کشمکش بر سر یک گنجینه تاریخی

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، ایسنا/ این خبر پیرامون کشمکش بر سر یک گنجینه تاریخی برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

کشمکش بر سر یک گنجینه تاریخی

همزمان با سیزدهمین سالگرد گشایش موزه آکروپلیس در آتن، نمایندگان بیشتری از مجلس بریاتانیا از بازگرداندن مجسمه های مرمر پارتنون به یونان حمایت کردند.

این مجسمه ها که موضوع کشمکش طولانی بین یونان و بریتانیا بوده اند در سال 1816 به وسیله اشراف زاده اسکاتلندی به نام توماس بروس که با نام لرد الگین شناخته می گردد از معبد پارتنون در آکروپلیس جدا و به بریتانیا منتقل شدند. الگین این مرمرها را به دولت بریتانیا فروخت و دولت در سال 1817 میلادی این آثار را به موزه بریتانیا سپرد تا در یکی از مشهورترین نمایشگاه هایش به نمایش گذشته گردد.

اینک، شش نفر از اعضای مجلس بریتانیا خواهان بازگرداندن این آثار تاریخی به مبدأ اصلیشان شده اند که حدود 200 سال پیش تحت شرایطی بحث برانگیز به وسیله دیپلمات انگلیسی از معبد پارتنون خارج شد. این نمایندگان مجلس، بازگرداندن این مجسمه ها به یونان را تنها راه چاره مناسب برای حل و فصل این مناقشه میان دولت دو کشور دانسته اند.

بریتانیا سالهاست که اعتقاد دارد این مرمرها به وسیله لرد الگین با مجوزی از سوی ترکهای عثمانی حاکم بر یونان از کشور خارج شده اند، اما یونان معتقد است این مرمرها دزدیده شده اند. پیش از این بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا با استرداد این اموال تاریخی به کشور یونان مخالف نموده بود.

دیو دوگان، نماینده حزب ملی اسکاتلند در این باره گفت: من معتقدم موزه بریتانیا باید کار درست را انجام دهد و آنها را به خانه واقعی خود در یونان بازگرداند و در غیر این صورت توهین به یونان و مردم آن است.

موزه بریتانیا بیش از 100 هزار اثر باستانی یونانی گرانبها در اختیار دارد. اگرچه کمی بیش از شش درصد از این مجموعه به نمایش گذاشته شده است، البته دولت یونان تنها خواهان بازگشت مجسمه های مرمر پارتنون است و نه دیگر آثار تاریخی که در موزه بریتانیا نگهداری می شوند.

موزه بریتانیا برای چندین دهه استدلال میکرد یونانی ها هیچ جای مناسبی برای نگهداری آثار باستانی که پیش از آن در معرض آلودگی و باران اسیدی قرار گرفته بودند، ندارد، اما هنگامی که یک موزه باشکوه و پیشرفته در آکروپلیس یونان ساخته شد، لحن آنها تغییر کرد و گفتند: در حالیکه مجسمه ها را میتوان در پس زمینه ای از تاریخ آتن در شهر آتن دیدن کرد، در لندن میتوان این آثار را در بستری از تاریخ دنیا مشاهده کرد.

منبع: همگردی

به "کشمکش بر سر یک گنجینه تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشمکش بر سر یک گنجینه تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید