کوشش چین برای طراحی نسخه ای پاکیزه و اخلاقی از متاورس

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال به نقل از رویترز، مقامات چینی در کوشش برای قانون گذاری در خصوص اینترنت سه بعدی یا متاورس و نیز شکل دادن به نسخه ای چینی از این نسخه تازه فضای مجازی هستند تا کاربران این کشور از آسیب های احتمالی درامان بمانند.

کوشش چین برای طراحی نسخه ای پاکیزه و اخلاقی از متاورس

در شرایطی که مایکروسافت 69 میلیارد دلار برای خرید شرکت اکتیویژن و حضور قدرتمندانه در متاورس سرمایه گذاری نموده و فیس بوک هم به متا تغییر نام داده و پلتفرمی را برای این دنیای مجازی به وجود آورده، چین نیز در کوشش است از رقبای آمریکایی و کره ای خود عقب نماند و سرمایه گذاری در این زمینه را شدت بخشیده است.

هدست های واقعیت مجازی شرکت هایی مانند اوکیلوس وابسته به متا در چین ممنوع شده و چین خود در کوشش برای فراوری نمونه های داخلی این هدست ها بر مبنای محتوا و ارزش های مورد پذیرش این کشور است.

در یک سال اخیر بیش از هزار شرکت چینی مانند علی بابا و تنسنت بر روی متاورس سرمایه گذاری نموده و حدود ده هزار عنوان تجاری در ارتباط با اینترنت سه بعدی ثبت شده اند.

شرکت چینی بایدو در ماه دسامبر اولین پلتفرم چینی متاورس موسوم به XiRang را عرضه کرد و یک اپلیکیشن متناسب با آن را نیز در دست توسعه دارد.

استارت آپ ها نیز شاهد سرمایه گذاری بیشتری در این حوزه هستند. در سه ماه منتهی به خاتمه نوامبر، بیش از 10 میلیارد یوان (1.6 میلیارد دلار) در حوزه های مرتبط با متاورس سرمایه گذاری شده که بسیار بیشتر از 2.1 میلیارد یوان سرمایه گذاری است که صنایع مختلف در طول سال 2020 جذب نموده اند.

کارشناسان می گویند متاورس چین دردوره ابتدایی شکل گیری است و این امر به پکن فضای زیادی برای مشارکت در توسعه آن می دهد. اقبال کنونی به متاورس با وضع بی سابقه قوانینی در زمینه فناوری و سایر صنایع همزمان شده و لذا دولت چین قوانین ضروری را در ارتباط با متاورس نیز به سرعت وضع خواهد نمود تا از هرج و مرج در این حوزه جلوگیری گردد.

یکی از کاربردهای مهم متاورس اجرای بازی های مختلف است که چین در این زمینه قوانین مختلفی را وضع نموده است. بازی ها باید به وسیله دولت تأیید شوند و در حالی که بازی های رزمی مجاز هستند، نمایش محتوای خشونت آمیز تند مانند نمایش خون و اجساد مرده ممنوع است. بعلاوه هر چیزی که بتوان آن را به عنوان محتوای زننده و زشت تعبیر کرد نیز ممنوع است. درجه بندی بازی ها برای جلوگیری از آسیب تماشا خردسالان نیز مدنظر قرار گرفته است.

مقامات چینی بعلاوه از کاربردهای آموزشی و تبلیغاتی متاورس سخن گفته اند. بعلاوه در حالی که ارزهای رمزنگاری شده به ویژگی مشخص کننده بسیاری از دنیا های متاورس غربی تبدیل شده اند، در متاورس چینی وجود ندارند زیرا به وسیله پکن ممنوع شده اند. در عوض، اشکال متنوع پرداخت دیجیتال چینی که از قبل استفاده می شد، مانند یوان دیجیتال دولت مرکزی، احتمالاً جای آن ها را خواهند گرفت.

پیش بینی ها حاکیست علیرغم بسیاری از سختگیری های احتمالی، متاورس چین به علت تمایل و اشتیاق مصرف کنندگان چینی برای آزمودن اشکال نو تفریح و خدمات آنلاین، شکوفا خواهد شد و مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کوشش چین برای طراحی نسخه ای پاکیزه و اخلاقی از متاورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش چین برای طراحی نسخه ای پاکیزه و اخلاقی از متاورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید