برترین روغن کمپرسور باد چیست

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، روغن کمپرسور وظیفه روانکاری قطعات و مبدل حرارتی را دارد و باید به صورت دوره ای تعویض گردد تا عملکرد دستگاه مختل نشده و در برترین شرایط کار کند. چراکه روغن پس از مدتی غیر قابل استفاده شده و نمی تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. انتخاب یک روغن استاندارد و مناسب برای کمپرسور و تعویض به موقع آن می تواند به عملکرد دستگاه یاری کند. بهتر است با توجه به نوع فعالیت خود، روغن روانکاری را انتخاب کنید. بنابراین اگر با کمپرسور باد مدل های روتاری، تیغه ای، اسکرو، یخچالی و … کار می کنید با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله با معیارهای انتخاب برترین روغن کمپرسور باد و نحوه تعویض آن آشنا شوید.

برترین روغن کمپرسور باد چیست

دلایل استفاده از روغن در کمپرسور باد چیست؟

احتمالا این سوال برای شما هم پیش آمده است که چرا باید برای کمپرسور، روغن بریزیم؟ وجود روغن یکی از اصل های مهم از زمان طراحی و استفاده این دستگاه است. مهم ترین دلیل آن، روانکاری است. باعث می گردد تا بخش های متحرک آن راحت تر حرکت نمایند. دلیل دوم آن کاهش دمای مبدل می باشد؛ چرا که حرارت فراوری شده را جذب می نماید و از این طریق مانع افزایش دما می گردد. یکی از بخش های اصلی کمپرسورها هواساز آن است که در صورت نبود روغن عملکرد صحیحی نخواهد داشت و در نتیجه ممکن است باعث خراب شدن کمپرسور گردد. از این رو استفاده از روغن در این دستگاه صنعتی بسیار حائز اهمیت می باشد.

دلیل تعویض روغن کمپرسور

همه روغن های کمپرسور باد، حتی برترین آنها را باید پس از مدتی تعویض کرد. تعویض روغن یکی از کارهایی است که هرچند مدت یکبار باید انجام دهید. اما دلیل آن چیست؟ وجود ذرات ریز در هوا و بعلاوه در مماس با قطعات دستگاه، باعث می گردد که به درون روغن نفوذ نمایند. نتیجه آن چیزی جز سایش و فرسایش بخش های داخلی نخواهد بود. چرا که در صورت حرکت روغن، این ذرات، قسمت های داخلی دستگاه را خط می اندازند.

در نتیجه دستگاه زودتر آسیب دیده و خراب می گردد. برای محافظت از آن و استفاده طولانی مدت باید هر چند وقت یکبار روغن آن را تعویض کنید. اما سوالی که مطرح می گردد این است که چه زمانی جهت تعویض کمپرسور باد اقدام کنیم؟ این بازه زمانی بر روی کمپرسور باد درج می گردد. اما اگر درج نشده باشد، هر شش الی هشت ماه یکبار می توانید این کار را انجام دهید که برابر با هر 300 الی 500 ساعت کارکرد است.

انتخاب برترین روغن کمپرسور باد

دانستن اهمیت روغن کمپرسور سبب می گردد تا در انتخاب آن محتاط باشید. شما باید برترین روغن را برای کمپرسور خود انتخاب کنید. به این منظور به سراغ کاتالوگ و یا دفترچه راهنما خود بروید. روی آن روغن مناسب برای کمپرسور متناسب با عملکرد و مشخصاتی که دارد نوشته شده است. اگر کمپرسور شما از نوع اسکرو است روغن هایی با گرید 68 برترین گزینه برای آن خواهند بود.

برای کمپرسورهای پیستونی نیز روغن های مخصوص وجود دارد که با نام vdl 100 شناخته می گردد و می توانید تهیه کنید. توجه داشته باشید که برای محافظت از ابزار خود بهتر است سرخود برای آن روغن انتخاب نکنید. بهتر است در زمان خرید این دستگاه، روغن مناسب برای آن را هم بخرید تا در مواقع مورد احتیاج به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

برترین روغن کمپرسور باد چه مشخصاتی دارد؟

برای آنکه در زمان خرید دچار تردید نشوید و بتوانید انتخابی هوشمندانه داشته باشید باید با ویژگی های برترین روغن کمپرسور باد آشنا باشید که عبارتند از:

1- غلظت مناسب برای این روغن برابر با 20 الی 30 است.

2- هر چه هوا گرم تر باشد به سراغ نمونه غلیظ تری بروید.

3- دارای رطوبت کمی باشد.

4- فاقد مواد شیمیایی و شوینده باشد.

5- از فروشگاه و برند معتبر خریداری گردد.

6- دارای قیمت مناسبی باشد.

چرا نمی توان از روغن خودرو برای کمپرسور باد استفاده کرد؟

روغن هایی که برای استفاده در اتومبیل ها مناسب هستند دارای مواد شوینده جهت تمیز کردن موتور است. بعلاوه رطوبت بالایی داشته و رقیق تر هستند. به همین خاطر برای استفاده در کمپرسورها مناسب نیستند و باید به سراغ نمونه مناسبتری بروید. روغن کمپرسور را از شرکت سازنده معتبر تهیه کنید تا از کیفیت محصول اطمینان داشته باشید.

روغن مصنوعی بخریم یا روغن معدنی؟

دو نوع روغن برای این وسیله ها در بازار وجود دارد که ممکن است شما را سردرگم کند. اما باید بدانید که کدام یک از این نوع روغن برای دستگاه شما مناسب است. بدین منظور باید با مشخصات هرکدام از آنها آشنا شوید.

روغن معدنی: این نوع از روغن تحمل حرارت پایینی دارد و قیمت فروش آن نیز ارزان¬تر است.

روغن مصنوعی: به این نوع روغن، روغن سنتتیک نیز گفته می گردد. روغن مصنوعی توانایی تحمل درجه حرارت بالا و طول عمر بیشتری دارد. در نتیجه تاثیر روانکاری آن نیز بهتر خواهد بود.

نحوه تعویض روغن کمپرسور باد چگونه است؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد روغن کمپرسور باید تعویض گردد تا دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد. بنابراین بهتر است با نحوه تعویض روغن آشنا شوید. کافی است دستگاه را روشن کنید تا دستگاه گرم شده و روغن را نیز گرم کند تا به راحتی از دستگاه خارج گردد. 20 دقیقه از روشن شدن دستگاه گذشت، درب روغن را باز کنید تا هوا وارد آن وارد گردد. سپس پیچ خروجی روغن را بپیچانید و باز نمایید تا روغن سرریز شده و تخلیه گردد.

صبر کنید تا قطره آخر آن خارج گردد. سپس درب روغن را ببندید و از خروجی روغن نو را درون آن بریزید. دستگاه را به صورت کامل تمیز کنید. از کامل بسته شدن خروجی ها مطمئن شوید. بهتر است کمپرسور را بار دیگر روشن کنید و اجازه دهید مجدد روغن آن گرم گردد. بعد از گذشت نیم ساعت چک کنید که از درب های مخزن، نشتی وجود نداشته باشد.

جمع بندی

در این نوشتار به بیان اهمیت روغن کمپرسور باد و نحوه تعویض آن پرداختیم. بعلاوه گفتیم تعویض به موقع روغن می تواند عملکرد دستگاه را به طرز چشمگیری افزایش دهد. همه کمپرسورها به تعویض روغن احتیاج دارند.

پس اگر با دستگاه کمپرسورباد کار می کنید حتما با روش تعویض روغن آن را نیز آشنا شوید و در زمان معینی اقدام به تعویض آن کنید. روغن کمپرسور را از مراکز فراوریی معتبر بخرید تا از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "برترین روغن کمپرسور باد چیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین روغن کمپرسور باد چیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید