28 هزار هکتار زمین کشاورزی به زیر کشت سویا رفت

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، تهران (پانا) - 28 هزار هکتار زمین کشاورزی در سه استان گلستان، مازندران و اردبیل زیر کشت سویا رفته است.

28 هزار هکتار زمین کشاورزی به زیر کشت سویا رفت

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، غلامحسین خدرایی اضافه کرد: در سال زراعی جاری حدود 28 هزار هکتار در سه استان گلستان، مازندران و اردبیل زیر کشت سویا رفته است.

معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی، سطح سبز کشت ارقام روغنی سویا، کنجد و آفتابگردان در سال زراعی جاری را در شرایط خشکسالی نزدیک به 88 هزار هکتار اعلام کرد و اضافه کرد: از این سطح حدود 60 هزار تن محصول برداشت شود همچنین کشاورزان می توانند سویای تولیدی خود را با قیمت خرید تضمینی مصوب در اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران قرار دهند.

وی گفت: برداشت سویا تقریبا از اواخر مهرماه سال جاری آغاز می شود.

خدرایی اضافه کرد: برای سال زراعی آینده هم نزدیک به دو هزار تن بذر سویا از ارقام مختلف تهیه شده است.

معاون طرح دانه های روغنی کشور درباره سطح زیر کشت کنجد در سال زراعی جاری گفت: حدود 50 هزار هکتار کشت کنجد داشته ایم که بیشتر در منطقه ها جنوبی و گرم کشور است ضمن اینکه از این سطح کشت شده، نزدیک به 50 هزار تن کنجد تولید شود.

خدرایی ادامه داد: از تولید 50 هزار تن کنجد حدود 25 هزار تن روغن استحصال می شود.

وی با اشاره به برنامه توسعه کشت رقم مقاوم به ریزش کنجد گفت: سال جاری رقم مقاوم به ریزش در حدود چهار تا پنج هزار هکتار از اراضی کشت شد.

خدرایی با بیان این که این رقم قابل برداشت با کمباین معمولی است، گفت: یکی از مسائل کشاورزان این است که مجبورند محصول کنحد را با دست برداشت کنند که زمان بَر و پُر هزینه است.

معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: بیشترین توسعه کشت رقم مقاوم به ریزش را در اراضی استان خوزستان داشته ایم و قصد داریم ظرف چهار سال، کشت این رقم را به منظور کاهش هزینه های تولید در سطح وسیعی توسعه دهیم.

وی اجرای طرح پایلوت تغذیه کنجد در استان هایی همچون گلستان، خوزستان، جنوب کرمان و مازندران را از جمله اقدامات و برنامه های دفتر دانه های روغنی نام برد و گفت: کارهای تحقیقاتی در زمینه تغذیه کنجد به منظور افزایش عملکرد و کیفیت آن در حال انجام است.

خدرایی، زمان آغاز برداشت کنجد را از اوایل مهر نام کرد.

وی درباره کشت آفتابگردان گفت: در سال زراعی جاری، بیش از 50 هزار هکتار آفتابگردان کشت شده که نزدیک به 40 هزار هکتار آن آفتابگردان آجیلی و حدود 10 هزار هکتار آفتابگردان روغنی است.

معاون طرح دانه های روغنی برآورد کرد: از حدود 10 هزار هکتار سطح زیر کشت آفتابگردان روغنی نزدیک به 15 هزار تن محصول به دست آید.

وی از برنامه ریزی برای توسعه کشت ارقام هیبرید و op آفتابگردان روغنی خبر داد و اذعان داشت: این ارقام مقاوم به خشکی هستند و با یک یا دو بار آبیاری عملکرد تولید بالایی دارند.

خدرایی اضافه کرد: برخی از این ارقام روغنی خارجی و برخی تولید داخل هستند. برداشت آفتابگردان آغاز شده و تا آبان ماه در منطقه ها گرم ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "28 هزار هکتار زمین کشاورزی به زیر کشت سویا رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "28 هزار هکتار زمین کشاورزی به زیر کشت سویا رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید