اکونومیست: نرخ بیکاری در ایران امسال به 20.3 درصد می رسد ، موج سوم کرونا می تواند مشارکت اقتصادی را وخیم تر کند!

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست می گوید موج سوم کرونا ممکن است موجب کاهش بی سابقه نرخ مشارکت اقتصادی در ایران شود و آمار قابل توجه بیکاران کرونایی را باز هم بالا ببرد.

اکونومیست: نرخ بیکاری در ایران امسال به 20.3 درصد می رسد ، موج سوم کرونا می تواند مشارکت اقتصادی را وخیم تر کند!

به گزارش گروه مالی نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، واحد اطلاعات مالی اکونومیست می گوید بروز موج سوم کرونا ممکن است موجب شود نرخ مشارکت مالی در ایران که کاهش قابل توجهی نسبت به سال گذشته پیدا کرده باز هم پایین تر برود.

بنا بر آمار منتشره توسط دولت، نرخ مشارکت مالی در ایران کاهش شدیدی را در سه ماهه دوم سال جاری نسبت به بازه مشابه سال گذشته داشته و در حال حاضر به دو پنجم جمعیت در سن کار رسیده است. بر اساس آمار دولت، نرخ بیکاری جوانان نیز حدود یک چهارم است.

در گزارش اکونومیست آمده است: آمار اشتغال منتشر شده توسط دولت نشان دهنده فرایند های اصلی بازار کار ایران است که به دلیل افت مالی و مالی ناشی از تحریم آمریکا در سال 2018 و بیماری کرونا در سال جاری تضعیف شده است. نرخ ایجاد شغل در پایین ترین حد خود قرار گرفته است، چرا که کاهش درآمد نفتی باعث کاهش سرمایه گذاری دولتی شده و رکود موجود نیز موجب کاهش سرمایه گذاری بخش خصوصی شده است. پیش بینی ما این است که تولید ناخالص ایران در 2020 به میزان 12 درصد کاهش بیابد.

اکونومیست می گوید که بحران کرونا عامل اصلی کاهش نرخ مشارکت مالی در ماه های اخیر است. بروز موج سوم کرونا در ایران که ممکن است منجر به تعطیلی سراسری مجدد شود می تواند این شرایط را بدتر هم کند.

اکونومیست توضیح می دهد: در پایان ماه سپتامبر، نرخ مشارکت مالی در افراد بالای 15 سال 41.8 درصد بود که گرچه اندکی بیشتر از سه ماهه قبلی است (که اوج تعطیلی های کرونایی در آن رخ داد)، اما پایین تر از نرخ 44.9 درصدی سه ماهه مشابه سال قبل است. به لحاظ عددی، حدود 1.2 میلیون نفر کمتر شاغل بوده اند و بخش عمده بیکاری ها در بخش خدمات (که حدوداً نیمی از کل اشتغال در ایران را شامل می شود) اتفاق افتاده که منعکس کننده تأثیر تعطیلی اجباری مغازه ها، رستوران ها و تأسیسات تفریحی است.

این مؤسسه می گوید: کاهش 1 درصدی نرخ رسمی بیکاری و رسیدن آن به حدود 9.5 درصد نشان می دهد عملاً بسیاری از ایرانی ها از ثبت نام برای پیداکردن شغل منصرف شده اند. نرخ بیکاری میان افراد 15 تا 24 ساله به 23.1 درصد می رسد و این رقم برای فارغ التحصیلان بیشتر نیز هست، مسئله ای که نشان می دهد بسیاری از افراد تحصیل کرده که تازه وارد بازار کار می شوند نمی توانند شغلی پیدا کنند.

اکونومیست می گوید بدون اصلاحات عمده، نباید انتظار کاهش قابل توجه نرخ بیکاری را در سال های آینده داشت.

در این گزارش آمده است: افزایش نرخ بیکاری در جمعیتی جوان (حدود 40 درصد ایرانیان زیر 24 سال هستند) موجب تشدید نارضایتی فزاینده از عملکرد دولت - به علت ناکارآمدی در مدیریت مالی و نیز پاره ای مسائل سیاسی و اجتماعی- می شود که نمود آن در اعتراضات آبان 98 دیده شد که در نتیجه افزایش قیمت سوخت رخ داد. نمود دیگر این اتفاق را باید در مشارکت بی سابقه پایین در انتخابات مجلس در ماه می جست. با تغییر رئیس جمهور آمریکا ممکن است فضای تنفس ایجاد شود، اما با توجه به جوان بودن جمعیت، بدون اصلاحات عمده در داخل نرخ بیکاری همچنان در بازه 2021 تا 2025 در سطح بالایی خواهد ماند.

اکونومیست در پایان پیش بینی می کند که نرخ بیکاری در سال 2020 از 20 درصد فراتر رود.

اکونومیست در پایان گزارش خود می گوید: انتظار داریم نرخ بیکاری در سال 2020 حداکثر به حدود 20.3 درصد برسد و بعد به تدریج کاهش یافته و در سال 2024-2025 به میانگین 16.7 درصد برسد، مسئله ای که می تواند به نارضایتی فزاینده سیاسی دامن بزند.

منبع: رادار اقتصاد

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اکونومیست: نرخ بیکاری در ایران امسال به 20.3 درصد می رسد ، موج سوم کرونا می تواند مشارکت اقتصادی را وخیم تر کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکونومیست: نرخ بیکاری در ایران امسال به 20.3 درصد می رسد ، موج سوم کرونا می تواند مشارکت اقتصادی را وخیم تر کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید