ظرفیت خوابگاه های علوم پزشکی با تکمیل 17 پروژه 10 هزار نفر افزایش پیدا می نماید

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: کوشش داریم تا انتها دولت فعلی 10 هزار دانشجو را با تکمیل 17 پروژه خوابگاهی اسکان دهیم.

ظرفیت خوابگاه های علوم پزشکی با تکمیل 17 پروژه 10 هزار نفر افزایش پیدا می نماید

به گزارش گروه دانشگاه نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، به نقل از مفدا، وبینار آموزشی مجازی با موضوع ساختار بودجه معاونت فرهنگی و دانشجویی در ستاد و دانشگاه های علوم پزشکی با حضور سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دیگر مدیران کل ستادی و معاونان و مدیران فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی در سالن جلسات معاونت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این جلسه با اشاره به مسائل متنوع فرهنگی و درمانی دانشگاه های علوم پزشکی عنوان نمود: در حال حاضر وزارت بهداشت در دو جبهه فعال است. از یکسو با ویروس کرونا مقابله نموده و شیوع آن را مدیریت می نماید و از طرف دیگر در مسائل فرهنگی و آموزشی با قوت ظاهر می گردد. خوشبختانه فعالیت های ما با توجه به شرایط تعطیلی دانشگاه ها متوقف نشد و کوشش کردیم تا زیرساخت های رفاهی و فرهنگی تقویت گردد.

وی با اشاره به بازگشایی دانشگاه ها اعلام کرد: با همکاری و تعامل خوبی که با معاونت آموزش صورت گرفت، اتفاقات بزرگی رقم خورد و همزمان با بازگشایی دانشگاه ها تجربه سخت، اما مهمی را از سرگذراندیم. دکتر علی اکبر حقدوست مدل های سه گانه ای را برای بازگشایی دانشگاه ها ارائه داد و امتیازات خوبی به دانشگاه های علوم پزشکی واگذار کرد تا با توجه به شرایط منطقه و استان تصمیمات لازم توسط دانشگاه ها اتخاذ گردد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت رعایت پروتکل های بهداشتی در محیط دانشگاه ها و خوابگاه ها را ضروری دانست و گفت: خوشبختانه با شیوع ویروس کرونا تلفات جانی در دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی نداشتیم و این جای خوشحالی و خرسندی دارد. سیاست ما این است که تمهیدات لازم باتوجه به شرایط شهرستان و استان تغییر پیدا کند. همواره توجه داشته باشید که نباید از پروتکل های بهداشتی کوتاه بیاییم؛ چرا که وزیر بهداشت بر تامین منابع اقتصادی مقابله با کرونا در سراسر کشور تاکید دارد و مبالغی را برای هزینه کرد در این بخش به دانشگاه های علوم پزشکی اختصاص داده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در موج دوم گسترش کرونا درگیری بیشتری در بین گروه های سنی جوان مابین 35 تا 45 سال داریم و ممکن است در موج های بعدی این سنین پایین تر بیاید. با توجه به اینکه در ماه های آینده شیوع آنفولانزا نیز مشکل ساز می گردد، ضروری است که واکسن آنفولانزا در اختیار کارورزان عزیز قرار گیرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود که به موضوع بودجه و منابع اقتصادی اشاره داشت ضمن ابراز خرسندی از افزایش بودجه این معاونت اظهار کرد: خوشبختانه سال گذشته پیروز شدیم برای اولین بار 1500 میلیارد ریال از محل هدفمندی یارانه ها به دانشگاه های علوم پزشکی کشور تزریق کنیم. این اعتبار برای اولین سال بود که به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت شد و این فرایند حمایتی همچنان ادامه دارد.

وی اضافه نمود: این پیروزیت حاصل تیم خوب و نگاه ویژه وزیر بهداشت به حوزه فرهنگی است. مساعدت همه دوستان، لطف خدا متعال و همتی که همه مسؤولان و معاونان فرهنگی در دانشگاه ها دارند موجب شد از جایی که فکر نمی کردیم منابع اقتصادی بسیار خوبی به دست آوردیم. در بودجه جاری سرانه دانشجویی و فرهنگی حدود 60 درصد رشد داشته است و امیدواریم این افزایش سرانه به رشد رفاهی دانشجویان و افزایش فعالیت های فرهنگی منتج گردد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با توجه به مجازی شدن فعالیت های فرهنگی و آموزشی اعلام کرد: شیوع ویروس کرونا فرصتی در اختیار ما واقع شده است تا در زمینه زیرساخت ها کار هایی انجام دهیم. انتظار داریم تمام دانشگاه های علوم پزشکی این فرصت را غنیمت دانسته و با صنعتی کردن سلف سرویس ها، گسترش فضا های فرهنگی و تامین خوابگاه های متاهلی بستر های لازم برای استانداردسازی زیرساخت های فرهنگی و رفاهی دانشگاه ها فراهم نمایند.

لاری اضافه نمود: همانطور که گسترش پیروس کرونا باعث تقویت فضای آموزشی در بستر های مجازی شد، باید فضا های ورزشی که با اهداف فرهنگی گره خورده، توسعه پیدا کند تا سالم سازی محیط دانشگاه رشد چشمگیری داشته باشد. علاوه بر این ما به دنبال ساختارمند کردن شورا های مشورتی هستیم تا دیدگاه مدیران و معاونان را در سیاستگذاری های کلان داشته باشیم.

انتظار داریم تمام دانشگاه های علوم پزشکی این فرصت را غنیمت دانسته و با صنعتی کردن سلف سرویس ها، گسترش فضا های فرهنگی و تامین خوابگاه های متاهلی بستر های لازم را برای استانداردسازی زیرساخت های دانشگاه ها فراهم نمایند

معاون وزیر بهداشت با بیان این که در بحث رفاهی و خوابگاهی بودجه هایی برای ساخت وجود ندارد، گفت: ما 17 پروژه نیمه تمام و استاندارد در دست ساخت داریم که به یاری رییس صندوق رفاه وزارت بهداشت، مدیرکل دانشجویی، معاونت توسعه و دیگر دوستان پیگیری و بستر های لازم برای آن فراهم شده است. کوشش داریم تا خاتمه دولت فعلی 10 هزار دانشجو را با تکمیل این 17 پروژه خوابگاهی اسکان دهیم. خوشبختانه دکتر نمکی در این زمینه حمایت نموده اند تا بودجه این کار تحقق پیدا کند.

وی ادامه داد: متاسفانه خوابگاه سازی در ردیف بودجه دیده نشده و همواره اولویت ساخت و ساز با ساختمان های درمانی و ستادی بوده است. خوابگاه سازی نیز باید در بودجه های آینده دیده گردد.

لاری با اشاره به اینکه درآمد های استنکافی و انصرافی برای اولین بار به بودجه معاونت فرهنگی دانشجویی برگردانده شد، گفت: تا به امروز دو نوبت از درآمد های استنکافی و انصرافی که همواره به خزانه می رفته است در اختیار ما قرار گرفته و هم اکنون در مرحله سوم دریافت این درآمد ها قرار داریم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به خدمات دستیاران در زمینه مدیریت و مقابله با کرونا عنوان نمود: از روزی که در سمت معاونت فرهنگی و دانشجویی حضور پیدا کردم ندای مظلومیت دستیاران را شنیدم و خوشبختانه با لطف وزیر و مدیران حق الزحمه آن ها 50 درصد افزایش پیدا کرد.

وی اضافه نمود: هم اکنون شرایط بیمه سلامت دستیاران نیز به شکل خویش فرما و اختیاری فراهم شده است و کوشش داریم تا به سمت بیمه تکمیلی تمام رزیدنت ها و اینترن ها حرکت کنیم که حقیقتا در جبهه مقابله با کرونا خوش درخشیدند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ظرفیت خوابگاه های علوم پزشکی با تکمیل 17 پروژه 10 هزار نفر افزایش پیدا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت خوابگاه های علوم پزشکی با تکمیل 17 پروژه 10 هزار نفر افزایش پیدا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید