برگزاری همایش ظرفیت های مناطق آزاد در همکاری های منطقه ای اوراسیا

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، گروه بنگاه ها- دانشگاه گیلان هفته گذشته میزبان همایشی با عنوان ظرفیت های مناطق آزاد در گسترش همکاری های منطقه ای ایران و اوراسیا با موضوع منطقه آزاد انزلی بود.

برگزاری همایش ظرفیت های مناطق آزاد در همکاری های منطقه ای اوراسیا

به گزارش مدیریت روابط عمومی وامور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، این همایش که در چارجوب همکاریهای سازمان منطقه آزاد انزل با موسسات علمی و پژوهشی کشور برگزار گردید، به منظور شناسایی ظرفیت مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد انزلی برای حضور موثر در بازار کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا برپا شد.

در این همایش یک روزه مدیر ارتباط با روسیه سازمان منطقه آزاد انزلی ضمن ارائه تحلیلی از مزیت ها، فرصت ها، امکانات و زیر ساخت های این منطقه به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور به تشریح نقش مجتمع بندری کاسپین بعنوان حلقه اتصال ترانزیت کالا در کریدور شمال - جنوب و کریدور چین - قزاقستان - ایران (بندرکاسپین) در توسعه مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه خزر و اوراسیا، پرداخت.

از نکات جالب توجه همایش ظرفیت های مناطق آزاد در گسترش همکاری های منطقه ای ایران و اوراسیا استقبال اساتید دانشگاه، دانشجویان و کارشناسان حوزه تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر بود که در این همایش در مورد موضوعاتی چون آنالیز عملکرد کشور در حوزه صادرات و واردات، مراودات تجاری با کشورهای مذکور، واکاوی موانع و مسائل پیش روی فعال سازی کریدورهای تجاری، شناخت دقیق نیازها، شاخص ها و استانداردهای بازار موجود در کشورهای اورسیا، کاهش نقش دلار و حکمروایی امنیت جامع در تعاملات مالی ایران و اوراسیا، به بحث و گفتگو پرداختند.

سازمان منطقه آزاد انزلی طی سالهای اخیر به وسیله برگزاری همایش های تخصصی با حضور اساتید دانشگاه، پژوهشگران و کارشناسان، و انعقاد تفاهم نامه های همکاری با دانشگاه های استانی و کشوری؛ گام های موثری در جهت الگوسازی کاربردی نمودن طرح های تحقیقاتی-دانشگاهی برداشته است. چراکه انجام مطالعات علمی در شناخت بازار می تواند نقش بسزایی در کسب موفقیت حداکثری در راستا تدوین و اجرای سیاستهای سازمانها و نهادهای اجرایی کشور ایفا کند.

لازم به ذکر است اتحادیه مالی اوراسیا مشتمل بر پنج کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان است که به دلیل همگرایی سیاسی و مالی و جغرافیایی در جهت بهره مندی مزیت های اشاره شده، اتحادیه مزبور به عنوان یک بلوک مالی-تجاری، تشکیل شده تا به وسیله کاهش و حذف تعرفه های گمرکی؛ زمینه افزایش مبادلات با پول واحد را در دستورکار خود قرار دهند.

براساس توافقات صورت پذیرفته، تعداد 502 ردیف کالایی جزو امتیازات اعطایی اوراسیا برای صادرات و 360 ردیف کالایی جهت واردات به ایران در نظر گرفته شده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "برگزاری همایش ظرفیت های مناطق آزاد در همکاری های منطقه ای اوراسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری همایش ظرفیت های مناطق آزاد در همکاری های منطقه ای اوراسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید