ازدواج در نوجوانی؛ شادابی در جوانی، مخالف محدودیت در ازدواج بودیم

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، مجله مهر: ما این طور می بینیم که ماجرا از یک ویدئوی دختر و پسری آغاز شده. خودشان می گویند 14 ساله و 16 ساله بودند که با یکدیگر آشنا شدند و خودشان هم فکر نمی کردند ازدواج نمایند. اما جهت آن ها خیلی زود با هم یکی شد و بعد دست در دست هم برای رسیدن به آرزوهای شان قدم برداشتند. با این همه ویدئوی شان سر و صدا کرد، بخشی منفی و بخشی مثبت. بعضی ایراد گرفتند که چرا رواج ازدواج در سن پایین می کنید، بعضی هم تعریف کردند که آفرین به شما و جراتی که داشتید. هرچه که باشد کوثر و حسین با هم حالشان خوب است و فضای مجازی هم آن ها را بیشتر معرفی نموده تا از ماجرای زندگی شان باخبر شوید.

ازدواج در نوجوانی؛ شادابی در جوانی، مخالف محدودیت در ازدواج بودیم

به کوثر کریمی زنگ زدیم، برخورد 18 ساله های تیپیکال روزگار را نداشت، جملات را کامل و دقیق و سنجیده می گفت، روی حرف هایش تسلط داشت و مهم تر از همه اینکه می دانست از زندگی و شرایط چه می خواهد.

قانونی با نام ترحم برانگیز کودک همسری

در ابتدا از او درباره همان کلیپ معروفشان پرسیدیم که این طور شرح می دهد: ماجرای ساخت کلیپ به بیشتر از یک ماه و نیم قبل برمی گردد که ما متوجه شدیم برخی کوشش می نمایند قانون منع ازدواج برای افراد زیر 18 سال تصویب بگردد و خودمان درگیر این موضوع بودیم. از نظر ما این قانون بیشتر برای بالا بردن سن ازدواج مطرح می گردد که البته اسم ترحم برانگیز کودک همسری را روی آن گذاشته اند.

خانم کریمی به ازدواج های اجباری و حتی غیراجباری در شهرستان ها یا مناطق کمتربرخوردار هم اشاره می نماید: الان ازدواج دختران زیر 18 سال ممنوع و غیرقانونی است ولی با این حال در مناطق محروم و شهرستان ها همچنان این اتفاق چه به صورت اختیاری و چه به صورت اجباری رخ می دهد. البته تا قبل از 18 سالگی آن را مسکوت نگه می دارند و بعد از این سن برای ثبت آن اقدام می نمایند، پس قانون تا الان نتوانسته چیزی را کنترل کند و این کار باید با فرهنگ سازی درست گردد.

در این میان خود من در 14 سالگی با همسر 16 ساله ام آشنا شدم و تا زمانی که از خانواده اجازه بگیریم، من 16 ساله و همسرم 18 ساله بود که نامزد کردیم. و الان هم دو سال از زندگی مان می گذرد. از آن جایی که در صفحه شخصی خودمان هم درباره این موضوع صحبت نموده بودیم، به همین دلیل افراد مشابه خودمان را هم می دیدیم که در همین سن و با توقعات کم ازدواج نموده اند و زندگی خوبی هم دارند. در همین زمان به این فکر می کردیم که اگر این قانون منع ازدواج برای زیر 18 ساله ها تصویب گردد، ما که ازدواج نموده ایم، کسانی که می شناسیم هم همین طور، اما شرایط برای آن هایی که می خواهند ازدواج نمایند، چطور می گردد؟

برخی گفتند ترویج کودک همسری می کنید!

از او درباره واکنش هایی که بعد از این ویدئو به وجود آمد، پرسیدیم که می گوید: ار ابتدا دلمان می خواست واکنش های زیادی نسبت به آن رخ دهد! واکنش هایی که نسبت به ویدئو و اساسا ازدواج ما وجود داشته، در برخی موارد این طور دسته بندی می شد که به ما می گفتند شما ترویج کودک همسری می کنید، در صورتیکه استفاده از لفظ کودک برای فردی که بالغ شده اشتباه است. این بالغ شدن برای آدم های مختلف هم فرق می نماید، ممکن است کسی حتی در 30 سالگی هم به این بلوغ نرسد، اما تکلیف کسی که زیر 18 سالگی به این مرحله رسیده و می تواند مسئولیت یک زندگی را به دوش بکشد، چه می گردد؟ چون نمی توان گفت که چون کسی را فقط به خاطر اعداد شناسنامه اش کودک فرض کرد، این کار توهین به شعور فرد است.

خانم کریمی می گوید: به هر حال هر ازدواجی ممکن است به مشکل بربخورد، چه زیر 20 سال و چه بالای 20 سال! اگر بخواهیم این طور نگاه کنیم، پس اصلا باید ازدواج را ممنوع کنیم!

خودمان پول مراسم عقدمان را دادیم

از او درباره آشنایی شان پرسیدیم که شرح می دهد: آشنایی ما از همایش های مذهبی که می رفتیم رخ داد. من خیلی فعال بودم و در برنامه های مختلفی شرکت می کردم که همسرم را در یکی از همین همایش ها دیدم.

هزینه های زندگی مورد بعدی بود که از درباره نحوه تامین آن ها پرسیدیم: همسرم گرافیست و تدوینگر است. ما وقتی نامزد کردیم، پیج فروش لوازم راه انداختیم، خرده فروشی می کردیم و با تبلیغات پول در می آوردیم تا جایی که برای مراسم عقدمان هیچ پولی نگرفتین و همه هزینه ها را خودمان پرداخت کردیم. همچنان هم همین کار را انجام می دهیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ازدواج در نوجوانی؛ شادابی در جوانی، مخالف محدودیت در ازدواج بودیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج در نوجوانی؛ شادابی در جوانی، مخالف محدودیت در ازدواج بودیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید