اندیشه کامپیوتر طراح و مبتکر سامانه برق ایران

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، سال های زیادی از زمانی که سامانه دستی و کاغذی در تهیه قبوض مختلف مرسوم بود، نمی گذرد.

اندیشه کامپیوتر طراح و مبتکر سامانه برق ایران

اما در سال های اخیر با فراگیرشدن سامانه های مکاهمه و هوشمندی که در فرآیند خوانش،حسابرسی، صدور و ارسال قبض ها به مشتریان استفاده می گردد، تصور زندگی بدون حضور این سامانه های کاربردی مشکل است.

شرکت اندیشه کامپیوتر از پیشگامان طراحی نرم افزارهای جامع برای سامانه های مشترکین برق در ایران است که پیروز به اخذ رتبه یکم از شورای عالی انفورماتیک در زمینه فراوری نرم افزارهای سفارش مشتری شده است.

بیشتر فعالیت های این شرکت در زمینه طراحی، پیاده سازی، نصب، راه اندازی، پشتیبانی و توسعه سیستم های مشترکین برق در شرکت های توزیع برق و شرکت های برق منطقه ای کشور بوده است و درحال حاضر سیستم جامع و یکپارچه مشترکین برق شامل سیستم های فروش انشعاب، فروش انرژی، خدمات پس از فروش، کنترل وجوه و قطع و وصل در این شرکت در حال استفاده است.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان اندیشه کامپیوتر در گفت وگو با نقد و بررسی کالاهای دیجیتال از چگونگی شروع به کار و پیشرفت این شرکت در 30 سال گذشته می گوید:ایده اصلی تأسیس شرکت در سال 1370 شکل گرفت.

گروه ما از ابتدا در زمینه ارائه خدمات مرتبط با صنعت برق نوآور بود و در نهایت در سال 1396 سیستم جامع خدمات مشترکین برق این شرکت به اسم یک محصول دانش بنیان ثبت شد.

اکنون حدود 30 سال است که در طراحی، نصب و راه اندازی نرم افزارهای صنعت برق برای خدمات دهی

به مشتریان فعالیت می کنیم.

منوچهر ممتازی ادامه می دهد: این نرم افزارها از تقاضای انشعاب برق تا پرداخت قبوض برق را به شکل مکاهمه انجام می دهند. فعالیت های ما در زمینه طراحی همگام با فناوری روز حرکت می نماید؛ به این صورت که اکنون خدمات جامع مشترکین روی پلتفرم های متفاوت مانند موبایل و تبلت هم در دسترس

قراردارد.

نوآوری در ارائه خدمات

مدیر عامل اندیشه کامپیوتر می افزاید:یکی از نوآوری های ما در دهه 70 زمانی که روی ماشین ها یا رایانه های عظیم به شکل main frame کار می کردیم و از این طریق خدمات مورد نظر ارائه می شد این بود که اتصال main frame به رایانه خانگی pc را ایجاد کردیم و توانستیم قبض برق را در منطقه ها مختلف برق به صورت آنلاین چاپ نموده و در اختیار مشتریان قرار دهیم. این در حالی بود که پیش از آن قبض برق به صورت متمرکز در مرکز چاپ و به وسیله ماموران برق پخش می شد. در بخش دیگری از ارتقای خدمات شرکت در دهه 80 تمام مواردی که مشترکین احتیاج داشتند مانند درخواست انشعاب برق، تغییر نام، تعویض کنتور و موارد دیگر را به صورت کامل روی رایانه پیاده سازی کردیم. در ادامه در دهه 90 به پیاده سازی موارد ذکر شده روی اپلیکیشن های موبایل اقدام کردیم و این باعث شد مشترک احتیاجی به مراجعه حضوری به اداره برق نداشته باشد. از آخرین دستاوردهای ما در این راستا اپلیکیشن برق من و سامانه برق ایران است که قبوض و کلیه خدمات غیر حضوری مشترکین برق در کشور را به صورت آنلاین در اختیارشان قرار می دهد.

ارائه خدمات به مشترکین اداره آب و گاز

علاوه بر توانیر، شرکت های عظیمی مانند همراه اول و ایرانسل هم از مشتریان شرکت اندیشه کامپیوتر بوده اند و این مجموعه میخواهد در آینده نزدیک به توسعه همکاری با دیگر شرکت ها اقدام کند. ممتازی در این خصوص خاطرنشان می نماید:ما سعی داریم تا سامانه استفاده شده در سرویس برق من را برای شرکت های آب و گاز هم طراحی ، نصب و راه اندازی کنیم. خوشبختانه با برنامه ریزی ها و مراحل اجرا شده اکنون در حال مذاکره جهت عقد قرارداد هستیم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره مزایای رقابتی شرکت مذکور تصریح می نماید:مضاف بر سابقه طولانی در طراحی سامانه های جامع مشترکین متناسب با احتیاج مشتریان و همگام با دانش روز و هم تجارب باارزشی که در این زمینه داریم، سرعت بالا در جمع آوری، تحلیل و ارائه اطلاعات از امتیازات شرکت ماست.مزیت بعدی صحت و درستی اطلاعاتی است که براساس آن به مشتریان خدمات ارائه می دهیم، زیرا این اطلاعات بارها کنترل می گردد تا با کمترین اندازه خطا روبرو باشیم.

کمبود نقدینگی، چالش اصلی ماست

این فناور دانش بنیان در انتها ضمن اشاره به توانایی شرکتاندیشه کامپیوتر برای همکاری با کشورهای عرب زبان و فارسی زبان منطقه به منظور طراحی سامانه های بین المللی، به یکی از مهم ترین مسائلی که به طور معمول شرکت های این چنینی با آن دست به گریبان هستند اشاره می نماید و می گوید:چالش اصلی و همیشگی ما مسأله نقدینگی است. در واقع رسیدن نقدینگی نه تنها به شرکت ما بلکه به هفت شرکت دیگر که در این حوزه فعالیت می نمایند بخشی از مسائل ماست. مشکل بعدی که بی ارتباط با مسائل مالی نیست، حفظ نیروهای متخصص در شرکت است. متأسفانه در سال های اخیر به علت شرایط مالی متزلزل و عدم توانایی شرکت ها برای افزایش حقوق کارمندان، همسان با اندازه تورم در جامعه بسیاری از نیروهای متخصص و باسابقه در پی موقعیت های شغلی با عایدی بالاتر هستند، مسأله ای که امیدواریم با حمایت های بیشتر نهادهای دولتی در آینده حل گردد.

حذف قبوض کاغذی برق

مدیر عامل شرکت اندیشه کامپیوتردر ادامه در رابطه با دیگر دستاوردهای این مجموعه تصریح می نماید:یکی از مهم ترین اقداماتی که در سال های اخیر پیروز به انجام آن شده ایم، اجرای طرح حذف قبوض کاغذی برق مشترکین کل کشور در مهر 1398 بود. اکنون خوشحالیم با عملیاتی شدن این پروژه مهم از هدررفتن حجم انبوه کاغذی که سالانه برای حدود 36میلیون مشترک برق استفاده می شد جلوگیری نموده ایم و این معادل صرفه جویی هزینه قابل توجهی بالغ بر 500 میلیارد تومان برای فراوری کاغذ، چاپ قبوض و توزیع آنها است. علاوه بر موارد ذکر شده، تحول در سامانه ثبت اندازه مصرف برق و خوانش کنتور از سوی ماموران اداره برق هم از دیگر خدمات کاربردی شرکت ما بوده است. در گذشته مامور برق به صورت دستی و کاغذی اطلاعات را جمع آوری می کرد و بار دیگر این اطلاعات و ارقام به صورت سنتی و دستی وارد سامانه های اداره برق می شد که احتمال بروز خطا به شدت در آن زیاد بود. اما اکنون چند سالی است با استفاده از دستگاه های موبایل و تبلت به منظور ثبت اندازه برق مصرفی تعداد این خطاها به طور چشمگیری کاهش پیدا نموده است.

ممتازی می افزاید: از سوی دیگر زمان تهیه قبض و ارسال آن به مشترکین بسیار کوتاه تر شده است. به علاوه اکنون کنتورهای دیجیتال که 60 درصد از تعداد کل کنتورهای ایران را شامل می گردد، حتی دیگر احتیاجی به خوانش از سوی مامور برق ندارند و با بهره گیری از فناوری های پیشرفته تر،به وسیله پورت نوری کنتور اطلاعات کنتورهای دیجیتال استخراج و به موبایل مامور به صورت مکاهمه منتقل می گردد و کنتورهای آنالوگ یا مکانیکی که فاقد پورت نوری هستند که حدود 35 درصد از کنتورهای برق کشور را شامل می شوند با استفاده از روش های هوش مصنوعی و پردازش تصویر به وسیله دوربین موبایل مامور خوانش می گردد حدود یک میلیون مشترک (کل مشترکین دیماندی و مشترکین پرمصرف عادی) هم مجهز به کنتورهای هوشمند هستند که از راه دور و بدون حضور مامور به وسیله سیم کارت اطلاعات خوانش کنتور را به 5 قطب ستادی در کل کشور ارسال می نمایندبنابراین صد در صد خوانش کنتور به صورت مکاهمه صورت می پذیرد.

راه های ارتباط با اندیشه کامپیوتر

وبسایت: andc.ir

ایمیل: [email protected]

تلفن: 44276518 و 44276517 و 44276291

آدرس: تهران عظیمراه اشرفی اصفهانی ، بالاتر از جلال آل احمد ، خیابان طالقانی، پلاک 12 واحدهای

7و 16 کد پستی1461653365

سیمین دخت شاکری - نشان ایرانی 2 / روزنامه نقد و بررسی کالاهای دیجیتال

منبع: جام جم آنلاین

به "اندیشه کامپیوتر طراح و مبتکر سامانه برق ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشه کامپیوتر طراح و مبتکر سامانه برق ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید