تعطیلی گنبد قابوس به دلیل مرمت

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان از تجهیز کارگاه و شروع بوته زدایی و مرمت میراث جهانی گنبدقابوس اطلاع داد.

تعطیلی گنبد قابوس به دلیل مرمت

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، به نقل از میراث فرهنگی گلستان، مهندس ابراهیم کریمی اظهار کرد: تجهیز کارگاه مرمت میراث جهانی گنبدقابوس شروع شده است و طبق برنامه ریزی اجرا شده تا دو هفته آینده نصب داربست کامل و پس از تکمیل، عملیات بوته زدایی و مرمت انجام خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: عملیات بوته زدایی و مرمت از روی گنبد مخروطی این برج به صورت بوته زدایی فیزیکی، جمع آوری دانه های جمع شده در بین بند آجرها و مرمت بندهای آجر در دو فصل از سال انجام خواهد گرفت تا بتوانیم در دو دوره زمانی رشد و دانه دهی با گیاه مبارزه کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان اعلام کرد: به موازات این اقدام کارهای مطالعاتی و تهیه مدل ربات به نام پرنده قابوس اجرا شده و امیدواریم ساخت آن سریع تر انجام گیرد که با این اقدام مدت زمان نصب داربست و مداخله فیزیکی به تأخیر انداخته می گردد.

کریمی توضیح داد: در زمان نصب داربست که دو هفته به طول می انجامد بازدید از میراث جهانی گنبد قابوس امکان پذیر نخواهد بود اما پس از نصب داربست با رعایت تمهیدات حفاظتی، بازدید برای بازدیدکنندگان بلامانع است.

وی با اشاره به اینکه روئیدن گیاهان و بوته های مختلف بر مخروط گنبد قابوس با توجه به شرایط اقلیمی منطقه از سال های دور وجود داشته است، گفت: بر اساس مستندات موجود اولین مرمت این بنای تاریخی در سال 1317 خورشیدی با زدن داربست چوبی در وسط بدنه غربی برای تعمیر (گنبد رک) زده می گردد و در سال 1385 مجدداً جهت مرمت و بوته زدایی داربستی نصب می گردد و از این زمان تقریباً در فاصله های زمانی 5 سال جهت حفاظت و مرمت داربست پیرامون گنبد قابوس نصب شده است.

کریمی اعلام کرد: در سال 1390 نیز قبل از آماده سازی جهت ثبت جهانی در ضلع غربی بنا داربستی نصب شد که در این سال فقط کار بوته زدایی انجام گرفت و در آخرین دوره در سال 1395 نیز حفاظت و مرمت گنبد رک به صورت کامل انجام شد.

میراث جهانی گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبد کاووس قرار گرفته است. این بنا سال 1310 در فهرست آثار ملی و در سال 1391 به عنوان پانزدهمین اثر فاخر ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تعطیلی گنبد قابوس به دلیل مرمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی گنبد قابوس به دلیل مرمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید