استفاده از کارشناسان متخصص در صدور آرای قضائی متقن

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خبرنگاران/اردبیل رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: باید از ظرفیت کارشناسان و متخصصان در صدور آرای مقتن در محاکم قضائی بیش از گذشته استفاده کنیم.

استفاده از کارشناسان متخصص در صدور آرای قضائی متقن

ناصر عتباتی روز یکشنبه 24 اسفندماه در مراسم اتیان سوگند کانون کارشناسان جدیدالورود کانون کارشناسان رسمی دادگستری اردبیل اظهار کرد: یاری به کشف حقیقت، اجرای عدالت و و احقاق حق از مهمترین موضوعاتی است که اظهارنظرهای کارشناسی در آن نقش آفرینی می نمایند.

وی با تشریح مبانی و ریشه های سوگند و پایبندی به آن در متون دینی و تاریخی خطرنشان کرد: سوگند در قانون و آیین دادرسی جزو ادله دادرسی بوده و در فرهنگ و تاریخ ما نیز همیشه وجود داشته است.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: احقاق حق، اجرای عدالت و کشف حقیقت مهمترین مبانی است که ایجاب می نماید تا در این حرفه سوگند یاد گردد.

عتباتی در ادامه با اشاره به پیچیدگی های جوامع کنونی و به تبع آن پیچیدگی های فنی و تخصصی پرونده ها در موضوعات مختلف اعلام کرد: همه این موارد ایجاب می نماید تا قانون اجازه دهد قضات در محاکم از نظرات کارشناسی و تخصصی در صدور آرای متقن و صحیح از آن استفاده نماید.

وی تقویت کمی و کیفی بدنه کارشناسی با استفاده از افراد متخصص، متعهد و دلسوز برای صدور نظرات دقیق و کارشناسی را از مهمترین ضروریات دانست و توضیح داد: اظهارنظرهای کارشناسی مبتنی بر قانون، بروزرسانی معلومات، انجام دقیق تکالیف در حوزه هیات های کارشناسی، پرهیز از اظهارنظرهای کارشناسی خارج از حوزه تخصصی از تاکیدات ما به کارشناسان در مورد صدور آراست.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل همچنین بر لزوم رعایت موازین اخلاقی، رفتاری در برخورد با مراجعه نمایندگان، تسریع در صدور نظریات کارشناسی برای تسریع در رسیدگی ها و کاهش اطاله دادرسی تاکید نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "استفاده از کارشناسان متخصص در صدور آرای قضائی متقن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از کارشناسان متخصص در صدور آرای قضائی متقن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید