فرایند افزایشی بیماری کرونا در خوزستان نگران کننده است ، ادامه تعطیلی، تصمیم سختی است

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خبرنگاران/خوزستان استاندار خوزستان با اشاره به اعلام تعطیلی 16 شهرستان تا روز دوشنبه گفت: فرمانداران شهرستان های قرمز باید به گونه ای محدودیت ایجاد کنند که به زودی به سمت شرایط زرد و سفید پیش برویم.

فرایند افزایشی بیماری کرونا در خوزستان نگران کننده است ، ادامه تعطیلی، تصمیم سختی است

غلامرضا شریعتی با اشاره به نحوه تصمیم گیری برای تعطیلی استان خوزستان اظهار کرد: مقرر شده بود روز جمعه (26 اردیبهشت ماه) کمیته علمی و اپیدمیولوژی ستاد استانی مدیریت کرونا و همچنین دانشگاه علوم پزشکی اهواز مجددا پیشنهادات خود را ارائه دهند و پس از آن، این نظرات در شورای تامین خوزستان و ستاد استانی مدیریت کرونا بررسی و رصد شوند تا بر اساس شرایط، تصمیم گیری شود.

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، وی افزود: در این راستا روز جمعه جلسه مفصلی برگزار شد و پس از بیش از چهار ساعت تبادل نظر، تصمیم گرفته شد که ادارات و اصناف غیرضروری 16 شهرستان قرمز خوزستان تا روز دوشنبه تعطیل شوند. در این شهرها محدودیت رفت و آمد نیز اعمال می شود تا شرایط کنترل شود.

شریعتی گفت: در این شهرستان ها، بانک ها نیز با نصف ظرفیت و تنها برای کارهای عمومی مانند کارهای شرکت ها فعالیت خواهند کرد و برای موارد دیگر خدمات ارائه نخواهند داد. بخش های تولیدی و عملیاتی نیز مانند گذشته فعالیت دارند.

وی شرح داد: از طرف دیگر در خوزستان با مسائل مختلف روبرو هستیم؛ تبعات اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و شرایطی که ممکن است در خوزستان رخ دهد را باید مد نظر قرار دهیم، ادامه تعطیلی، تصمیم سختی است زیرا معیشت مردم و به حرکت درآمدن چرخ اقتصاد استان و مسائل اجتماعی وابسته این مساله برای ما مهم است.

استاندار خوزستان گفت: با این وجود، برای حفظ سلامت مردم، حفظ جان نیروهای کارآمد و حفظ سلامت سالمندان و بچه ها اگرچه بچه ها کمتر به این ویروس مبتلا می شوند، تصمیم ادامه تعطیلی گرفته شد.

وی بیان نمود: ما از ابتدا با مردم عهد کردیم که سلامت، اولویت ما است و خط قرمز ما سلامت جامعه است بنابراین در این زمینه، تبادل نظر جدی شد.

شریعتی گفت: فرایند بروز و شیوع بیماری در خوزستان، نسبتا افزایش یافته است؛ اگر چه به علت بیماریابی فعال و قوی تر شدن بیماریابی مان، عمده بیماران ما سرپایی هستند.

وی بیان نمود: در حال حاضر پس از استان فارس، خوزستان دومین استان از نظر بیشترین تعداد انجام تست است. از 10 هزار تست در طول روز در کشور، 1200 تا 1300 تست در خوزستان انجام می شود و در آینده نزدیک این تعداد نمونه ها به 1500 تا 1700 تست خواهد رسید که این موضوع، نقطه مثبت و قوت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی خوزستان است.

استاندار خوزستان که جمعه شب در یک تبادل نظری تلویزیونی صحبت می کرد، با اشاره به تاثیر شناسایی زودهنگام بیماران مبتلا به کروناویروس گفت: اجازه نمی دهیم این بیماران، 14 روز دوره نهفته را طی و افراد زیادی را آلوده کنند و پس از آن، علامت دار شوند و شناسایی شوند. شناسایی زودهنگام و جداسازی آنها، بسیار مهم است.

وی عنوان نمود: بیماران سرپایی که قرنطینه خانگی می شوند، حال خوبی دارند و شاید باورشان نشود که به ویروس مبتلا شده اند اما باید این مساله را بپذیرند و در خانه بمانند تا دیگران را آلوده نکنند. این افراد، با درمان حمایتی به سمت شرایط حاد بحرانی نخواهند رفت و افراد کمتری را آلوده خواهند کرد.

شریعتی گفت: تعداد بیماران بستری هم در استان خوزستان نسبتا افزایش یافته است. اگر در طول یک ماه گذشته تعداد بیماران مبتلا به کرونا در خوزستان سه برابر افزایش یافته باشد، تعداد بیماران بستری حدود 60 درصد افزایش یافته است و این افزایش، قابل ملاحظه بوده است.

وی اضافه کرد: این مساله، فشار بر بخش درمان در بیمارستان ها را بیش از پیش خواهد کرد و آنها را خسته می کند و احتمال آلودگی آنها نیز افزایش می یابد. با آلودگی کادر درمانی به کروناویروس، از تعداد نیروهای فعال کاسته می شود و رسیدگی به بیماران کاهش می یابد و در نتیجه، بیماران در بیمارستان ها آسیب پذیر می شوند. بنابراین از مردم می خواهیم در خانه بمانند و تنها برای مسائل ضروری از منزل خارج شوند.

استاندار خوزستان با اشاره به احتمال عدم رعایت قرنطینه خانگی توسط برخی بیماران سرپایی، افزود: شاید برخی از این افراد در خانه نمانند اما مراکز بهداشتی با آنها تماس می گیرند. از کلانتری ها هم می خواهیم با این افراد تماس بگیرند و از آنها بخواهند قرنطینه خانگی را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه هنوز شرایط پایدار است، گفت: در حال حاضر در خوزستان بیش از یک هزار و 300 تخت برای بیماران مبتلا به کرونا پیش بینی شده است که حدود 730 تخت اشغال شده است. بیش از 200 تخت مراقبت های ویژه نیز برای این بیماران پیش بینی کرده ایم که حدود 150 تخت از این تعداد اشغال هستند. 46 بیمار نیز به دستگاه کمک تنفسی وصل هستند.

شریعتی عنوان نمود: رشد تعداد بیماران بستری و نیاز به دستگاه کمک تنفسی در خوزستان آرام بوده است و به شتاب افزایش تعداد بیماران مبتلا نیست اما مساله افزایش تعداد مبتلایان، هشداری است که اگر جدیت و مراقبت نداشته باشیم با طغیان در نیاز به تخت های مراقبت ویژه و دستگاه های کمک تنفسی روبه رو خواهیم شد و ممکن است تلفات بیشتری بدهیم.

وی گفت: هر روز شرایط رصد می شود و در صورت نیاز، ظرفیت سازی بیشتری انجام خواهیم داد اما باید کمک کنیم که نیاز به تخت های مراقبت ویژه، بستری و دستگاه های کمک تنفسی اوج نگیرد زیرا در غیر این صورت ممکن است اوضاع از دست متصدیان امر خارج شود.

استاندار خوزستان افزود: تا به امروز بر بیماری فائق آمده ایم و شرایط کنترل شده است و همکاران ما در دانشگاه علوم پزشکی اهواز اجازه نداده اند شرایط بحرانی شود.

وی عنوان نمود: به حمایت مردم نیاز داریم و حمایت مردم تنها با خودمراقبتی انجام می شود. کسی فکر نکند بیماری به سمتش نمی آید و یا فکر نکند در برابر بیماری مقاوم است. ویروس به سمت همه می رود و ما باید با مقاومت و رعایت دستورالعمل های بهداشتی، کرونا را شکست دهیم؛ شکست کرونا میسر نیست جز با اصلاح رفتار اجتماعی. بدون اصلاح رفتار اجتماعی پیروزی میسر نیست و در این راستا، نقش اصلی را مردم بازی می کنند.

استاندار خوزستان گفت: کرونا واکسن ندارد و داروی این بیماری نیز تولید نشده است، بنابراین راهی جز رعایت دستورالعمل های بهداشتی وجود ندارد.

وی با اشاره به ادامه تعطیلی در خوزستان شرح داد: علی رغم میل باطنی ام، ادارات و اصناف غیرضروری در برخی شهرها تا روز دوشنبه تعطیل اعلام شده اند.

شریعتی گفت: با توجه به شرایط خوزستان، اهواز، کارون، باوی، رامهرمز، مسجدسلیمان، هفتکل، حمیدیه، دشت آزادگان، ماهشهر، هندیجان، دزفول، شوش، شوشتر، گتوند و آبادان و خرمشهر که مناطق قرمز هستند تا دوشنبه تعطیل اعلام شده اند.

وی افزود: در شهرهای دیگر، اصناف و ادارات مانند قبل فعالیت دارند اما این فعالیت باید با رعایت فاصله گذاری هوشمند و دستورالعمل های بهداشتی باشد.

استاندار خوزستان اضافه کرد: در صورتی که تصمیم بگیریم در شهرهای قرمز، بازگشایی اصناف را داشته باشیم این بازگشایی تنها به شرط ثبت نام در سایت وزارت بهداشت و مقید شدن اصناف به رعایت دستورالعمل ها است زیرا در خوزستان میزان ثبت نام اصناف در این سامانه کم بوده است.

وی با اشاره به شهرهای قرمز خوزستان به ترتیب بروز روزانه ابتلای موارد در هر 100 هزار نفر جمعیت، گفت: دزفول، باوی، کارون، اهواز، شوشتر، شوش، هفتکل، حمیدیه، مسجدسلیمان، خرمشهر، گتوند، هندیجان، رامهرمز، آبادان، دشت آزادگان و ماهشهر به ترتیب موارد ابتلا در 100 هزار نفر، قرمز هستند.

شریعتی افزود: البته پروتکل های وزارت بهداشت برای اعلام قرمز بودن شهرها، مقداری سهل گیرانه است و تنها بر اساس موارد بستری اظهار نظر می کند اما اساتید ما در دانشگاه علوم پزشکی اهواز عنوان نمودند باید سختگیرانه و محافظه کارانه تر عمل کنیم زیرا فرایند بیماری در خوزستان صعودی است و نباید بی گدار به آب بزنیم. بنابراین برای پیشگیری از آسیب پذیری، طبق پروتکل دانشگاه علوم پزشکی اهواز شهرهای قرمز را اعلام کردیم.

وی گفت: کنترل مرگ و میر تا به امروز نیز به علت این ملاحظات و رفتار محافظه کارانه و محتاطانه بوده است.

استاندار خوزستان بیان نمود: در گذشته دزفول شرایط بهتری داشت اما اکنون بین شهرهای قرمز، در صدر قرار گرفته است بنابراین مردم این شهرستان باید توجه بیشتری داشته باشند. اهواز، کارون و باوی هم خوب رعایت نکرده اند و از مردم این شهرستان ها می خواهیم رعایت کنند.

وی با اشاره به شهرهای زرد خوزستان نیز گفت: امیدیه، باغملک و رامشیر شهرهای زرد هستند اما اندیمشک و شادگان بین سفید و زرد قرار دارند که باید بیشتر مراقبت کنند. لالی، هویزه، بهبهان، ایذه، اندیکا، آغاجاری و دهدز نیز شهرهای سفید خوزستان هستند.

شریعتی اظهار کرد: فرمانداران شهرستان های قرمز باید به گونه ای محدودیت ایجاد کنند که به زودی به سمت شرایط زرد و سفید پیش برویم.

وی گفت: روز دوشنبه شرایط مجددا رصد خواهد شد؛ امیدواریم از پیک عبور کرده باشیم تا به تدریج بازگشایی ادارات و اصناف انجام شود.

استاندار خوزستان افزود: پس از رفع محدودیت ها از 16 اردیبهشت ماه سرعت فرایند بیماری در خوزستان افزایشی بوده و ما را نگران کرده است. باید مراقبت کنیم که این فرایند را کنترل کنیم تا شیب ابتلا از این تندتر نشود. در غیر این صورت ممکن است شیب تندتر شود.

وی گفت: ویروس تا به امروز نتوانسته است زنجیره امور را پاره کند یا از دست متولیان خارج کند. امیدواریم این فرایند در آینده نیز ادامه یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فرایند افزایشی بیماری کرونا در خوزستان نگران کننده است ، ادامه تعطیلی، تصمیم سختی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند افزایشی بیماری کرونا در خوزستان نگران کننده است ، ادامه تعطیلی، تصمیم سختی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید