آنالیز طول عمر باتری و سرعت شارژ سری گلکسی S22

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، در این مطلب به آنالیز طول عمر باتری سری گلکسی S22 در سه بخش مختلف نظیر وب گردی، تماشای ویدیو در یوتیوب و انجام بازی سنگین می پردازیم تا ببینیم عملکرد کهکشانی های سامسونگ در زمینه نگه داری شارژ چگونه است.

آنالیز طول عمر باتری و سرعت شارژ سری گلکسی S22

سامسونگ اوایل همین ماه از گوشی های سری گلکسی S22 رونمایی کرد. در حال حاضر این گوشی ها برترین، قدرتمندترین و در عین حال مجذوب کننده ترین محصولات شرکت کره ای به حساب می آیند و سامسونگ هم در مراسم رونمایی، در مطرح کردن هیچ ادعایی در رابطه با توانایی ها و قابلیت های این سه مدل کم نگذاشت.

حال این ادعاها چه حقیقت دارند یا ندارد خیلی مهم نیست چون بالاخره انتظارها به سر آمد و سری گلکسی S22 به صورت رسمی در اختیار افراد مختلف قرار گرفته است تا آنالیز های گوناگون را روی آن ها انجام دهند. بنابراین دیگر با توجه به خبرهای نامطمئن و شایعات صحبت نمی کنیم. بلکه کاملا از آنچه که می گوییم اطمینان داریم.

یکی از بخش هایی که قبل از عرضه رسمی سری گلکسی S22 خیلی به آن پرداخته شد و شایعات زیادی را هم در رابطه با آن شاهد بودیم، طول عمر باتری بود. در واقع این یکی از مهم ترین بخش های هر گوشی هوشمند به شمار میرود چرا که استفاده ما در طول روز از گوشی به لطف همین باتری صورت می گیرد. بنابراین خیلی مهم است که پرچم دارها در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته باشند.

سامسونگ هم بیان کرد با توجه به فناوری های بکار رفته در این گوشی ها و بعلاوه تراشه 4 نانومتری نو، مصرف انرژی این نسل کمتر از قبل خواهد بود. حال باید دید آیا در عمل هم واقعا این حرف به حقیقت تبدیل خواهد شد یا خیر.

طول عمر باتری گلکسی S22

پیش تر هم می دانستیم گلکسی S22 به خاطر کاهش چشمگیر ظرفیت باتری عملکرد خیلی خوبی در نگه داری شارژ نخواهد داشت. این گوشی اگرچه تنها 0.1 اینچ کوچک تر از قبل شده اما همین مقدار بهانه ای شد برای شرکت کره ای تا 300 میلی آمپر ساعت از ظرفیت مدل استاندار از پرچم داران نوش بکاهد. این تصمیم باعث شد علی رغم بهره مندی از پردازنده 4 نانومتری بسیار کم مصرف، باز هم عملکرد گلکسی S22 آنطوری نباشد که انتظار داشتیم.

همانطور که اشاره شد، باتری بکار رفته در گلکسی S22، دقیقا 3700 میلی آمپر ساعت است که روی کاغذ کاهش محسوسی را به نسبت نسل گذشته نشان می دهد و انتظار می رود در عمل هم خیلی قدرتمند ظاهر نگردد. طبق ادعای سامسونگ این گوشی باید در پخش موسیقی، 54 ساعت بدون احتیاج به شارژ مجدد کاربر را همراهی کند که البته تست های انجام شده، فقط پخش ویدیو، انجام بازی و وب گردی را شامل می گردد.

طول عمر باتری گلکسی S22 پلاس

مدل میانی از سری گلکسی S22 یعنی S22 پلاس هم دقیقا سرنوشت مشابهی داشته است. این گوشی هم از یک باتری 4500 میلی آمپر ساعتی به عنوان منبع تغذیه بهره می برد که 300 میلی آمپر ساعت از نسل قبل یعنی S21 پلاس کمتر است و باز هم بهانه سامسونگ برای کاهش ظرفیت آن، کاهش 0.1 اینچی میزان نمایشگر بود. بنابراین هرچه که انتظار داریم در زمینه نگه داری شارژ برای گلکسی S22 اتفاق بیفتد، برای مدل پلاس آن هم قطعا اتفاق خواهد افتاد.

گلکسی S22 اولترا

اما می رسیم به قدرتمندترین و برترین گوشی از این سری یعنی گلکسی S22 اولترا. این گوشی برخلاف دو مدل دیگر از همان باتری بهره می برد که در دو نسل قبل بکار گرفته شده بود. ظرفیت منبع تغذیه این محصول 5000 میلی آمپر ساعت است که با در نظر گرفتن فناوری نو نمایشگر برای تغییر مقدار رفرش ریت از 1 تا 120 هرتز، بهره مندی از پردازنده کم مصرف تر و البته عدم تغییر وضوح و کیفیت تصویر، انتظار داشتیم بی نظیر ظاهر گردد.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی سامسونگ، این گوشی قادر است تا 81 ساعت پخش موسیقی کاربران را همراهی کند که البته همانطور که گفته شد، تست های انجام شده در این مطلب، پخش موسیقی را شامل نمی شوند. معمولا تست وب گردی برترین فاکتور برای سنجش طول عمر باتری یک گوشی است چرا که بسیار از کاربران در بیشتر اوقات به انجام کارهایی نظیر وب گردی، گشت و گذار در شبکه های اجتماعی و مواردی از این دست مشغول هستند.

نام گوشیگلکسی S22گلکسی S22 پلاسگلکسی S22 اولترا
ظرفیت باتری3700 میلی آمپر ساعت4500 میلی آمپر ساعت5000 میلی آمپر ساعت
وب گردی12 ساعت و 23 دقیقه15 ساعت و 16 دقیقه13 ساعت و 17 دقیقه
تماشای ویدیو7 ساعت و 26 دقیقه8 ساعت و 18 دقیقه7 ساعت و 27 دقیقه
بازی4 ساعت و 29 دقیقه9 ساعت و 41 دقیقه10 ساعت و 13 دقیقه
نام گوشیگلکسی S21گلکسی S21 پلاسگلکسی S21 اولترا
ظرفیت باتری4000 میلی آمپر ساعت4800 میلی آمپر ساعت5000 میلی آمپر ساعت
وب گردی7 ساعت و 47 دقیقه10 ساعت و 50 دقیقه14 ساعت و 43 دقیقه
تماشای ویدیو7 ساعت و 36 دقیقه8 ساعت و 27 دقیقه8 ساعت و 52 دقیقه
بازی4 ساعت و 14 دقیقه6 ساعت و 5 دقیقه5 ساعت و 3 دقیقه

در طول انجام تست وب گردی، گلکسی S22 اولترا عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت و توانست حداقل از نسل گذشته اش به شکل محسوسی بهتر ظاهر گردد. در واقع بهتر است بگوییم طی چند سال اخیر هیچ پرچم داری از سامسونگ پیروز نشد تا این میزان در تست باتری در بخش وب گردی دوام بیاورد.

اما وقتی به تماشای ویدیو از یوتیوب رسیدیم، گلکسی S22 اولترا ناامیدکننده ظاهر شد و حتی نتوانست از گلکسی S21 عملکرد بهتری داشته باشد. دقیقا همین قسمت بود که باعث شد فکر کنیم ممکن است نسخه های کنونی نرم افزار این گوشی های نو خیلی بهینه نباشد در غیر این صورت هیچ علت منطقی برای توجیه چنین عملکرد ضعیفی وجود ندارد. البته نکته مثبت اینجاست که گلکسی S22 و S22 پلاس توانستند در این بخش متناسب با ظرفیت باتری ظاهر شوند و این نشان می دهد اگر قرار به وجود مسئله ای نرم افزاری باشد، ظاهرا فقط گلکسی S22 اولترا را درگیر خود نموده است.

در زمینه انجام بازی سه بعدی اما همه چیز دگرگون شد. معین نیست چرا و چطور اما گلکسی S22 اولترا توانست در این زمینه 10 ساعت و 13 دقیقه دوام داشته باشد. کمی کمتر از آن، گلکسی S22 پلاس را شاهد هستیم که آن هم فقط 20 دقیقه تا ثبت رکورد 10 ساعت فاصله داشت. این مقدار پیشرفت به نسبت قبل نه فقط بیشتر بلکه دو برابر بیشتر است که نشان می دهد شرکت کره ای تا چه میزان روی عملکرد بهینه تراشه و سیستم عامل حین انجام کارهای سنگین کار نموده است.

حال آیا واقعا مشکل نرم افزاری در این میان وجود دارد یا خیر معین نیست و باید ببینیم بعد از گذشت چند ماه و عرضه رسمی گوشی های سری گلکسی S22 و عرضه آپدیت های مختلف، چه اتفاقی پیش خواهد آمد.

تست سرعت شارژ سری گلکسی S22

از آن جایی که سامسونگ پشتیبانی از شارژ سریع 45 واتی را به دو مدل گلکسی S22 پلاس و اولترا افزود، بنابراین باید انتظار داشته باشیم این دو گوشی به نسبت نسل گذشته که از شارژر 25 واتی پشتیبانی می کردند با سرعت بیشتری شارژ شوند. خصوصا مدل پلاس که این بار کاهشی 300 میلی آمپر ساعتی هم داشته است. البته گلکسی S22 هم باید با سرعت بیشتری نسبت به نسبت نسل گذشته شارژ گردد چرا که این گوشی اگرچه از همان شارژر سریع 25 واتی پشتیبانی می نماید اما ظرفیت باتری آن کاهش پیدا نموده است.

با نگاهی به جدول بالا به خوبی می توانید تأثیر شارژر 45 واتی روی سرعت نهایی شارژ شدن گلکسی S22 اولترا را در مقایسه با شارژر 25 واتی مشاهده کنید. طبق این آمار، گلکسی S22 اولترا در مدن 30 دقیقه توانست با شارژر 25 واتی تا 55٪ شارژ گردد در حالی که این مقدار با شارژر 45 واتی به 66٪ رسیده بود. بعلاوه شارژ کامل این گوشی هم در مدت 62 دقیقه صورت گرفت در حالی که ب شارژر 25 واتی کاربر باید 70 دقیقه منتظر بماند.

از جمله سایر قابلیت های این سه گوشی در این زمینه می توان به پشتیبانی از فناوری شارژ بی سیم 15 واتی و بعلاوه امکان شارژ سایر محصولات نظیر گلکسی بادز و گلکسی واچ به وسیله اتصال به پنل پشتی اشاره نمود به این صورت که گوشی اندکی از شارژ خود را به این محصولات می دهد تا در مواقع ضروری که شارژر در دسترس نیست کاربر بتواند گوشی یا بادز خود را روشن نگه دارد.

متأسفانه اطلاعات مربوط به سرعت شارژ دو مدل استاندارد و پلاس در حال آنالیز است و به محض قرارگیری، حتما این مطلب هم به روزرسانی می گردد.

سری گلکسی S22 در زمینه طول عمر باتری عملکرد خیلی خوبی ندارد

اگرچه مقدار دوام باتری سری گلکسی S22 را می توان خوب ارزیابی کرد اما با در نظر گرفتن پیشرفت فناوری و بعلاوه استفاده از تراشه کم مصرف تر، انتظار داشتیم سری گلکسی S22 حداقل از نسل گذشته خود در بیشتر مواقع بهتر ظاهر گردد. نه آنچه که اکنون شاهد بودیم. با این حال باید به این کهکشانی ها یک شانس مجدد داد چرا که هنوز آپدیت های زیادی باید برایشان منتشر گردد تا از لحاظ پایداری، به شرایط سری گلکسی S21 برسند. امیدواریم این گوشی ها آنقدری قابلیت خوب داشته باشند که این ضعف های اولیه را پوشش دهند.

ابتدا تراشه اگزینوس 2200 که شنیدیم توان پردازشی و گرافیکی آن از اسنپدراگون 8 نسل 1 بسیار کمتر است، حالا هم ظرفیت باتری که به نسبت نسل گذشته خیلی امیدوارکننده به نظر نمی رسد. حال اگر شرکت بتواند این ضعف ها را بعدا رفع کند قطعا سری گلکسی S22 با در نظر گرفتن معینات فنی که دارد، می تواند رضایت مردم را جلب کند.

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ

به "آنالیز طول عمر باتری و سرعت شارژ سری گلکسی S22" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز طول عمر باتری و سرعت شارژ سری گلکسی S22"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید