تصاویری از چرنوبیل که جهانی می گردد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، در سی و پنجمین سالگرد فاجعه هسته ای چرنوبیل، گلب گارانیج، عکاس رویترز تصاویری را از محوطه نیروگاه هسته ای متروکه چرنوبیل ثبت نموده است. یک نیروگاه هسته ای بدون استفاده محصور در میان زمین بایر، آوار و ساختمان های متروکه چیزی نیست که اغلب مردم از یک میراث جهانی یونسکو در ذهن دارند اما اوکراین خواهان ثبت چرنوبیل در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

تصاویری از چرنوبیل که جهانی می گردد

دولت اوکراین به امید این که به رسمیت شناخته شدن چرنوبیل به عنوان میراث جهانی یونسکو بودجه و گردشگران بیشتری برای این مکان فراهم خواهد نمود فرایند درخواست اضافه شدن چرنوبیل به این فهرست را شروع نموده است.

تلفات اولیه این حادثه 31 کارگر کارخانه و آتش نشان بود که اغلب به دلیل مسائل حاد ناشی از تشعشعات جان خود را از دست دادند. هزاران نفر نیز بعدها به دلیل بیماری های مرتبط با تشعتشات همچون سرطان جان شان را از دست دادند؛ با این حال در خصوص شمار دقیق مرگ و آسیب های جسمی بلندمدت ناشی از این حادثه اختلاف نظر وجود دارد.

وزیر فرهنگ اوکراین بیان نموده است: معتقدیم اضافه کردن چرنوبیل به فهرست جهانی یونسکو مهم ترین و نخستین قدم به سوی تبدیل کردن این مکان به عنوان مقصدی محبوب برای تمام بشریت است.

به گفته وزیر این کشور، پیش از آن که درخواست ثبت مکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو ارسال گردد باید مکان مورد نظر ابتدا در فهرست میراث تاریخی و ملی کشور قرار بگیرد. بنابراین اخیرا فرایند اضافه کردن یک رادار نظامی بزرگ که در دهه 70 میلادی در نزدیکی چرنوبیل ساخته شده به فهرست ملی این کشور شروع شده است.

بخش اعظمی از محوطه اطراف این نیروگاه هسته ای را ساختمان های متروکه تشکیل می دهد. اکنون تمام ساختمان های پریپیات شهر ارواحی که زمانی خانه 50هزار نفر بود به بازسازی نیاز دارند.

وزیر فرهنگ اوکراین درباره بازگشت دوباره گردشگران به چرنوبیل ابراز امیدواری نموده است. پیش از آن که همه گیری ویروس کرونا سفرهای بین المللی را متوقف کند چرنوبیل به مکان محبوبی برای گردشگران ماجراجو تبدیل شده بود.

مینی سریال اچ بی او نیز در افزایش بازدیدکنندگان از نیروگاه چرنوبیل و محوطه اطراف آن بسیار تاثیرگذار بود.

منبع: گردشبان

به "تصاویری از چرنوبیل که جهانی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویری از چرنوبیل که جهانی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید