خبرنگاران پیک چهارم کرونا در زمستان بدتر خواهد بود

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، بیرجند - خبرنگاران - رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: پیش بینی این است که اگر پیک چهارم کرونا در زمستان اتفاق بیفتد، قطعا از پیک های قبلی بدتر خواهد بود.

خبرنگاران پیک چهارم کرونا در زمستان بدتر خواهد بود

محمد دهقانی فیروزآبادی شامگاه چهارشنبه درباره آخرین شرایط بیماری کووید 19 در استان خراسان جنوبی گفت: اگر مردم بعد از شکستن پیک اخیر که رخ داد، همچنان این فرایند را ادامه دهند ما نتایج بهتر و بیشتری را خواهیم دید اما اگر شرایط عادی انگارانه گردد و به قبل برگردد که استفاده از ماسک، شست و شوی دست و بخصوص دورهمی های خانوادگی و شبانه که عامل 51 درصد از کل ابتلاها در کشور و در استان ما بالای 60 درصد است رعایت نگردد، قطعا پیک چهارم را خواهیم داشت.

وی اضافه نمود: با اعمال محدودیت ها و رعایت مردم، خوشبختانه نرخ بروز بیماران تنفسی و کرونا مثبت بستری در بیمارستان های استان کاهش پیدا نموده و همچنین میزان مرگ و میر فرایند کاهشی واضح را نشان می دهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: این فرایند کاهشی به خاطر همراهی هم استانی های عزیز و رعایت محدودیت هایی بود که با همراهی اصناف و مردم در ترددها و مشارکت تمامی دستگاه ها مانند نیروی انتظامی و اتاق اصناف اعمال شد و ما شاهد فرایند نزولی بیماری در استان هستیم که امیدواریم این فرایند نزولی همچنان ادامه داشته باشد.

وی اعلام کرد: در آبان ماه نرخ بروز موارد جدید کرونا در خراسان جنوبی 2،4 برابر کشور بود و افزایش چشمگیر را در موارد بستری داشتیم که خوشبختانه نرخ بروز بیماری در آذر ماه از نرخ بروز موارد کشوری کمتر بوده است.

دهقانی اضافه نمود: نرخ بروز موارد جدید در کشور 15.7 در صد هزار نفر و در استان 13.8 در صد هزار نفر جمعیت است که در حال حاضر از میانگین کشوری پایین تر هستیم.

تغییر رنگ شهرستان های خراسان جنوبی و محدودیت ها

وی درباره رنگ بندی شهرها هم گفت: شهرستان طبس همچنان در شرایط قرمز (خیلی پرخطر) قرار گرفته است.

دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا گفت: از امروز شهرستان قاینات که شرایط قرمز داشت به شرایط نارنجی (پرخطر) تبدیل شد و محدودیت های مربوط به شهر نارنجی رنگ در آن اعمال می گردد یعنی گروه های شغلی یک و دو اجازه فعالیت دارند و گروه های شغلی سه و چهار و بقیه همچنان تعطیل خواهند بود.

وی اضافه نمود: درخصوص حضور کارکنان ادارات در شهرستان های نارنجی که در شرایط قبلی تا یک سوم بود، اکنون تا 50 درصد براساس تشخیص مدیر مربوطه می توانند در محل کار حاضر شوند.

دهقانی گفت: سایر شهرستان های استان شامل بیرجند، سرایان، بشرویه، فردوس و نهبندان که تا به امروز قرمز بودند، از صبح شنبه تغییر محدودیت به رنگ نارنجی در آنها اعمال می گردد هرچند الان در سامانه ماسک رنگ آنها تغییر نموده ولی محدودیت ها از روز شنبه تغییر می نماید.

وی اعلام کرد: همچنین درخصوص محدودیت های تردد، روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمات جدید اتخاذ می گردد که اطلاع رسانی خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اضافه نمود: ممنوعیت تردد افراد کرونا مثبت تا 14 روز که گاهی اوقات خیلی رعایت نمی شد، اکنون ممنوع شده است.

وی گفت: همچنین در ستاد ملی مصوب شد ورود تمامی افراد به سازمان ها و ادارات برای دریافت خدمات با کارت ملی است و اگر فردی مثبت باشد و اجازه خروج از قرنطینه را نداشته باشد، اجازه ورود به ادارات را ندارد.

شناسایی 110 بیمار جدید مبتلا به کرونا

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در 24 ساعت گذشته از 248 آزمایش گرفته شده 110 مورد (44 درصد) مثبت شده که شامل 24 بیمار بستری در بیمارستان ها و 86 نفر سرپایی است.

در حال حاضر 311 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های استان خراسان جنوبی بستری و 180 بیمار مبتلای قطعی به کرونا هستند.

همچنین 45 بیمار کرونایی در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند و حال عمومی 14 نفر وخیم است.

با ثبت 9 مورد فوت جدید در 24 ساعت گذشته شمار جانباختگان بر اثر ابتلا به بیماری کووید 19 در خراسان جنوبی به 619 نفر رسید.

پس از گذر خیز بیماری در تیر ماه سال جاری، از ابتدای مهر ماه نمودار موارد ابتلا و بستری کرونا در خراسان جنوبی صعودی شد و این استان بیش از 2 ماه است که در شرایط قرمز قرار گرفته است.

با توجه به آخرین شرایط شیوع کرونا در خراسان جنوبی برای ادامه محدودیت ها از روز شنبه (15 آذر) شهرستان طبس در شرایط قرمز (خیلی پرخطر) و 10 شهرستان دیگر این استان در شرایط نارنجی (پرخطر) قرار دارند. هیچ شهرستان خراسان جنوبی در شرایط زرد (متوسط خطر) نیست.

براساس رنگ بندی قبلی شهرستان های استان خراسان جنوبی که روز آدینه 30 آبان منتشر شد، شهرستان های بیرجند، بشرویه، سرایان، طبس، فردوس، قاینات و نهبندان در شرایط قرمز (خیلی پرخطر) و شهرستان های خوسف، درمیان، زیرکوه و سربیشه در شرایط نارنجی (پرخطر) بودند.

اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت ها متناسب با شرایط و فرایند بیماری در هر شهر مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا از صبح شنبه اول آذر ماه همزمان با سراسر کشور در خراسان جنوبی شروع شد.

براساس این محدودیت ها به مدت 2 هفته مشاغل غیرضروری در شهرهای قرمز و نارنجی تعطیل هستند، ادارات دولتی در مناطق قرمز با حداکثر یک سوم کارکنان فعالیت می نمایند، تردد بین شهری با خودروهای پلاک غیربومی ممنوع است و هر گونه تردد با خودرو از ساعت 21 تا چهار صبح در شهرهای قرمز ممنوع است.

محدودیت های کرونایی در شهرهایی که از شرایط قرمز به نارنجی و زرد تبدیل شوند، تغییر می نماید.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران پیک چهارم کرونا در زمستان بدتر خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پیک چهارم کرونا در زمستان بدتر خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید