آژانس انرژی اتمی:ایران بازرسی های هسته ای سرزده را متوقف می کند

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال به نقل از روزنامه جروزالم پست، آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) روز سه شنبه با صدور یک بیانیه گفت: ایران روز 15 فوریه (27 بهمن) به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد که این کشور اجرای اقدامات داوطلبانه ذیل برجام از جمله پروتکل الحاقی را از روز 23 فوریه (5 اسفندماه) متوقف خواهد کرد.

آژانس انرژی اتمی:ایران بازرسی های هسته ای سرزده را متوقف می کند

گفتنی است که طبق پروتکل الحاقی ذیل توافق هسته ای ایران با 1+5 قدرت جهانی در سال 2015 موسوم به برجام، تهران اجازه بازرسی آژانس از اماکن اعلام نشده را می دهد. اما تحت شرایط کنونی ایران اعلام کرده است تا زمانی که ایالات متحده تحریم های وضع شده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین این کشور را لغو نکند، ایران اجازه انجام این بازرسی ها را نخواهد داد.

گفتنی است، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین روز دوشنبه (27 بهمن) گفت: نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام از تاریخ 23 فوریه 2021 برابر با پنجم اسفند، امروز عصر (دوشنبه) تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

کاظم غریب آبادی اضافه کرد: این اقدام در اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران و در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای 26 و 36 برجام و به علت عدم پایبندی طرف های مقابل به تعهدات خود در جهت رفع تحریم های غیرقانونی، صورت گرفته است.

نماینده دائم کشورمان شرح داد: در این نامه از آژانس خواستیم تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست های ایران با هدف توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آژانس انرژی اتمی:ایران بازرسی های هسته ای سرزده را متوقف می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس انرژی اتمی:ایران بازرسی های هسته ای سرزده را متوقف می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید