قابل اعتمادی در توافق نیست، سر کند؛ چراکه تمامی توافقاتی که قرار است با اروپا حاصل شود باید با آمریکا نیز عقد شود؟ دولت آمریکا سایر دنیا را مجبور نموده است که زورگویی های این کشور را بپذیرند. آیا اروپایی ها می توانند بپذیرند که سایر کشورها احتیاجی به عقد قرارداد با اروپا ندارند؟ چون کشورها اگر با آمریکا به توافق برسند، اروپا نیز تنها از توافق حاصله پیروی خواهد نمود. آمریکا هر کاری انجام دهد، اروپا توانایی تغییر آن را نخواهد داشت.

او در ادامه اظهار کرد: اگر منافع ملی کسی در حفظ توافق هسته ای باشد، آن شخص قطعا اروپا است و باید نشان دهد شریکی مستقل از آمریکا در توافقات بین المللی است.

محمدجواد ظریف همچنین با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا گفت: آمریکا تحریم های سنگینی را علیه مردم ایران اعمال نموده است. ما اعمال تحریم ها را اعلان جنگ می دانیم. آمریکا جنگی را علیه ایران شروع کرد. از فشار حداکثری همان تروریسم مالی تعبیر می شود.

او توضیح داد: وزیر امور خارجه، پمپئو، صریحا اظهار داشت که اگر ایران می خواهد مردمش غذا بخورند، باید از آمریکا پیروی کند. این جمله حتی تیتر پایگاه نیوزویک هم شد. حال شما در هر کتاب حقوقی که می خواهید، به دنبال معنای تروریسم بگردید یا حتی در گوگل جست وجو کنید. معنایش در همه جا می شود استفاده از زورگویی یا اعمال ستم علیه شهروندان عادی برای دستیابی به اهداف سیاسی. همین که پمپئو گفته ایران برای غذا خوردن مردمش باید سیاست هایش را تغییر دهد، زورگویی محسوب می شود. این کار آمریکا اجبار و زورگویی علیه شهروندان عادی برای تغییر یک سیاست است. این معنای تروریسم است. حال چون این تروریسم شامل گرسنگی دادن می شود، جنایت جنگی نیز محسوب شده و وزیر امور خارجه پمپئو باید وکیل خوبی را برای خودش استخدام کند!

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ظریف: پمپئو مرتکب جنایت جنگی علیه مردم ایران شده است، آماده مذاکره با عربستان هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: پمپئو مرتکب جنایت جنگی علیه مردم ایران شده است، آماده مذاکره با عربستان هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید