فرایند افزایشی اومیکرون در کشور

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به فرایند افزایشی موارد شناسایی ابتلا به اومیکرون در کشور، گفت: موثرترین کار در پیشگیری از اُمیکرون، رعایت پروتکل ها، ماسک زدن و رعایت فاصله گذاری و بعلاوه تزریق دز سوم واکسن است و توصیه می کنم افراد حتما دز سوم واکسن را تزریق نمایند.

فرایند افزایشی اومیکرون در کشور

به گزارش ایسنا، دکتر سعید کریمی در نشست خبری وزارت بهداشت، در پاسخ به سوال ایسنا، درباره شرایط مراجعات کرونایی به بیمارستان ها و آمادگی بیمارستان ها در برابر اُمیکرون، گفت: خوشبختانه تعداد مراجعین سرپایی ما با علائم مشکوک به کرونا با علائم تنفسی که به صورت روزانه مراجعه می نمایند، حدود 1250 مورد است که این مقدار مراجعه از پیک قبلی که داشتیم به تدریج کم شده و در زو های اخیر، افزایش قابل توجهی را نداشتیم. البته تغییرات سینوسی کاهش و افزایشی وجود داشته، اما خوشبختانه افزایش مراجعات قابل توجه و مستمر نداشتیم. بعلاوه در حوزه تعداد بستری، بعد از عبور از پیک، در حد ثابت در حد 5800 مورد است که در روز های اخیر حالت ثابتی داشته و افزایش نگران نماینده ای را شاهد نبوده ایم.

شناسایی 194 مبتلا به اومیکرون در کشور، فرایند افزایشی بیماری در کشور

وی اضافه نمود: تعداد بستری در آی سی یو هم حدود 1400 مورد است؛ بنابراین در حوزه بستری در آی سی یو هم افزایش خاصی نداشته است و در شرایط پایداری به سر می بریم. در زمینه سویه اُمیکرون نیز تعداد موارد مبتلا که با تشخیص قطعی کیت بوده، افزایش یافته است و تا امروز 194 تشخیص قطعی اُمیکرون داشته ایم که در حال افزایش است.

نگرانی از سرایت پذیری بالای اُمیکرون، ماسک بزنید و تزریق واکسن را جدی بگیرید

کریمی ادامه داد: برای تشخیص اُمیکرون ابتدا باید تست PCR بیمار مثبت گردد و بعد اگر مشکوک به اُمیکرون باشد، یک تست اضافه هم برای اُمیکرون انجام می گردد. افزایش تعداد موارد اُمیکرون جای نگرانی دارد. از این جهت که شیوع و سرایت پذیری اُمیکرون بسیار زیاد است و در عرض دو تا سه روز ممکن است، فرد مبتلا بتواند افراد دیگر را مبتلا کند. بر این اساس رعایت پروتکل های بسیار مهم است و باید توجه کرد که موثرترین چیز هم در پیشگیری از اُمیکرون، رعایت پروتکل ها، ماسک زدن و رعایت فاصله گذاری و بعلاوه تزریق دز سوم واکسن است که توصیه می کنم، حتما دز سوم واکسن را افراد تزریق نمایند. دز سوم در پیشگیری از ابتلا و موارد شدید و بعلاوه پیشگیری از بستری و مرگ ومیر ناشی از کرونا بسیار موثر است.

بیمارستان ها در آماده باش

وی بعلاوه گفت: باید توجه کرد که از نظر درمانی تفاوتی بین اُمیکرون و سویه دلتا وجود ندارد. البته از جهت مراقبتی باید بیشتر مراقب باشیم، زیرا سرایت پذیری اُمیکرون بیشتر است، اما از نظر درمان تفاوتی ندارد. در عین حال به بیمارستان هایمان آماده باش اعلام کردیم که در آماده باش هستند تا اگر خدایی نکرده تعداد موارد افزایش یافت، بتوانند به برترین نحوه مراقبت ها و خدمات را از نظر شرایط اکسیژن سازها، دارو و... انجام دهند. این تمهیدات با معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی اجرا شده است. ان شاءالله که اصلا وارد پیک بعدی نشویم، باتوجه به اینکه مدت زمان فاصله واکسیناسیون مان کم است و آنتی بادی وجود دارد، ولی اصلا نباید غافل شویم و باید پروتکل ها را رعایت کنیم.

شرایط اثرگذاری واکسن ها بر اُمیکرون

وی درباره مقدار اثربخشی واکسن های داخلی کرونا بر سویه اُمیکرون، گفت: تا به امروز در ایران 194 مورد اُمیکرون شناسایی شده و در این زمینه اطلاعات آنقدر قطعی نیست که بتوانیم اطلاعاتی ارائه دهیم، اما باتوجه به اینکه واکسن های داخلی در مقابل دلتا موثر بودند و واکسن های خارجی هم که بوده بر روی دلتا تست شده و کشور هایی که مقدار اُمیکرون شان بالاست، آن ها را موثر دانستند. به نظر می آید که واکسن روی اُمیکرون هم موثر باشد. مطالعاتی که انجام می گردد این موضوع را می تواند به اثبات برساند.

کریمی درباره اعمال محدودیت های کرونایی با توجه به خطر اُمیکرون، گفت: فعلا در شرایطی قرار داریم که عمدتا بر رعایت پروتکل ها توصیه می کنیم. هر محدودیتی که قرار باشد ایجاد گردد، جزو اختیارات ستاد ملی کروناست و وزارت بهداشت نمی تواند محدودیت اعمال کند. در عین حال کمیته علمی شرایط را از نظر علمی آنالیز می نماید، نتایج کمیته علمی به وزیر بهداشت و سپس در ستاد کرونا ارائه شده و ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گیری می نماید؛ بنابراین درباره محدودیت ها باید از ستاد ملی کرونا پیگیری گردد.

کریمی درباره مواجهه با بیماری های ترکیبی با کرونا، گفت: در بیمارانی که به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه می نمایند، اکنون آنفلوآنزا زیاد است، اما فعلا من گزارشی از ترکیب این بیماری ها با کرونا دریافت نکرده ام.

منبع: فرارو

به "فرایند افزایشی اومیکرون در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند افزایشی اومیکرون در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید